SME

Index newsletter: Mzdy po dvoch rokoch stúpli a niekto oklamal mileniálov

Týždenný súhrn zaujímavostí zo sveta ekonomiky a biznisu.

Index newsletterIndex newsletter (Zdroj: Hejty!)

Vitajte pri 5. vydaní Index newslettra.

Prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta biznisu a ekonomiky za posledný týždeň pripravila Eva Frantová.

Odkladáte kúpu nového auta? Nie ste jediní. Trh s automobilmi po niekoľkomesačných covidových čakačkách zažíva ochladenie.

Tento týždeň sa v Index newslettri dozviete, čo sú hlavné dôvody tohto poklesu a tiež to, aké správy (aj pozitívne) priniesla jarná ekonomická predikcia Národnej banky Slovenska. Navyše, na záver mám aj jedno odporúčanie pre sklamaných mileniálov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem, že odoberáte Index newsletter. Ak ste tak náhodou ešte neurobili, zmeniť to môžete na tomto odkaze.

Téma týždňa: Začal sa boj o zákazníka

Začiatok roka doslova prial registrácii nových áut. Zväz automobilového priemyslu hovoril o medziročnom raste o 16 a 18 percent, čo na prvý pohľad navodzovalo dojem, že automobilový priemysel zažíva zlaté časy.

V skutočnosti však registrované modely boli zakúpené už pred rokom či dvoma a predaj nových áut sa takmer úplne zastavil. Potvrdzujú to aj predajcovia a firmy zodpovedné za import, ktoré znižujú ceny a snažia sa byť aspoň ako-tak konkurencieschopné.

Čo je za tým?

  • Predovšetkým vysoké ceny nových áut, ktoré pod tlakom vysokého dopytu (čakacia lehota na niektoré modely presahovala aj niekoľko mesiacov) počas posledných rokov stúpli o 20 až 40 percent.
  • Časť Slovákov si autá pri aktuálnej úrokovej miere a neistej politickej a ekonomickej situácii jednoducho nemôže dovoliť. Nákup nového auta tak automaticky odkladajú na neskôr.

Ak sa chcete dozvedieť, ako konkrétne išli jednotlivé značky s cenami dolu, ako sa darí e-autám a či nakupovať teraz, alebo čakať na ďalšie poklesy, prečítajte si článok Jozefa Tvardzíka Karta sa otočila. Automobilky bojujú o zákazníka a začali zlacňovať, kde nájdete aj prehľadnú tabuľku s cenami najlacnejších áut na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie udalosti týždňa:

  • Donášková služba Foodora, ktorá na Slovensku fungovala od roku 2021, vo štvrtok 4. apríla skončila svoju činnosť. Firma sa vraj chce viac sústrediť na iné krajiny s väčšími príležitosťami. V súčasnosti pôsobí v siedmich krajinách Európy – v Rakúsku, Česku, Dánsku, Maďarsku, Fínsku, Nórsku a vo Švédsku.
  • Na Slovensku vyrastie ďalší závod, tentokrát na výrobu hnacích hriadeľov do elektromobilov. V Dolnom Hričove pri Žiline ho vybuduje spoločnosť Wia Slovakia. Súčasťou bude aj technologické centrum na vývoj ďalších prototypov. Celkovo by mala u nás firma preinvestovať viac ako 58 miliónov eur a vytvoriť 231 nových pracovných miest.
  • Vladimir Putin chce bohatým Rusom a firmám zvýšiť dane s cieľom naplniť štátny rozpočet, ktorý tento rok minie každý tretí rubeľ na armádu a výrobu zbraní. Vláde a snemovni tak už nariadil vykonať zmeny daňových zákonov, a to do 31. júla. Úradníci majú takisto zabrániť daňovým únikom či podhodnoteniu daňových platieb.

Graf týždňa: Po dvoch rokoch konečne rastú mzdy

Národná banka Slovenska (NBS) tento týždeň predstavila svoju jarnú predpoveď ekonomického vývoja, ktorá priniesla viacero pozitívnych správ. Jednou z najzásadnejších je rast reálnych miezd o viac ako štyri percentá, ku ktorému dochádza prvýkrát po dvoch rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to znamená:

  • Reálne mzdy na rozdiel od tých nominálnych odzrkadľujú reálnu kúpyschopnosť obyvateľstva, teda to, čo si zo svojho platu naozaj dokážeme kúpiť. A keďže tento rok dochádza k prudkému poklesu inflácie (z dvojciferných úrovní na približne tri percentá), značne si prilepšíme. „Navyše očakávame, že dobiehanie straty reálnych príjmov z obdobia vysokej inflácie by malo pokračovať aj v ďalších rokoch,“ dodal guvernér NBS Peter Kažimír.

Zmeniť by to nemala ani o niečo vyššia inflácia v nasledujúcich rokoch, ktorú potiahne hore najmä cena energií.

Viac informácií ohľadom vývoja slovenskej ekonomiky nájdete priamo v jarnej predikcii NBS.

O čom sme tento týždeň písali

Čo bude s halou po krachu Helske?

Dokončená je, vyrábať však nevyrába. Fabrika firmy Helske pri Levoči, ktorá mala produkovať sadrokartóny a nanoomietky, je jediným hodnotným majetkom spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jej pôvodná materská skupina Helske Limited so sídlom v Londýne sa totiž v Česku dostala do insolvencie, pretože nedokáže splácať záväzky voči veriteľom. Ako sa celý proces skončí, to sa rozhodne na veriteľskej schôdzi, ktorá sa má konať koncom leta.

Jozef Ryník vo svojom článku Čo bude s fabrikou duchov? Na Spiši sa investori do obrovskej výrobnej haly hľadajú ťažko vysvetľuje, ako sa insolvencia dotkne levočskej fabriky a či sa ešte dá obnoviť jej pôvodná výroba.

Slováci predávajú aj bizarnosti

Na realitných portáloch poväčšine nájdeme byty, domy či iné bežné nehnuteľnosti na predaj. Občas sa však objavia aj úplné bizarnosti.

Tomáš Vašuta vo svojom článku Realitný biznis po slovensky? Na predaj sú kryty, hrobové miesta aj nevestinec opísal niekoľko realitných absurdít, ktoré sa Slováci pokúšajú predať. Nechýba medzi nimi karavan v Chorvátsku, zmrzlinový stánok, či unimobunka.

SkryťVypnúť reklamu

Malé letiská opäť stavajú na charterové lety

Kam letieť z Popradu či Trenčína? Malé slovenské letiská aj tento rok stavili hlavne na charterové lety a osvedčené destinácie ako Turecko, Bulharsko či Egypt. Práve lety cez cestovné kancelárie tvoria až tretinu celej premávky na menších letiskách.

Jozef Ryník v texte Z Popradu do Afriky, Piešťany mrzí vojna v Gaze. Kam sa bude lietať z malých letísk opisuje novinky, ktoré do svojich ponúk letiská zaradili, aj to, prečo sa malé letiská mimo hlavného mesta stávajú čoraz obľúbenejšie.

Ako sa vyhnúť problémom pri búraní v byte?

Zbúrať pár priečok, vymeniť okná a urobiť niečo s jadrom. Kto už nepodstúpil podobné úpravy v byte? Asi každý. Poväčšine však naozaj málokto vie, pre ktoré z týchto úprav je potrebné stavebné povolenie a kedy, naopak, nie.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s výkladom pravidiel mal aj vlastník bytu v bratislavskej mestskej časti Ružinov, ktorý vybúral nosnú priečku v bytovke bez toho, aby na to mal povolenie.

Jeho prípad v texte Búral bez povolení. Prerábku bytu v Ružinove riešil až magistrát opísal Tomáš Vašuta. Dozviete sa, čo bol problém, ale aj to, pri akých prerábkach jednoznačne treba upovedomiť úrady, ak neskôr nechcete mať problémy.

Podcast Index: D1 staviame už dlhých 51 rokov

Pamätáte si, ako Robert Fico v roku 2007 sľuboval, že Bratislava a Košice budú diaľnicou spojené do roku 2010? Nuž, máme rok 2024 a sľub stále nie je splnený. Fico ako vtedajší premiér dokonca tvrdil, že ak sa tak nestane, bude vyvodzovať politickú zodpovednosť. Na to však už zrejme zabudol.

O neslávnej D1, ktorú na Slovensku staviame už 51 rokov som sa v tohto týždňovej časti podcastu Index Príbeh D1: krstila ju Claudia Schiffer, Fico sľuboval dokončenie v roku 2010 rozprávala so šéfom Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrejom Matejom.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Príbeh D1: krstila ju Claudia Schiffer, Fico sľuboval dokončenie v roku 2010
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

„Ficovmu sľubu som už vtedy neveril. Tvrdil som, že také niečo je splniteľné, len ak by neplatili žiadne zákony a zároveň by betón tvrdol rýchlejšie ako 28 dní,“ hovorí Matej.

Súvisiaci článok Expert na dopravu: Ak by sme tunel Višňové razili strojom, už by bol hotový (rozhovor) Čítajte 

Odporúčanie: Kto zradil mileniálov?

Prvá generácia, ktorá sa má horšie ako jej rodičia. S príjmom nižším o 20 percent, vyššími nákladmi na bývanie, nestabilným pracovným trhom a zamestnávateľmi, ktorí nie sú ochotní ponúknuť za odpracovaný čas adekvátnu odmenu. Aj takto by sa dala opísať každodenná realita mileniálov, teda ľudí narodených medzi rokmi 1981 až 1995.

Ak by vás táto téma zaujímala hlbšie, odporúčam podcast Guardianu Today in Focus. Konkrétne časť z nedele, 31. marca, Who screwed millennials: a generation left behind.

Moderátorka Jane Lee a reportérka Matilda Boseley sa nielenže rozprávajú s mladými o ich problémoch, ale pozerajú sa aj do minulosti a snažia sa nájsť odpoveď na to, čo alebo kto spôsobil túto nerovnosť medzi generáciami. Ak vás časť zaujme, odporúčam vypočuť si celú minisériu Full story na túto tému.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (4. 4. 2025)
USD 1.110
AUD 1.745
CZK 24.972
JPY 162.170
CAD 1.564
GBP 0.842
HUF 401.580
PLN 4.196
CHF 0.954
SEK 10.721

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 424
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 095
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 028
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 742
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 084
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 926
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 597
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 830
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 004
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 590
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 627
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 759
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 813
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký viceprezident J.D. Vance.

Vlastník musí platformu predať alebo bude v USA zablokovaná.


TASR 1
Automobilka Volkswagen

Ľudia budú musieť prejsť do iných sektorov.


3
Predseda PS Michal Šimečka na tlačovej konferencii.

Transakčná daň je podľa Progresívneho Slovenska likvidačná najmä pre malé slovenské firmy.


TASR 3
Peter Kažimír.

Musíme si ešte počkať na odpoveď Európskej únie, tvrdí šéf Národnej banky Slovenska Kažimír.


TASR 4
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 830
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 004
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 590
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 627
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 759
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 813
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu