BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Otázky poslancov premiérovi Mikulášovi Dzurindovi k jeho informácii o opatreniach vykonaných vládou v súvislosti so situáciou v BMG Invest a Horizont Slovakia viedli v pléne Národnej rady SR k hrubým invektívam na adresu pr
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
emiéra a vlády. Poslanec HZDS Jozef Gajdoš vyjadril počudovanie, že "Slovensko má na čele vlády takého sprostého premiéra“. Dzurinda si s poslancom Sergejom Kozlíkom (HZDS) vymieňali názory, ktorá vláda viac kradla. "Slovensko už neriadi táto vláda, ale silné investičné spoločnosti“, upozornil parlamentných kolegov Gustáv Krajči (HZDS). Zároveň obvinil premiéra z klientelizmu. Upozornil na čudnú spojitosť medzi spravodajskou televíziou jeho bývalého hovorcu Martina Lengyela TA 3 a spoločnosťou Horizont. Krajči ďalej konštatoval, že na zakrytie transakcií okolo tejto televízie a spoločnosti Horizont boli zneužité aj štátne inštitúcie. Medzi inými spomenul úrad košického krajského vyšetrovateľa a zložky Slovenskej informačnej služby, ktoré podľa Krajčiho boli skorumpované, aby sa tieto kauzy neprevalili. Poslanci HZDS neustále z pléna vykrikovali na Dzurindu a niektorí ho vyzývali, aby „vypadol“. Predseda parlamentu Jozef Migaš nato zastavil ďalšie kladenie otázok predsedovi vlády.
Premiér vo svojom vystúpení informoval o siedmich krokoch, ktoré v kontrole finančného trhu uskutočnila jeho vláda. Oboznámil plénum s viacerými legislatívnymi normami, ktoré v oblasti finančného trhu platia. Vzhľadom na to, že obchodné spoločnosti, ktoré fungujú na báze tichého spoločenstva aj naďalej investovali do produktov mimo finančného trhu, sa ministerstvo financií v priebehu roka 2000 rozhodlo pre zavedenie nadštandardného legislatívneho riešenia. Tým sa podľa premiéra vytvoril dohľad nad nebankovými subjektmi, ktoré zhromažďujú od verejnosti prostriedky a využívajú ich na iné účely ako investície na finančnom trhu. Dzurinda snemovňu informoval, že vzhľadom na rozsah predpokladanej trestnej činnosti a objavujúce sa prvky organizovanosti celej operácie, ale aj možné prepojenie na zahraničie, preberie vyšetrovanie celej kauzy odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Zároveň bude vytvorený špecializovaný tím, ktorý má zabezpečiť urýchlené zdokumentovanie celého prípadu.