BRATISLAVA. Výrobcovia automobilov čelia pomalšiemu rastu a vyšším nákladom.
Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu KPMG Global Automotive Executive Survey, vedúci pracovníci automobilového priemyslu po celom svete vstúpili do roku 2024 s menšou dôverou čo sa týka rastu v nasledujúcich piatich rokoch.
Pokles optimizmu je dôsledkom vývoja globálnej ekonomiky a rastúcich nákladov.
Optimizmus vzrástol iba v Číne
Iba približne tretina vedúcich pracovníkov uviedla, že majú vysokú dôveru v priaznivý vývoj, čo je o sedem percent menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

V západnej Európe dôvera poklesla z 31 percent v minulom roku na 24 percent a v USA zo 48 na 43 percent. Tomuto trendu sa vymyká iba Čína, kde dôvera významne vzrástla, a to z 28 na 36 percent.
Očakávania manažérov týkajúce sa prechodu na elektrické pohony pritom podľa prieskumu naberajú realistickejšie kontúry. Oproti predošlému roku odhadujú väčšie rozšírenie elektromobilov.
Brzdou sú ceny a infraštruktúra
Manažéri pôsobiaci v západnej Európe v predchádzajúcom prieskume vyjadrili predpoklad, že batériové elektrické vozidlá budú v roku 2030 predstavovať 24 percent predaja, tento rok odhad stúpol na 30 percent.

„Prechod na elektrické vozidlá poukazuje na dôležité rozdiely medzi jednotlivými automobilovými trhmi. Dopyt po elektrických vozidlách rastie v niektorých častiach Európy, USA a Číny. Na iných veľkých trhoch, ako je India, Latinská Amerika a Afrika, bude rast elektromobilov pomalší, brzdený nízkymi príjmami a slabou infraštruktúrou,“ uviedol výkonný riaditeľ a sektorový líder pre automobilový priemysel KPMG na Slovensku Peter Nemečkay.
Postupné zlacňovanie
Čo sa týka cenovej dostupnosti elektrických vozidiel, takmer polovica opýtaných očakáva, že sa do roku 2030 vyrovná dostupnosti vozidiel so spaľovacím motorom. Minulý rok boli očakávania optimistickejšie a viacero manažérov očakávalo vyrovnanie cien už aj skôr.
„Pre výrobcov bude najväčšou výzvou sledovať, či sa ich ohlásené uvedenia na trh stretnú s dostatočne veľkým dopytom zo strany zákazníkov, a teda kedy a či vôbec budú už súčasné investície do elektromobility návratné,“ konštatuje Nemečkay.
V najnovšom prieskume zároveň výrobcovia automobilov uviedli, že sa cítia menej pripravení na pokročilé technológie, akými sú umelá inteligencia či pokročilá robotika. Veľmi dobre pripravenými sa cíti iba 12 percent vedúcich pracovníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 10 percent.
Táto zmena pravdepodobne súvisí s rýchlym pokrokom v oblasti umelej inteligencie, najmä generatívnej umelej inteligencie, od ktorej sa očakáva, že urýchli automatizáciu a uľahčí administratívu.