BRATISLAVA. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá definuje sumy výdavkov na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne na tento rok, je zverejnená v Zbierke zákonov.
Do verejného zdravotného poistenia pôjde tento rok približne o 900 mil. eur viac, ako vlani. Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôjde podľa ministerstva 7,68 mld. eur.
Úsporné opatrenia
Pre ústavnú zdravotnú starostlivosť je to podľa vyjadrení rezortu nárast o 19,3 % oproti očakávanej skutočnosti z decembra 2023.
Na všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť poputuje o 7,43 % viac a na špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť o 11,36 % viac. Minimálna celková suma určená na zdravotnícke pomôcky je o 12,44 % vyššia.
Podľa úspešnosti plnenia úsporných opatrení bude možné presunúť tieto zdroje, ktoré ministerstvo odhaduje na 98 mil. eur, aj do ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
V druhom polroku je ambíciou ministerstva spustiť pilotný projekt nového katalógu zdravotných výkonov pre vybrané špecializácie.
Základom celého projektu je zabezpečiť spravodlivé financovanie všetkých ambulantných špecializácií, pričom cieľom je predovšetkým zvýšenie dostupnosti starostlivosti a skrátenia čakania.
Prioritu predstavujú špecializácie, ktoré sú aktuálne podľa ministerstva podfinancované.
V tomto roku budú dodatočné zdroje nad rámec scenáru bez zmien politík poskytnuté aj nemocniciam, ktoré plnia ďalšie významné funkcie, a to vo výške 191 mil. eur.
Union vníma vyhlášku negatívne
Súkromná Union zdravotná poisťovňa vníma vyhlášku k prerozdeleniu financií pre zdravotníctvo v tomto roku skôr negatívne.
Upozornila napríklad na to, že znevýhodňuje ju aj niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä ambulantných. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) vyhlášku akceptuje. Vyplýva to z ich stanovísk pre TASR.
"VšZP vzala na vedomie zverejnenú vyhlášku a bude akceptovať spôsob prerozdelenia finančných prostriedkov v rámci verejného zdravotného poistenia," uviedla pre TASR Ivana Linetová z oddelenia komunikácie štátnej poisťovne.
Union ZP skritizovala, že vyhláška ju znevýhodňuje. Poukázala na to, že pre ňu plánované výdavky na zdravotnú starostlivosť idú nad rámec zákona o zdravotných poisťovniach a deficit si musí pokryť zo svojich prevádzkových nákladov.
"Hoci oproti verzii vyhlášky v medzirezortnom pripomienkovom konaní boli vykonané aj zmeny, ktoré vnímame pozitívne, návrh vyhlášky stále nezohľadňuje potreby nášho poistného kmeňa a neprirodzene nám určuje, do akých druhov zdravotnej starostlivosti máme smerovať naše zdroje," povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová.
Union ZP upozornila na to, že takýto prístup môže viesť k nenapraviteľným deformáciám v systéme zdravotnej starostlivosti s negatívnymi dopadmi na dostupnosť niektorých druhov starostlivosti
. "Nevnímame programové rozpočtovanie ako vhodné riešenie z viacerých dôvodov. Dlhodobo upozorňujeme na to, že takýto nástroj riadenia je neflexibilný, analyticky náročný, čo znemožňuje jeho prípravu v zákonnej lehote, a takto detailné plánovanie ročného horizontu bude vždy v určitej oblasti konfrontované s realitou," dodala.