Dokončená je síce už tri roky, ale nič nevyrába. Aj tak by sa dal opísať jediný hodnotný majetok firmy Helske, teda fabrika pri Levoči, ktorá mala produkovať sadrokartóny a nanoomietky.
Najnovšie sa do pozornosti médií a verejnosti dostala opäť, pretože jej pôvodná materská skupina Helske Limited so sídlom v Londýne sa v Česku dostala do insolvencie, pretože nedokáže splácať záväzky voči veriteľom (ako prvé o tom informovali české Hospodářske noviny).

Tento proces sa môže skončiť finančným ozdravením firmy alebo jej konkurzom. Rozhodne sa o tom na veriteľskej schôdzi, ktorá sa má konať koncom leta.
Ako sa insolvencia materskej firmy dotýka fabriky v Levoči? Aký bude jej osud po prípadnom bankrote Helske? Dá sa ešte obnoviť jej pôvodná výroba? INDEX prináša odpovede na najdôležitejšie otázky o budúcnosti tejto továrne na Spiši.
1. Kto proti sebe stojí v insolvenčnom konaní Helske?
Do insolvenčného procesu Helske sa zapojili dve skupiny insolvenčných špecialistov z Česka. Ide o firmu Indebitum Jana Zaorálka, ktorý zastupuje viac ako 1100 veriteľov Helske, a spoločnosť Servis-24 Jana Čermáka, ktorá vlastní 83-percentný podiel v spoločnosti Helske Limited.
Servis-24 prevzala Helske od pôvodných majiteľov v roku 2021. Zachránila ju pred bankrotom a začala bojovať s veriteľmi. Ale len s niektorými, keďže veľkým veriteľom Helske bol aj český investičný fond Ifis, s ktorým Čermákova Servis-24 dlhodobo spolupracuje na skupovaní pohľadávok. Ifis v minulosti tvrdil, že odkúpil väčšinovú časť pohľadávok veriteľov Helske.

2. Ako do toho zapadá fabrika v Levoči?
V roku 2022 najcennejší majetok Helske, továreň na sadrokartóny v Levoči, zmenil majiteľa. Stala sa ním spoločnosť Levoca Industry so sídlom v Brne, za ktorou taktiež stojí Jan Čermák. Hodnota transakcie dosiahla osem miliónov eur.