BRATISLAVA. Priemerné hodinové náklady práce v Európskej únii v celom hospodárstve predstavovali vlani 31,80 eur. V roku 2022 pritom boli na úrovni 30,20 eur, čo znamená medziročný nárast o 5,3 percenta.
Ako ďalej vyplýva z údajov Eurostatu, najnižšie hodinové náklady práce sú v Bulharsku (9,3 eur), naopak najvyššie sú v Luxembursku (53,9 eur).
Slovensko sa v rebríčku nachádza na jedenástom mieste od konca, s priemernou hodinovou cenou práce na úrovni 17,2 eur. Oproti roku 2022 táto hodnota vzrástla o viac ako desať percent.
Medzi piatimi krajinami s najvyššie hodnotenou úrovňou hodinových nákladov práce sa popri Luxembursku nachádza aj Nórsko, Island, Dánsko a Belgicko.
Dve hlavné zložky nákladov práce tvoria mzdy a platy a nemzdové náklady, napríklad sociálne príspevky zamestnávateľov. Podiel nemzdových nákladov na celkových nákladoch práce za celé hospodárstvo predstavoval v EÚ 24,7 percenta.
Najnižší podiel nemzdových nákladov zaznamenal Eurostat na Malte (1,4 percenta), v Rumunsku (päť percent) a v Litve (5,4 percenta) a naopak najvyšší vo Švédsku (32,2 percenta) a vo Francúzsku (31,9 percenta).
Hodinové náklady práce v priemysle boli v rámci únie v objeme 32,2 eur, v stavebníctve predstavovali 28,5 eur. V službách hodinové náklady práce predstavovali 31,8 eur. V prevažne nepodnikateľskej sfére boli na úrovni 32,4 eur.