„Dobre viete, že sme majstri v populizme,“ vyhlásil už pred trinástimi rokmi šéf Smeru Robert Fico. S dôvetkom: „Ak teda chceme byť.“
A to si píšte, že stále nielen chcú, ale sú v životnej forme.
Veta, ktorá za roky zľudovela a stala sa súčasťou nespočetného množstva memečiek a youtubových zostrihov, by mohla byť vytesaná do fasády centrály Smeru na Súmračnej.
Vôľa ľudu je častý argumentačný konštrukt aj súčasnej koalície Ficovho Smeru, Pellegriniho Hlasu a skupinky okolo značky SNS. Tam, kde chýbajú elementárna logika a odbornosť, nastupuje schovávačka za voliča. Špeciálnu prokuratúru rozbili, lebo tak ľudia chceli. Rovnako z vôle ľudu rozbijú aj RTVS a elitné tímy vyšetrovateľov závažných káuz.
Ako vám znižujú úspory na dôchodok
O koľko prídete po Ficových zmenách, ak máte II. pilier, koľko ste v ňom zarobili v minulosti a v akých fondoch sa oplatilo byť, sa dočítate v sérii článkov o dôchodkoch v aprílovom vydaní mesačníka INDEX.
Nekonečné sľuby a nadbiehanie voličom však majú zásadný háčik: financie. Ako ohlupovať masy svetlými zajtrajškami a neustúpiť ani o milimeter pri „napĺňaní sociálnych istôt a štandardov“ aj v časoch, keď si aj tradiční rozhadzovači museli naštudovať aspoň základné poučky o konsolidácii verejných financií?
Navyše, ak je nevyhnutná a nechcú sa zapísať do učebníc ako tí, ktorí priviedli Slovensko do bankrotu? Veď už teraz žijeme nad pomery, a to nám ešte hrozí zastavenie finančných injekcií z EÚ.
Na ešte štedrejšie dôchodky nemáme, no na istoty hlavnej časti voličskej základne Fica a spol. sa nesiaha. Aké je to pre nich politicky nebezpečné, to si na malú chvíľu vyskúšal minister vnútra Šutaj Eštok z Hlasu.