BRATISLAVA. Vznikne nová Rada vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti Európskej únie. Rada bude hľadať riešenia podporujúce rozvoj slovenských regiónov.
Oznámil to v stredu pred rokovaním vlády minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD), za účasti štátneho tajomníka rezortu Michala Kaliňáka.
Spoločné riešenia
"Dnes predkladám na rokovanie vlády SR návrh na vytvorenie novej Rady vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ. Ide o radu s jednoduchými cieľmi, ktoré doteraz chýbali v takýchto radách, ktoré mali mať na starosti regionálny rozvoj našej krajiny. Budeme hľadať spoločné riešenia podporujúce rozvoj slovenských regiónov a zvyšovanie kvality života ich obyvateľov," priblížil minister investícií.

Rada sa bude podľa neho v súlade s programovým vyhlásením vlády využívať ako platforma pre permanentný dialóg vlády SR so samosprávami k aktuálnym otázkam. "Rada sa bude venovať regionálnemu rozvoju, prosperite všetkých typov území, od mestských až po vidiecke oblasti. Bude zasadať spravidla jedenkrát za tri mesiace alebo podľa potreby, ak si to situácia bude vyžadovať," spresnil Raši.
"V rade bude zastúpenie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS), ako aj zastúpenie samosprávnych krajov. V rade bude aj akademická obec, zamestnávateľské združenia, zástupcovia splnomocnencov vlády - pre rómske komunity, pre občiansku spoločnosť, pre národnostné menšiny," dodal Raši.
"Táto rada vlády je aj o tom, aby sme opravili chyby, ktoré sme zdedili, a aby sme nastavili systém tak, ako má vyzerať a fungovať. Rada vlády bude aj sitom, cez ktorú prejdú všetky rozhodnutia predtým, ako sa zavedú do praxe, aby mali čo najlepšie dosahy na rozvoj regiónov a na ľudí," doplnil Kaliňák.
Nepostaví to samosprávy na nohy
Zriadenie rady vlády pre regionálny rozvoj samosprávy nepostaví na nohy, tie potrebujú najmä finančnú istotu pri spravovaní prenesených kompetencií od vlády, uviedlo KDH.
"Žiadna vládna rada ešte nič vážne nevyriešila a v regiónoch to veľmi dobre vedia. To, čo samosprávy dnes potrebujú, je v prvom rade finančná istota pri spravovaní prenesených kompetencií od vlády. Tú im môže zabezpečiť jedine nový, pevný a záväzný vzorec na prideľovanie príjmov z vybraných daní, pretože doterajšie naviazanie na daň z príjmu fyzických osôb je po zmenách v odvodových bonusoch nedostatočné," uviedlo KDH.
Podľa predsedu KDH Milana Majerského kľúčom k efektívnemu využívaniu eurofondov je presun ich veľkej časti na samosprávy. "Subjekty verejnej správy by žiadali o eurofondy odvážnejšie, čo by pomohlo výrazne zlepšiť ich dnešné čerpanie, v ktorom Slovensko zaostáva," doplnil šéf KDH.
Kresťanskí demokrati navrhujú na samosprávy presunúť až 50 % eurofondov. "Minister Raši (Hlas-SD) dnes hovorí zatiaľ o zhruba 300 miliónoch eur, ktoré sa presúvajú z centrálnej vlády. Považujeme to za pokrok, ale prvým problémom je, že vláda presunie financie, ale všetko kontroluje. Druhým, že je to málo a nepočuť o žiadnom záväzku pustiť z rúk jasné percento peňazí," uviedol poslanec KDH Jozef Hajko s tým, že samosprávy tak ostanú v podobnej pozícii ako doteraz.