SME

V socializme bola všade, za Fica nebola motivácia ju riešiť (dejiny korupcie na Slovensku)

Pre Slovensko a krajiny východnej Európy je typické "všimné".

Článok je súčasťou projektu Protikorupčná akadémia Nadácie Zastavme korupciu a prvou časťou seriálu o koreňoch korupcie vo východnej Európe.

Stredná a východná Európa sa dodnes snažia dobehnúť Západ vo viacerých ohľadoch. K prehĺbeniu priepasti zásadne prispel socializmus, ktorý zabrzdil vývoj na 40 rokov aj na Slovensku a jedným z jeho odkazov je aj korupčná mentalita.

Pre ďašie zistenia Nadácie Zastavme korupciu kliknite na logo.Pre ďašie zistenia Nadácie Zastavme korupciu kliknite na logo.

To, ako nedostatková ekonomika, kultúra „darčekov“ a vlády po roku 1989 u nás dopomohli k rozmachu korupcie, sme analyzovali so štyrmi odborníkmi z rôznych spoločenskovedných oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia sa zrodila ruka v ruke s nástupom civilizácie a dodnes je problémom každej krajiny. Rozdiel však je, do akej miery sa stihla zakoreniť v národnej mentalite, a ako veľmi s ňou jednotlivé štáty bojujú.

Pomyselnú čiaru medzi politickým Západom a Východom v tomto smere badať dodnes. Ako vysvetľujú odborníci, na tento rozdiel mal veľký vplyv odlišný politicko-spoločenský vývoj v 20. storočí, keď niektoré štáty padli pod nadvládu socialistického režimu a iné nie.

„Čím je politický systém uzavretejší, tak tým je väčší priestor pre korupciu. Totalitné režimy sú vždy korupčnejšie než režimy, ktoré sú otvorené, transparentné, demokratické, kde platia pravidlá a spravodlivosť, teda vláda zákona,“ uviedol analytik pre východnú Európu z Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.

SkryťVypnúť reklamu

Ako opisuje výskum z Kalifornskej univerzity s názvom Korupcia, kultúra a komunizmus, korupčné správanie bolo v socialistických krajinách všadeprítomným fenoménom. Samotné nastavenie systému pritom vytváralo prostredie, v ktorom mohli malá aj veľká korupcia prosperovať.

Ovládnutie kľúčových sektorov štátom a obmedzenie slobody médií podľa publikácie viedli k netransparentným praktikám a politickému klientelizmu. Na rozšírení korupcie mal pritom rovnako zásluhu aj ľahostajný prístup politickej elity a absencia protikorupčnej politiky.

Súvisiaci článok Ficova novela ako motivácia pre daňových podvodníkov? Do 20-tisíc eur budú nedotknuteľní Čítajte 

Nedostatková ekonomika, v ktorej korumpovať musíte

Duleba na to nadväzuje tým, že uzavretosť režimu má priamy vplyv aj na prístup obyvateľov ku statkom, ktorý je značne limitovaný a najmä nespravodlivý. Napriek myšlienke „beztriednej spoločnosti“ komunistickej ideológie, v ktorú chcel socializmus „dospieť“, mal úzky okruh ľudí v štáte podstatne viac privilégií ako väčšina obyčajných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„Uzavretý režim slúži nejakej vyvolenej kaste, ktorá je zvýhodňovaná v prístupe k hlavným statkom – ku kariére, k zdraviu. To platí v každom totalitnom režime, že časom takto zdegeneruje,“ opisuje odborník na východnú Európu.

„Ak sa chcete dostať v takomto režime k nejakým statkom, tak musíte korumpovať. Čiže, čím totalitnejší režim, tým viac si vyžaduje korupčné správanie,“ vysvetľuje priamu úmeru, ktorá platila za socializmu, ale napríklad aj v dnešnom Rusku Vladimira Putina.

To potvrdzuje aj sociologička Oľga Gyárfášová, ktorá v tejto súvislosti zdôrazňuje, že malá korupcia bola bežnou súčasťou života občanov: „Ekonomika fungovala na báze nedostatkovosti čohokoľvek – od bytov, áut až po banány, mandarínky. Schopnosť vedieť zaobstarať tieto veci a poskytovať ich ďalej tak boli zdrojom istého sebavedomia a prestíže obyčajných občanov,“ hovorí Gyárfášová.

SkryťVypnúť reklamu

Na rovnakej báze bol prostredníctvom úplatkov sčasti zabezpečovaný aj prístup k napĺňaniu potrieb obyvateľstva: „Okrem prístupu k službám zabezpečovaným štátom sa malá korupcia používala aj ako mechanizmus prístupu ku kvalitným verejným službám. Príkladom je zdravotníctvo a školstvo,“ podotýka protikorupčná odborníčka Emília Sičáková-Beblavá.

Ak si teda obyvatelia chceli zabezpečiť „život v dostatku“, museli nachádzať aj morálne menej čisté spôsoby. Túto dilemu počas režimu sami pred sebou ospravedlňovali rôznymi spôsobmi, pričom jedným z nich je aj pamätná fráza: „Kto nekradne, okráda vlastnú rodinu.“

„Bude to niečo za niečo.“ Čo je podstatou slovanskej kultúry všimného?

Občania boli bežne konfrontovaní aj s „kultúrou darčekov“. Tá je podľa Dulebu pre krajiny východnej Európy (ale aj Orientu) typická: „Aj pre nás je obyčajom, že si dávame darčeky. Berie sa to ako samozrejmosť, že niekomu niečo dáte a chcete, aby bol k vám milý, ústretový,“ vysvetľuje reálie známe aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

„Je na to kultúrny výraz ,všimné'. Doslova ,všimnite si ma'. Naša kultúra vyžaduje, že ak chcete, aby si vás všimli, treba dať darček,“ dopĺňa Duleba.

Tento kultúrny zvyk za socializmu nabral iný rozmer. Prinášanie malých darčekov – čokolády či fľašky alkoholu na úrady či k lekárovi – nebolo počas minulého režimu ničím neobvyklým. Tendencie doniesť nejakú drobnosť zo slušnosti alebo ako formu poďakovania badáme na Slovensku dodnes.

To je v súlade so závermi štúdie z dielne Kalifornskej univerzity: „Komunizmus vytvoril štrukturálne stimuly pre korupčné správanie, ktoré sa stalo natoľko rozšírenou skutočnosťou, až sa v kultúre týchto spoločností zakorenilo – konkrétne v ich spoločenských normách a praktikách.“

Takéto nastavenie si tak so sebou spoločnosti niesli aj po prechode k demokracii, dodávajú autori.

SkryťVypnúť reklamu

Chaos po páde železnej opony ponúkol široké možnosti korupcie

Akou premenou prešiel v demokracii postoj Slovákov ku korupčnej činnosti? Sičáková-Beblavá zdôrazňuje, že úlohu pri rozvoji korupcie nezohrávajú len historické predpoklady: "To, aká je korupcia v našej krajine, nie je už len dôsledkom toho, čo sme zdedili z Rakúsko-Uhorska a z obdobia socializmu.“

„Je to aj dôsledok toho, akou skutočnou politicko-spoločenskou prioritou bola a je agenda obmedzovania korupcie v našej krajine. Za ostatných vyše 30 rokov môžeme hovoriť o viacerých prístupoch slovenskej politickej elity aj občianskej spoločnosti k tejto otázke,“ dodala.

Súvisiaci článok Ako verejní činitelia vzali podľa polície úplatok, do basy nepôjdu Čítajte 

Prvé roky budovania demokratického režimu v Československu a neskôr v samostatnom Slovensku sa niesli v duchu neistoty a zásadných socioekonomických zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odborníkov sa práve prechod z plánovaného hospodárstva a výmena politických elít stali vhodnými na korupčnú činnosť: „Rok 1989 bol obrovským predelom pre krajinu v mnohých pohľadoch. Okrem pozitívnych zmien vytvoril množstvo príležitostí pre ľudí, ktorí sa chceli obohatiť, “ hovorí Gyárfášová.

Zlomová kupónová privatizácia

Slovensko, podobne ako ostatné štáty strednej a východnej Európy, prechádzali transformáciou ekonomického sektoru, a na tento účel museli prijímať aj reformy. Príkladom bola napríklad kupónová privatizácia, ktorá napokon umožnila benefitovať úzkemu kruhu ľudí, ktorí mali prepojenia na vtedajšie politické elity.

Ako podotýka Gyárfášová, táto príležitosť bola atraktívna predovšetkým pre vládnu garnitúru, ktorá mohla takýmto spôsobom odmeňovať, či doslova si „kupovať“ lojalitu a priazeň.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bolo, že verejný, ale aj súkromný majetok boli nespravodlivo rozdelené: „Išlo tak o výbuch príležitostí na korupciu,“ poznamenala.

Vlády Vladimíra Mečiara sa podľa Beblavej protikorupčným politikám závažnejšie nevenovali. V roku 1995 síce došlo k prijatiu prvého protikorupčného programu Čisté ruky, ten mal však podľa nej skôr deklaračný charakter a jeho cieľom nebolo dosiahnuť systémovú zmeny.

Pád mečiarizmu a štart protikorupčných politík na Slovensku

Zmena prišla po roku 1998 s nástupom vlády Mikuláša Dzurindu, keď bolo podľa Gyárfášovej možné pozorovať okrem postupného stransparentňovania procesov aj prípravu a implementáciu nových systémových mechanizmov na boj proti korupcii.

Obe odborníčky upozorňujú na mimovládny sektor a organizovanú občiansku spoločnosť. Tie podľa nich v tomto období zohrávali kľúčovú úlohu pri upozorňovaní na korupciu, ale zároveň aj pomáhali vytvárať nástroje a politiky na jej kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad protikorupčná odborníčka Sičáková-Beblavá pripomína schválenie Národného programu boja proti korupcii, ktorý vytvorila vláda v spolupráci s mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko.

Ako vysvetľuje Transparency, cieľom programu bolo okrem iného „presadzovanie mechanizmov kontroly a auditu, zlepšovanie kvality a nestrannosti verejnej služby a posilňovania vynútiteľnosti práva“.

Ako závažné v snahách potlačiť korupciu Sičáková-Beblavá pomenúva aj schválenie zákona o prístupe k informáciám či vznik špecializovaných orgánov ochrany zákona: Konštatuje, že v ich prípade išlo „o seriózny posun v snahe o obmedzovanie korupcie“.

Súvisiaci článok Cez čiaru: Ako sa za Tibora Gašpara zametali citlivé kauzy pod koberec Čítajte 

Samostatnou kapitolou moderného vývoja Slovenska bolo podľa odborníčky obdobie troch vlád Roberta Fica. Pod tlakom občianskeho sektora a medzinárodných organizácií tieto vlády vyvíjali isté kroky na obmedzovanie korupcie a snažili sa kontinuálne nadväzovať na činnosť predchádzajúcej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Obsahová stránka týchto krokov však mala len formálnu úroveň a chýbala jej vecná diskusia, systémové riešenia a snaha o reálne vyrovnanie sa s korupciou na všetkých úrovniach.

Ako zmieňuje Sičáková-Beblavá, v oblasti verejnej správy boli zmeny vykonané za pomoci „chirurgických nožničiek“. Pod týmto termínom sú myslené zmeny spojené s obsadením vedúcich a riadiacich pozícií na úrovni ministerstiev či iných kľúčových orgánov štátu, či reorganizácii personálnych kapacít.

Išlo tak o vykonanie kozmetických úprav, ktoré však neprispeli k osamostatneniu sa daných orgánov štátu, ale naopak posilnili previazanosť politických elít a štátnej správy.

Podľa Sičákovej-Beblavej tak prispeli k závislosti štátu od vôle vládnej garnitúry a tlmili jej samostatné fungovanie. Takto spravovaný štát nemal motiváciu vytvárať aktivity na identifikovanie a následne vyrovnanie sa s korupčným aktivitami.

SkryťVypnúť reklamu

Krátka zmena paradigmy za vlád Radičovej a OĽANO

Hoci kabinet premiérky za SDKÚ-DS Ivety Radičovej vládol len krátko v rokoch 2010 – 2012, podľa odborníčok sa niesol v znamení boja proti korupcii a klientelizmu.

Radičovej vláda sa podľa nich snažila opätovne naštartovať protikorupčné aktivity a za prvé roky svojej činnosti vykonala niekoľko dôležitých opatrení. Medzi najznámejšími a odborníkmi vysoko oceňovanými je zavedenie povinnosti zverejňovania zmlúv.

Pozitívne hodnotenými je aj sprísnenie dohľadu a kontroly v otázke majetkových priznaní ústavných činiteľov či stransparentnenie finančných prostriedkov pri volebných kampaniach politických strán.

Obdobie po roku 2018 bolo podľa sociologičky Gyárfášovej sprevádzané značným nárastom záujmu o boj proti korupcii zo strany spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Téma korupcie bola v čase parlamentných volieb jednou z najpálčivejších v spoločnosti, čo potvrdzujú aj výsledky prieskumu agentúry Focus, podľa ktorej bola korupcia vnímaná ako jeden z hlavných problémov Slovenska.

Po roku 2020 nastúpili vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ktoré si boj s korupciou stanovili ako jeden z hlavných pilierov svojej kampane.

Pozornosť tejto garnitúry sa podľa Sičákovej-Beblavej sústredila skôr na vymáhanie spravodlivosti a „rozviazanie rúk“ polícii a prokuratúre, ktoré začali byť v tomto období aktívnejšími pri stíhaní a poukazovaní prípadov zneužívania moci a korupcie.

Menší dôraz však sa však kládol na „budovanie kvalitných orgánov tvorby a implementácie práva“, hodnotí Beblavá.

Recept na (proti)korupčnú mentalitu Slovákov

Okrem systémových zmien potrebných na efektívne zabraňovanie korupcii však treba hľadieť aj na vnímanie a citlivosť spoločnosti voči tejto téme.

SkryťVypnúť reklamu

Ako totiž spomenul Alexander Duleba, ktorý sa zaoberá vývojom v Rusku, na Ukrajine a vo zvyšnej východnej Európe: „Zmeniť inštitúcie je jeden krok. Tým druhým je zmena kultúry a to, aby sme sa od nej dištancovali.“

Podľa prieskumu Eurobarometer, ktorý vypracovala Európska komisia, 82 percent Slovákov vníma, že korupcia je v ich domovine rozšíreným fenoménom.

Napriek tomu, že si občania uvedomujú jej rozšírenosť, sa mentálne nastavenie spoločnosti voči korupcii závažným spôsobom nezmenilo, myslí si Gyárfášová. Poukazuje napríklad na rozšírený naratív o politikoch, o ktorých sa hovorí, že „všetci kradnú“.

Gyárfášová si myslí, že ľudia si dostatočne neuvedomujú, že štátne peniaze, ktoré miznú, patria v skutočnosti im: „Možno sa nám nepodarilo spoločnosť dovychovať v tom, že by si ľudia uvedomili, že sú to ich peniaze – keď sa nejaký tender predraží o milióny eur, tak tie peniaze niekto dostane, a niekde zase chýbajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Sičákovej-Beblavej by medzi účinné nástroje na zmenu postojov v tejto oblasti mohlo patriť „budovanie dôvery vo výkon verejnej moci“. Práve dôvera v inštitúcie je však na Slovensku dlhodobým problémom. Podľa správy spoločnosti Median Slováci dlhodobo pociťujú nízku dôveru k štátnym inštitúciám, ako sú súdy, vláda SR a parlament.

Zatiaľ čo najdôveryhodnejšou inštitúciou je Hasičský zbor SR, v ktorý pociťuje dôveru až 83 percent ľudí, v prípade vlády rovnaké sympatie pociťuje len 26 percent opýtaných a voči súdnictvu 23 percent. Národnej rade SR dôveruje dokonca iba 16 percent populácie.

V svetle týchto výsledkov a doterajšieho vývoja na Slovensku preto odborníčka vníma, že na to, aby sa začali mentálne vzorce krajiny meniť, musí ísť vládnuca elita občanom príkladom: „Moralizovanie ani apely na hrdinstvo obyvateľov tejto krajiny nepomôžu, dokým nebudú správne nastavené protikorupčné motivácie vo verejnom sektore,“ uzatvára Sičáková-Beblavá.

Korupcia

Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

O tom, či a kedy sa zo Slovenska stane ruská gubernia, nerozhodnú vojaci a politici, ale strata našej citlivosti.


Pavel Sibyla 3
Minister spravodlivosti Gábor Gál.

Súd by mohol stihnúť vypočuj aj Gála.


TASR
Ilustračné foto.

Prokurátora vydala zatykač aj na mediálneho riaditeľa samosprávy Tanera Četina.


TASR
Súvisiace témy: Nadácia Zastavme korupciu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (22. 5. 2025)
USD 1.132
AUD 1.757
CZK 24.867
JPY 162.760
CAD 1.572
GBP 0.845
HUF 402.050
PLN 4.242
CHF 0.935
SEK 10.845

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 082
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 750
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 212
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 203
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 143
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 039
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 953
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 777
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 640
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 844
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


16
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Neprehliadnite tiež

Kevin Hassett, riaditeľ americkej Národnej ekonomickej rady.

Ekonóm očakáva priebehu nasledujúcich dvoch týždňov nové obchodné dohody.


TASR 3
Logo pri centrále Microsoftu v Redmonde.

Aurora prekonala operačné strediská na predpovedanie hurikánov.


TASR
Igor Matovič.

Líder hnutia Slovenska zhodnotil rok a pol pôsobenia Ficovej vlády.


TASR

Cena najpopulárnejšej kryptomeny sa vyšplhala až na 109 481 dolárov.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 777
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 640
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 844
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťZatvoriť reklamu