SME

Rytmus, Plačková a ďalší masívne propagovali Pellegriniho aj v moratóriu. Zadarmo?

Na zákon dohliada minister, ktorý ho porušil.

Premiér Robert Fico pri gratulácii víťazovi prezidentských volieb Petrovi Pellegrinimu.Premiér Robert Fico pri gratulácii víťazovi prezidentských volieb Petrovi Pellegrinimu. (Zdroj: TASR)
Načítavam... Rytmus aj Plačková propagovali Pellegriniho, počas moratória (11. 4. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Autori pracujú v Nadácii Zastavme korupciu

V analýze sa dočítate:

  • Rytmus, Alagič, Plačková a ďalší „kampaňovali“ počas zákazu. Nič im nehrozí.
  • Kampaň tretích strán sa trestá, ale len do moratória.
  • Na dodržanie zákona dozerá minister, ktorý ho porušil.
  • Ako Pellegrini obišiel moratórium cez Maďarsko.
  • Čo nám odporúča OBSE, aby boli voľby transparentné.

Raper Rytmus či modelka Jasmina Alagič, ale aj ďalší štyria influenceri zverejnili video na podporu Petra Pellegriniho ako kandidáta na prezidenta. Ovplyvniť tým mohli viac než milión svojich fanúšikov na sociálnych sieťach. Hoci Pellegriniho niektorí propagovali aj v čase moratória, nič im nehrozí. Zákon totiž na takúto situáciu vôbec nepamätá.

SkryťVypnúť reklamu
Pre ďašie zistenia Nadácie Zastavme korupciu kliknite na logo.Pre ďašie zistenia Nadácie Zastavme korupciu kliknite na logo.

Nadácia Zastavme korupciu monitorovala pred voľbami prezidenta sociálne siete. Podáva viacero podnetov pre porušenie zákona, najmä pokiaľ ide o zakázanú kampaň tretích strán.

Analýza však zároveň ukázala, že zákon má viaceré medzery, pokiaľ ide o transparentnosť a dodržanie rovnakých pravidiel pre všetkých kandidátov. Najmä v súvislosti s online priestorom, kde sa čoraz viac bojuje o voliča.

Nadácia preto vypracovala súbor odporúčaní a návrhov na zmeny legislatívy, ktoré by priniesli viac transparentnosti.

Influenceri za Pellegriniho. Zadarmo?

Po prvom kole volieb sympatie k Pellegrinimu na instagrame zverejnila tenistka Dominika Cibulková a nepriamo ho podporil aj zápasník Attila Végh. Ich príspevky neboli označené ako politická reklama a obaja sa, samozrejme, mohli vyjadriť na základe svojho presvedčenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako cielená reklamná kampaň však vyznievala podpora ďalších influncerov, ktorá sa tvárila, že je zadarmo. Raper Rytmus, ktorý má na instagrame takmer 800-tisíc sledovateľov, modelka Alagič (vyše 500-tisíc ), influencerka Plačková (takmer 900-tisíc), jej manžel René Strausz a ďalší dvaja influneceri Tomi Popovič a Vlastislav „El Chapo“ Čepo zverejnili 4. apríla v prvý deň moratória podporné videá o tom, prečo pôjdu voliť Pellegriniho.

Používali pritom podobné argumenty ako kolegovia Pellegriniho z Hlasu. Rytmusovi je napríklad Pellegrini sympatický, lebo „chce mier, pokoj a suverénny štát“.

Načítavam... Rytmus aj Plačková propagovali Pellegriniho, počas moratória (11. 4. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Jedno video odhadli na 30-tisíc eur

Viacerí marketéri sa vyjadrili, že to celé vyzeralo ako platená, ale neoznačená reklama. Videá zverejnili v ten istý deň a obsahovali rovnaké naučené fáry – že je sympatický a sú s ním stotožnení. Na základe predchádzajúcich skúseností odhadli, že štandardne si každý jeden z influencerov za takúto aktivitu pýta 30- až 50-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini tvrdil, že osobne sa s nikým z nich nepozná a za podporu poďakoval. Jeho transparentný účet neobsahuje žiadne položky, na základe ktorých by verejnosť mohla skontrolovať, čo a koľko doteraz v kampani zaplatil. Hoci influenceri mohli ovplyvniť nemálo svojich fanúšikov, moratórium neporušili.

Zákon zakazuje zverejňovanie informácií o kandidujúcich subjektoch, no týka sa len rozhlasu, televízie, audiovizuálnej mediálnej služby a agentúrneho spravodajstva. Zákon vôbec nerieši iné subjekty, ktoré komunikujú napríklad na sociálnych sieťach ako facebook, instagram a pod.

Potom čo viacerí influenceri propagovali Pellegriniho, sa podobný príspevok objavil aj v prospech Korčoka. Silvia Kucherenko s takmer 650-tisícmi sledovateľov nakrútila video za Korčoka.

SkryťVypnúť reklamu

Kampaň cez hranice

Samotný Pellegrini moratórium v podstate obišiel, keď počas neho vystúpil v maďarskej televízii. Jej vysielanie je prístupné na juhu Slovenska, kde sa takto mohol prihovoriť voličom maďarskej národnosti. Tí mu napokon väčšinou aj odovzdali svoje hlasy. Pellegrini sa pritom ničoho nedopustil, lebo rozhovor poskytol mimo územia Slovenskej republiky, na čo zákon nepamätá.

Keby Pellegrini platil influencerom komerčnú sumu, len oni by ho stáli najmenej 180-tisíc eur. Limit na celú kampaň je 500-tisíc eur. Do tejto sumy sa započítavajú aj náklady vynaložené na propagáciu v čase začínajúcom sa 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb.

Kontrola výdavkov zo strany verejnosti nie je stopercentne možná, ak chce kandidát výdavky ukryť, je to jednoduché. Po voľbách kandidát predkladá ministerstvu vnútra správu, ktorá je súhrnná a nie je v nej uvedená každá položka.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si celú kampaň objedná napríklad v agentúre, tá môže teoreticky vystaviť len jednu faktúru. Agentúra ako súkromná spoločnosť už nie je povinná médiám a verejnosti odpovedať, koho a čo platila.

Podnet na Šutaja Eštoka preverí Šutaj Eštok

Kontrolu kampane má na starosti ministerstvo vnútra, na ktorého čele stojí Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Samotný minister pritom mohol porušiť zákon, ktorý zakazuje, aby tretie strany platili kampaň kandidátovi. Z knižnice reklám na facebooku vyplýva, že si minister objednal spolu 15 platených reklám v prospech Pellegriniho alebo v neprospech Korčoka, ktoré mali zasiahnuť viac než 600-tisíc používateľov. Zaplatil za to okolo 1800 eur.

Takéto konanie je priestupkom a okresný úrad zaň môže uložiť pokutu do 30-tisíc eur. Aj okresné úrady patria pod gesciu rezortu vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Šutaj Eštok v RTVS na otázku, čo hovorí na to, že porušil zákon, reagoval protiútokom. Položil rečnícku otázku, koľko zaplatili opozičné strany za protestné mítingy, ktoré organizovali a podľa neho pomohli Korčokovi.

Zákon mohli porušiť Gyimesi aj Ondruš

Podobné podnety ako na ministra podáva Nadácia aj na štátneho tajomníka ministerstva práce Braňa Ondruša a predsedu maďarskej strany Aliancia Györgya Gyimesiho. Obaja podľa Nadácie rovnako mohli porušiť zákon, ktorý zakazuje tretím stranám platiť kampaň. Gyimesi si od facebooku objednal reklamu s textom „Slovenská vlajka v Korčokových rukách je ako biblia v rukách čerta. Strašne je silený a umelý! Vlajka Spojených štátov mu pasuje viacej“. Ondruš zverejnil dve platené reklamy s názvom „Ivan Korčok, muž, ktorý pohŕda inými“.

SkryťVypnúť reklamu

Naďalej zákon mohlo prekračovať aj OZ Voľte s rozumom, za ktorým stojí exminister školstva Juraj Draxler. Jeden podnet na platenú antikampaň proti Korčokovi už Nadácia poslala, aj neskôr však OZ propagovalo dve videá za približne tritisíc eur, ktoré si mohlo pozrieť 650-tisíc používateľov facebooku.

Paradoxom je, že keby videá zaplatili počas moratória, pravidlá by neporušili. Zákon totiž zakazuje robiť kampaň tretej strany počas volebnej kampane. Volebnú kampaň môžu vykonávať len kandidáti, respektíve politické strany a hnutia. Končí sa 48 hodín pred voľbami. V čase volebného moratória sa zakazuje vykonávať volebnú kampaň len na verejnosti, ale nie na internete.

OBSE: Kontrola by mala byť nezávislá

Online kampaň pred voľbami ukázala, že Slovensko má veľké rezervy v nastavení pravidiel. Umožňujú ukryť výdavky a minúť mnohonásobne viac ako 500-tisícový limit. Tretie strany, ktoré majú kampaň zakázanú, zákaz porušujú, aj keď im hrozí sankcia. Pokutovať by ich mali úrady, ktoré kontroluje aktuálna vládna moc.

SkryťVypnúť reklamu

Na nedostatky systému Slovensko už aj v minulosti upozornila OBSE, medzinárodná organizácia, ktorá monitoruje férové voľby vo svete. Podľa jej odporúčania ešte z parlamentných volieb 2020 by Slovensko malo investovať do vybudovania nezávislej inštitúcie na kontrolu kampane.

Nadácia Zastavme korupciu

Ministerka Denisa Saková a súčasný generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako.

Riaditeľ ŽSR vlastní pozemky v susedstve štátnej megainvestície od roku 2014.


a 1 ďalší 33
Budova Pôdohospodárskej platobnej agentúry

Ako agentúra zavádzala v prípade dotácií na penzión.


a 1 ďalší 34
Súvisiace témy: Nadácia Zastavme korupciu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (14. 5. 2025)
USD 1.111
AUD 1.734
CZK 24.948
JPY 164.610
CAD 1.555
GBP 0.841
HUF 404.830
PLN 4.252
CHF 0.936
SEK 10.826

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 724
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 352
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 946
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 602
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 281
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 265
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 018
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 1 819
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 19 837
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 073
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 831
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 702
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 463
  6. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 397
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 017
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 945
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Donald Trump

Cez víkend sa predstavitelia USA a Číny dohodli na výraznom zmiernení vzájomných ciel.


TASR 1
Miroslav Trnka (3 ku 2)

Aký je príbeh Miroslava Trnku?


Zavážanie paliva do 3. bloku elektrárne Mochovce.

V českom Temelíne začnú tento rok „kúriť“ americkým uránom.


28
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

S kladným výsledkom skončilo prvýkrát od roku 2008.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 19 837
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 073
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 831
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 702
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 463
  6. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 397
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 017
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 945
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
SkryťZatvoriť reklamu