BRATISLAVA. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) chce intenzívne rokovať so šéfom rezortu financií Ladislavom Kamenickým (Smer) o ďalšom dofinancovaní sektoru.
Poukázala pritom na to, že v tohtoročnom rozpočte pre zdravotníctvo, najmä ambulantný sektor, je málo peňazí. Urobila tak po tohtotýždňovom rokovaní so zástupcami ambulantného sektora.
Zástupcovia ambulancií nie sú spokojní
"My sme garantovali, že nedopustíme, aby sa platili hocijaké poplatky, tobôž poplatky, ktoré sú nejakým spôsobom kreatívne v ambulanciách. Ja si uvedomujem, že tých peňazí v ambulantnom sektore aj v rozpočte na tento rok je málo, ja som to hovorila od začiatku, keď sme schvaľovali aj štátny rozpočet, aj keď sa pripravovala programová vyhláška. Nespokojnosť je samozrejme prirodzená," poznamenala.

Rokovanie so zástupcami ambulantného sektora označila za konštruktívne.
"Aj sme si teda možno vymenili intenzívne niektoré názory a ja som prisľúbila, že budem intenzívne rokovať ešte s ministrom financií o ďalšom dofinancovaní rezortu zdravotníctva v priebehu roku 2024," uzavrela ministerka.
Bez pozitívnych výsledkov
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) pre TASR reagoval, že utorňajšie (9. 4.) rokovanie neprinieslo žiadne zásadné pozitívne výsledky.
"Napriek tomu, že ministerka uznala naše požiadavky ako oprávnené a priznala potrebu dofinancovania ambulantného sektora, konkrétneho záväzku zo strany ministerstva či aspoň návrhu, kedy a v akej výške by malo byť realizované, sme sa nedočkali," uviedla pre TASR prezidentka zväzu Jaroslava Orosová.
To, či ambulancie budú chýbajúce zdroje kompenzovať cez poplatky alebo zvyšovanie priamych platieb za nezmluvné výkony, ZAP podľa jej slov nedokáže ovplyvniť. Poukázala, že každá ambulancia sama rozhoduje o opatreniach, ktoré zabezpečia financovanie jej chodu a udržateľnosť.
"ZAP svojich členov nevyzýva ani iným spôsobom plošne k vyberaniu poplatkov neinštruuje, no ak tak naši členovia vzhľadom na nedostatočné financovanie zo strany štátu budú nútení urobiť, je pripravený hájiť ich záujmy a poskytnúť im potrebnú právnu ochranu," dodala. Avizovala, že závery rokovania interne vyhodnotia a po dohode oznámia ďalšie kroky.
Zástupcovia ambulantného sektora nie sú spokojní s rozdelením peňazí v zdravotníctve. Financovanie ambulancií je podľa nich nedostatočné. Opakovane upozorňujú na možné zavádzanie poplatkov. Na dofinancovanie sektora vyzvala aj Asociácia nemocníc Slovenska.
Asociácia sa dohodla s poisťovňami
Tá sa predbežne dohodla so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami na znení zmluvných dodatkov, ktoré majú pokryť zvýšené finančné nároky zdravotníckych zariadení na tento rok.
Návrh poisťovní teraz putuje na Radu ANS. Tá o jeho schválení rozhodne na budúci týždeň.
„Predložený návrh zdravotných poisťovní pokrýva zvýšené finančné náklady na mzdy vyplývajúce z prijatej legislatívy, vyššie ceny energií a nárast nákladov spôsobený infláciou. V prípade, že návrh bude prijatý, umožní pokryť základné náklady nutné na poskytovanie zdravotnej starostlivosti," konštatuje asociácia.
Zdravotné poisťovne však zároveň deklarovali, že aktuálne majú prostriedky, ktoré im umožňujú pokryť tieto náklady len prvých šesť mesiacov roku 2024.
Ich výška taktiež podľa ANS pokrýva iba nevyhnutné náklady nemocníc a určite neumožňuje ich ďalší rozvoj alebo finančnú stabilizáciu.
„Preto asociácia, ktorá zastupuje 82 nemocníc a približne 29-tisíc zamestnancov, vyzýva vládu, aby navýšila finančné prostriedky smerujúce do zdravotníctva na potrebnú úroveň. Len v roku 2024 bude podľa informácií od zdravotných poisťovní nutných minimálne ďalších 300 miliónov eur na dofinancovanie sektora," uvádza ANS.