MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil úradníkom a zákonodarcom urýchlene sa venovať zvýšeniu daní zámožným spoluobčanom a prosperujúcim firmám, aby naplnil štátny rozpočet, ktorý tento rok minie každý tretí rubeľ na armádu a výrobu zbraní.
Putin dal vláde a snemovni pokyn vykonať do 31. júla zmeny daňových zákonov, aby sa dosiahlo "spravodlivé rozdelenie daňovej záťaže so zreteľom na výšku príjmov daňovníkov", uviedol v pondelok server The Moscow Times s odvolaním sa na prehľad príkazov hlavy štátu, zverejnený Kremľom.
Koho sa zvýšenie daní dotkne
O plánoch zvýšiť dane, a to aj z príjmov fyzických osôb, Putin informoval vo svojom posolstve prednesenom na konci februára. V následných pokynoch neuviedol konkrétne čísla, ale požadoval, aby daňové sadzby boli zafixované do roku 2030 "s cieľom zabezpečiť stabilné a predvídateľné podmienky pre plnenie dlhodobých investičných projektov".
Nariadil tiež úradníkom, aby zabránili daňovým únikom či podhodnoteniu daňových platieb, uviedol server.
Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, podľa portálu už rokovali s vládnymi úradníkmi, či sa má zvýšenie daní dotknúť Rusov s ročným príjmom najmenej päť miliónov rubľov (50 630 eur), alebo širšieho okruhu obyvateľov s ročným príjmom najmenej jeden milión rubľov (asi 10 120 eur).
Ak bude zvýšenie sadzby z dane z príjmov fyzických osôb od milióna rubľov, dotkne sa to 15 percent obyvateľov Ruska a ku koncu roka 2025 by sa mohlo týkať rádovo pätiny obyvateľstva, odhadujú ekonómovia.

Z jednorazovej akcie stála daň
Putin už v roku 2020 daň z príjmu fyzických osôb zvýšil na 15 percent Rusom s ročným príjmom väčším ako päť miliónov rubľov. Podľa portálu by sa táto sadzba teraz mohla týkať všetkých, ktorí zarobia viac ako milión rubľov. A pre tých, ktorí zarobia viac ako päť miliónov, má sadzba predstavovať 20 percent.
Okrem dane z príjmu fyzických osôb existuje v Rusku aj osobitná daň z neočakávaného zisku spoločností. Tá bola vlani zavedená ako jednorazová akcia, no podľa zdroja portálu sa výsledok Kremľu natoľko pozdával, že sa môže stať stálou daňou. Štátny rozpočet totiž podľa ministerstva financií získal viac ako 300 miliárd rubľov (asi 3 miliardy eur) z dane, ktorú zaplatili firmy, ktorých priemerný zisk z rokov 2021 a 2022 pred zdanením prevyšoval jednu miliardu rubľov (10,1 miliónov eur)
Peniaze potrebuje ruský rozpočet, ktorý okrem vojny proti Ukrajine musí zaplatiť aj Putinove predvolebné sľuby v celkovej výške 15 biliónov rubľov (151,7 miliárd eur), a to v situácii, keď štátne rezervy prudko klesajú.
Fond národného blahobytu, kde končili zisky z vývozu ropy a plynu, sa počas dvoch rokov vojny proti Ukrajine zmenšil na polovicu: z likvidných aktív vo výške 113,5 miliardy dolárov na začiatku roka 2022 k 1. aprílu 2024 zostalo 55,9 miliardy dolárov. A to tento rok ministerstvo financií mieni minúť z fondu ďalších 1,3 bilióna rubľov (13,1 miliardy eur) na financovanie schodku štátneho rozpočtu a ministerstvo hospodárskeho rozvoja takmer 900 miliárd rubľov (9,1 miliárd eur) na investície celoštátneho významu.
Putin chce patriť medzi top 4 ekonomiky
Štátna tlačová agentúra TASS z prehľadu Putinových usmernení v pondelok zdôraznila, že prezident nariadil vláde, aby do roku 2030, teda do konca nového mandátu hlavy štátu, znížila úroveň chudoby v Rusku pod sedem percent obyvateľov, zabezpečila stabilné zvýšenie pôrodnosti a dosiahla zaradenie Ruska medzi štyri najväčšie ekonomiky sveta podľa parity kúpnej sily.
Zoznam Putinových príkazov siaha ešte ďalej - až k stopercentnému triedeniu pevných komunálnych odpadov a zákazu vypúšťať nevyčistené odpady do jazera Bajkal, rovnako k roku 2030.
Pri Putinovom nástupe k moci na začiatku tisícročia žilo pod úrovňou chudoby 29 percent Rusov, zatiaľ čo predvlani to bolo 10,5 percenta obyvateľstva, teda 15,3 milióna Rusov. To predstavovalo rekordne nízke číslo, aj keď Rusko sa mu už raz priblížilo v roku 2012, keď pod prahom chudoby žilo 15,4 milióna Rusov, uviedol server RBK s odvolaním sa na Štatistický úrad.
Server zároveň pripomenul predchádzajúci rozvojový cieľ - do roku 2030 znížiť mieru chudoby na 6,5 percenta populácie, teda na polovicu oproti roku 2017.