V Bratislave sa pripravuje výstavba nových výškových veží. Na úrady sa obrátila spoločnosť Intrade Assets Management, ktorá predstavila novú podobu projektu Za stanicou.
Pôvodne ho chcela neďaleko železničnej stanice Bratislava – Nové Mesto stavať izraelská skupina Star Group.
Nový developer ho premenoval aj prekreslil. Jeho dominantou majú byť dve výškové veže so stovkami ubytovacích jednotiek.
Chceli najmä kancelárie
História realitného projektu v areáli Automatizácie železničnej dopravy siaha do roku 2010. Priniesť mal najmä kancelárie (23 289 štvorcových metrov), ale aj menšie nákupné centrum (4333 štvorcových metrov) a 121 bytov.
„Účelom navrhovanej činnosti je výstavba multifunkčného komplexu združujúceho viacero objektov s funkčným zameraním na bývanie, doplneného o úpravu zelene na prízemí, obchodné prevádzky, administratívu s ateliérmi a podzemné parkovanie,“ písalo sa v zámere.

Investor predpokladal, že realizáciu projektu Za stanicou, ktorého dominantou mala byť 25-podlažná veža, rozbehne v roku 2011 a dokončí o dva roky neskôr. Rozpočet vyčíslil na 46 miliónov eur.
Projekt však zostal len na papieri. Istý čas boli pozemky s rozlohou 1,4 hektára dokonca na predaj. Majiteľ za ne pýtal 3,1 milióna eur. Kupec sa však nenašiel.
Zmena developera
Pôvodný investor medzitým vybavoval povolenia na búranie objektov v areáli, čo naznačovalo, že svojich plánov sa úplne nevzdal. Aké boli, to sa ukázalo v roku 2021, keď firma Intrade Assets Management zmenila majiteľa.
Jej novými spoločníkmi sa stali Red Real Estate Development a Avoris orange, o čom ako prvý informoval INDEX.
Red Real Estate Development je slovenská spoločnosť, ktorá si ako referenčné projekty uvádza Rezidenciu Kalvárka v Nitre, Nové záhrady v Detve či Business Centrum Pribišova v bratislavskej Karlovej Vsi.
Avoris orange je dcérskou firmou rakúskej realitnej spoločnosti, ktorá stojí za viacerými rezidenčnými, zväčša menšími a komornejšími projektmi vo Viedni či v Grazi.
Intrade Assets Management najnovšie na úradoch požiadala o zmenu stavby. Projekt premenovala na Lake Station a jeho dominantou majú byť dve veže s 28 nadzemnými a jedným ustúpeným podlažím.
Investor v komplexe nakreslil aj tri podzemné podlažia, do ktorých situoval garáž pre 563 automobilov, ale aj objekty určené pre obchod a služby.

Byty a apartmány?
V nadzemnej časti by malo vzniknúť vzniknúť 160 bytov, a to najmä dvojizbových (64). Naplánované sú však aj jedno-, troj- a štvorizbové byty (po 32 v každej kategórii).
Najväčšie zastúpenie v oboch vežiach bude mať zariadenie cestovného ruchu na „prechodné ubytovanie“ so 480 jednoizbovými a 160 dvojizbovými jednotkami. Ak by išlo o hotel, zaradil by sa medzi najväčšie v Bratislave.

Z podkladov nie je jasné, o aký typ prevádzky pôjde. Môže to súvisieť s tým, že magistrát Bratislavy pred rokmi sprísnil posudzovanie projektov, v rámci ktorých developeri formálne deklarovali byty ako apartmány, aby splnili parametre územného plánu.
Vlani projekt firmy Intrade Assets Management získal záväzné stanovisko od hlavného mesta, čo vytvára predpoklad pre to, aby sa po posúdení vplyvu na životné prostredie (EIA) mohla obrátiť na miestne úrady so žiadosťami o ďalšie povolenia.
Developer v podkladoch uvádza, že so stavebnými prácami by mohol začať v prvom kvartáli budúceho roka a potrvali by tri roky. Náklady na realizáciu projektu vyčíslil na 56 miliónov eur.