WASHINGTON. Spotrebiteľská dôvera v USA v marci mierne klesla. To prekvapilo analytikov, ktorí očakávali lepší výsledok.
Ukázal to v utorok najnovší prieskum inštitútu Conference Board, podľa ktorého domácnosti majú obavy najmä z vysokých cien a politickej situácie.
Zhoršenie dôvery v najväčšiu svetovú ekonomiku predstavuje výzvu pre administratívu prezidenta Joea Bidena, ktorá sa snaží poukázať na súčasnú ekonomickú silu USA pred novembrovými prezidentskými voľbami.
Podľa prieskumu index spotrebiteľskej dôvery Conference Board v marci klesol na 104,7 bodu zo smerom nadol revidovaných 104,8 bodu vo februári. Ekonómovia pritom očakávali, že index spotrebiteľskej dôvery zostane v marci na pôvodnej februárovej úrovni 106,7 bodu.
"Hodnotenie súčasnej situácie zo strany spotrebiteľov sa v marci síce zlepšilo, no zároveň sa stali pesimistickejšími, pokiaľ ide o budúcnosť," uviedla hlavná ekonómka Conference Board Dana Petersonová vo vyhlásení.
Konkrétne, čiastkový index súčasnej situácie vzrástol na 151 bodov v marci zo 147,6 bodu vo februári, zatiaľ čo index očakávaní klesol na 73,8 zo 76,3 bodu. Conference Board poznamenala, že index očakávaní nižší ako 80 bodov často signalizuje blížiacu sa recesiu.
"Dôvera medzi spotrebiteľmi vo veku 55 a viac rokov stúpla, ale zhoršila sa u spotrebiteľov mladších ako 55 rokov," povedala Petersonová.
Dodala, že spotrebiteľov naďalej znepokojujú zvýšené ceny a najnovšie vyjadrili aj väčšie obavy z politického prostredia v USA.