BRATISLAVA. Ceny kakaa na burze v New Yorku dosiahli nové historické maximum, keď nakrátko prekročili hranicu 10-tisíc dolárov za tonu.
Dôvodom sú obavy z nedostatočnej ponuky, čo zase vyvoláva obavy z ďalšieho zvýšenia cien čokoládových pochúťok.
Cena kakaa v utorok popoludní vzrástla až na 10.080 dolára (9286 eur) za tonu.
Neskôr však komodita o časť ziskov prišla a okolo 17.00 h SEČ jej cena klesla na 9 767 USD/tona.
Na trhu s čokoládou tak môžu pre nárast ceny kakaa hroziť vyššie ceny aj výpadky.
"Ceny kakaových futures vzrástli v New Yorku počas minulého roka o 215 percent, kým v tomto roku je to zatiaľ 118 percent. Trh je momentálne v úplnej panike, kedy sa výrobcovia čokolády snažia získať dodávky z iných zdrojov ako zo západnej Afriky, kde dodávky do prístavov zaostávajú za minulým rokom takmer o 30 percent," uviedol komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.
Hansen priblížil, že rally je poháňaná výrobcami čokolády, ktorí nakupujú futures, aby získali dodávky alebo pokryli svoje hedžové pozície.

"Počas osemtýždňového obdobia končiaceho sa 19. marca výrobcovia nakúpili 296-tisíc ton na futures trhu v New Yorku a 530.000 ton na londýnskom trhu," priblížil analytik s tým, že rally bude pokračovať, kým producenti čokolády nezískajú kakao, ktoré potrebujú, alebo kým ceny nedosiahnu úrovne, ktoré spomalia dopyt.
Nárast cien kakaa sa podľa analytika pravdepodobne prejaví neskôr v priebehu roka. Odraziť sa môže ako na výške cien, tak aj na zmenšení veľkosti alebo znížení gramáže produktov pri zachovaní rovnakej ceny.
Cenu komodity ženú nahor slabá úroda v producentských krajinách pre nepriaznivé počasie, ako aj choroby na plantážach, kde sa pestuje väčšina svetovej produkcie kakaa.
Raketový rast trhu s kakaom vyvolal obavy z dominového vplyvu na cenu čokolády v čase, keď veľké svetové ekonomiky už zápasia so zvýšenou infláciou.
"Čokoláda je novým luxusným tovarom a očakávame, že ceny sladkých pochúťok budú v dôsledku toho prudko stúpať," povedala analytička XTB Kathleen Brooksová.
Cena kakaa na burze v New Yorku sa tento rok viac ako zdvojnásobila po prudkom náraste v roku 2023. Dôvodom sú špekulácie o deficite globálnej ponuky pre zlé počasie v Ghane a na Pobreží Slonoviny.
Obe krajiny zasiahli silné dažde, ktoré poškodili úrodu.
Producentov najnovšie znepokojujú dôsledky klimatického fenoménu El Niňo, ktorý v niektorých oblastiach spôsobuje sucho a v iných záplavy.