Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš tvrdí, že druhý pilier nefunguje ideálne. Pre prvých 30-tisíc dôchodcov, ktorí už poberajú penziu kombináciou prvého a druhého piliera, bol dokonca nevýhodný.
Majú totiž priemerný dôchodok o 52 eur nižší než dôchodcovia, ktorí sa spoľahli len na Sociálnu poisťovňu.
Išlo však o relatívne malú skupinu sporiteľov, ktorí vstupovali do druhého piliera pri jeho vzniku v roku 2005. Už vtedy mali 40 a viac rokov a navyše pre nich nebol druhý pilier primárne určený.
Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií v roku 2004 napísal, že ľuďom nad 35 rokov sa oplatí ísť do zmiešaného systému, iba ak akceptujú vysokú mieru rizika a „predpokladajú výnosy v druhom pilieri na hranici možného“.
Ondruš na tejto vzorke penzistov demonštruje, že druhý pilier nefunguje a ministerstvo práce musí zasiahnuť, aby ho vylepšilo. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) možné zmeny kritizujú. Spomínajú sa napríklad povinné päťročné garancie.

Prepočty analytikov z Oranžovej obálky potvrdzujú, že starším sporiteľom (dnes majú okolo 60 rokov) sa druhý pilier skutočne neoplatil a súhlasia s tvrdeniami štátneho tajomníka Branislava Ondruša.
Pri mladších ročníkoch je druhý pilier garanciou vyššej penzie, ak doň štát nebude nezmyselne zasahovať.
„Na to, aby dlhodobé sporenie naplnilo cieľ, teda naakumulovalo adekvátnu výšku úspor, je dôležitá kontinuita. Množstvo zásahov do druhého piliera je v rozpore s princípom dlhodobého sporenia a aj dôveryhodnosti dôchodkového systému ako celku,“ upozorňuje šéfka tímu výskumníkov Oranžovej obálky Daniela Danková.
To, aká bude finančná kondícia štátu, ktorý dôchodky z prvého piliera vypláca, o dvadsať až tridsať rokov je pritom oveľa väčšie riziko ako výkyvy finančných trhov.
V prepočtoch sme sa pozreli na výšku dôchodkov, ktoré môžu očakávať dnešní mladí ľudia, sporitelia v strednom veku či šesťdesiatnici. V modeli výpočtu dôchodkov sme zakomponovali všetky negatívne zmeny, ktoré urobili predošlé vlády.
Čo sa v článku dočítate
- koľko bude dostávať z prvého a koľko z druhého piliera a čo sa vám oplatí viac, ak ste:
- dvadsiatnik,
- tridsiatnik,
- štyridsiatnik,
- päťdesiatnik,
- šesťdesiatnik.