Fabrika biotechnologickej firmy Evonik Fermas v Slovenskej Ľupči, ktorá patrí pod nemecký koncern Evonik, sa pôvodne zaoberala výrobou aminokyselín. Využívali sa ako prísady do krmív pre hospodárske zvieratá.
V súčasnosti vyrába rôzne biotechnologické produkty určené na spracovanie vo farmaceutickom, kozmetickom, chemickom alebo potravinárskom priemysle. Teraz chystá ďalšiu novinku.
Úrady minulý týždeň schválili zámer rozšírenia portfólia výrobkov o proteíny pre textilný a chemický priemysel. Používať by sa mali ako náhrada proteínov zo živočíšneho zdroja.
Ďalší dielik expanzie
Evonik Fermas chce ročne vyprodukovať 250 ton proteínov. „Základom výroby je aeróbna fermentácia použitím geneticky modifikovaných mikroorganizmov v pôde,“ píše firma v zámere.
Využitie týchto proteínov podlieha obchodnému tajomstvu, takže presné využitie nového produktu nie je známe.
Nová investícia je ďalším dielikom expanzie firmy. Koncom minulého roka Evonik Fermas spustil výrobu nových typov aminokyselín pre chemický a farmaceutický priemysel. Jej objem odhadol na 50 ton s výhľadom na 400 ton ročne.
V lete 2022 zasa podnik oznámil investíciu za sto miliónov eur, keď začal stavať prevádzku na výrobu udržateľných biosurfaktantov.
Tieto povrchovo aktívne penivé látky dokážu nahradiť dosiaľ využívané ropné zložky v sprchových géloch a čistiacich prostriedkoch, a tým prispieť k ochrane životného prostredia.
„Podarilo sa nám vyriešiť to, čo ešte nedokáže nikto z konkurentov, a to vyrobiť vo veľkom penivé látky na prírodnej báze bez toho, aby nám celý systém upchala pena,“ povedal vtedy pre médiá šéf slovenského Evoniku Miroslav Havlík s tým, že firme sa podarilo prilákať špičkových odborníkov, ktorí stoja za úspechom jej biotechnologického výskumu.

Začínali s Biotikou
Nový závod na výrobu biosurfaktantov spustili začiatkom tohto roka. Vzniknúť v ňom majú desiatky nových pracovných miest. Evonik Fermas v súčasnosti v Slovenskej Ľupči zamestnáva 250 ľudí.
Firma vyvíja produkty pre farmaceutický priemysel, osobnú starostlivosť, kozmetiku a čistenie domácností. Zameriava sa aj na výživu pre ľudí a zvieratá. Medzi jej výrobky patria aminokyseliny, mastné kyseliny, oligosacharidy.
Podľa Finstatu tržby slovenského Evoniku v posledných rokoch stúpajú. V roku 2022 vzrástli medziročne o 14 percent na úroveň 43 miliónov eur. Zisky podniku síce mierne klesajú, ale aj predvlani presiahli 1,2 milióna eur.
Evonik Fermas bol založený v roku 1992 ako spoločný podnik nemeckej firmy Degussa a slovenskej Biotiky. Stopercentnou pobočkou Evoniku sa stala o šesť rokov neskôr.
Nemecký Evonik patrí k svetovým gigantom v oblasti výroby špeciálnych chemikálií. Pôsobí vo viac ako sto krajinách sveta, vlani dosiahol tržby 15,3 miliardy eur.