Jeden z najväčších a najočakávanejších realitných projektov v Bratislave a na Slovensku vôbec napreduje. Developer Nového Lida, ktorý má ambíciu vytvoriť na pravom brehu Dunaja medzi Starým mostom a Mostom Apollo novú štvrť, odhalil ďalšie podrobnosti.
Megaprojekt, ktorý zastrešuje J&T Real Estate (JTRE), má priniesť tisícky bytov, ale aj administratívne budovy pre 20-tisíc pracovníkov. Jeho súčasťou bude tiež základná škola a tri materské škôlky.

Roky čakania
Po prvej svetovej vojne začali obyvatelia neskoršieho hlavného mesta Slovenska využívať pravý breh Dunaja na rekreáciu. Lákadlom bola hlavne štrková pláž. V lokalite, ktoré dostalo názov Lido, vznikli bazény, prezliekarne i reštaurácia.
Areál slúžil svojmu účelu do konca osemdesiatych rokov minulého storočia. Aj keď existovali plány na jeho rekonštrukciu, nikdy sa nerealizovali.

Už po druhej svetovej vojne sa objavilo viacero urbanistických koncepcií, ktoré sa venovali možnostiam využitia tohto územia.
Napríklad v roku 1966 mala medzinárodná súťaž priniesť ideové urbanistické riešenie južného obvodu Bratislavy. Porota nevyhlásila prvé, ani druhé miesto a na treťom mieste sa umiestnilo až päť návrhov.
Na pravom brehu Dunaja sa desaťročia počítalo s výstavbou. Architekti navrhovali aj výškové budovy či športový komplex.
Mantinely rozvoja určil územný plán z roku 2007, ktorý platí dodnes a počítal s intenzívnou výstavbou. Developerom však aj tak nevyhovoval, a tak sa čakalo na zmenu územného plánu.
Nové centrum Bratislavy
JTRE teraz hovorí, že jeho Nové Lido sa výrazne posúva. Jeho ambíciou je vytvoriť zmiešané územie s bývaním, občianskou vybavenosťou, 20-tisíc pracovnými príležitosťami a verejnými priestormi.
„Vhodnou kombináciou funkcií tvoríme mesto krátkych vzdialeností, kde majú obyvatelia všetko na dosah,“ tvrdí výkonný JTRE Pavel Pelikán.
Nové Lido bude podľa neho rozdelené na časti: „Bývanie orientujeme k nábrežiu a do centra štvrte, funkcie občianskej vybavenosti sú zmiešané do celého územia a pozdĺž Einsteinovej ulice dominujú pracovné príležitosti a administratíva.“
Autorom urbanistickej štúdie je tím Juraja Benetina z ateliéru Compass Architekti. Na projekte spolupracujú aj architekti a urbanisti zo štúdií Jakub Cigler, Marko & Placemakers, Gehl Architects či GFI.
„Intenzita a hustota zástavby zodpovedá tvorbe efektívneho kompaktného centra mesta s blokovou zástavbou s nižšou priemernou podlažnosťou a vyššou zastavanou plochou,“ vysvetľuje Juraj Benetin.

Prepojenie s Euroveou
Plány počítajú s tým, že pri Dunaji vznikne nábrežný park a ponad rieku postavia promenádový most, ktorý Nové Lido prepojí s protiľahlou Euroveou. S mostom sa počítalo aj v územnom pláne z roku 2007, bol však posunutý západnejšie.
Podľa developera Námestie M. R. Štefánika s budovou Slovenského národného divadla dostane ekvivalent v podobe centrálneho námestia v Novom Lide s väčším multifunkčným spoločenským objektom.
Zmeny územného plánu potrebuje developer aj preto, že do tohto územia chce priviesť električku. Zároveň mu majú dovoliť postaviť viac bytov.
Podľa údajov, ktoré JTRE zverejnil pred štyrmi rokmi, by v Novom Lide mohlo vzniknúť okolo päťtisíc bytov. Toto číslo by mohlo byť ešte vyššie. Podľa odhadov by v novej štvrti malo bývať až 12-tisíc obyvateľov.

Automobilová doprava má byť organizovaná tak, aby sa od Einsteinovej ulice smerom k nábrežiu postupne vytrácala. Autá majú čo najskôr vchádzať do podzemných garáží.
V pláne je posilnenie mestskej hromadnej dopravy, pešieho pohybu a cyklodopravy, ktorá nadviaže na existujúcu trasu Eurovelo 6 na hrádzi a cyklocestu popri Chorvátskom ramene v Petržalke.
Developer tvrdí, že projekt má byť uhlíkovo neutrálny. „Máme v úmysle zásadne znížiť, až úplne eliminovať prevádzkové emisie s cieľom maximálnej možnej miery uhlíkovej neutrality a aj vďaka tomu vytvoriť kvalitné a zdravé prostredie pre ľudí,“ hovorí ESG manažér JTRE Martin Stohl.
Štart o štyri roky?
Stavebný zámer projektu momentálne vstupuje do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Pelikán predpovedá, že realizovať by sa mal vo viacerých etapách v horizonte 15 až 20 rokov.
„Chceme stavať v takom tempe, aby to územie, v ktorom ľudia pracujú a bývajú, bolo živé,“ hovorí s tým, že so štartom prvej etapy nepočítajú skôr ako o štyri roky.

Základným predpokladom však je, že poslanci mestského zastupiteľstva schvália zmenu územného plánu. Architekt Benetin hovorí, že prebiehajú rokovania s hlavným mestom a schválenie zmien je na dobrej ceste.
Dokazuje to aj vyhlásenie magistrátu, ktoré v uplynulých dňoch podporilo vznik nového centra Bratislavy. Magistrát podpísal Memorandum o porozumení a spoločnom postupe s developermi JTRE a Penta Real Estate, ktorý v susedstve Nového Lida pripravuje projekt Southbank.