Jaroslav Vrábeľ začal pred sedemnástimi rokmi dovážať jazdené autá z Nemecka. Keďže si chcel vyskúšať dovolenku v obytnom prívese, kúpil si jeden starší v nemeckom bazáre a vycestoval s ním do Chorvátska.
Páčilo sa mu to, a tak prívesy a karavany pridal do svojej ponuky. Okrem osobného zážitku ho motivovalo, že sa tak odlíši od konkurencie. Netrvalo dlho a na biznis s karavanmi presedlal naplno.
„Dopyt bol už vtedy na Slovensku silný, ale ponuka bola veľmi biedna. Karavan som dokázal predať za týždeň,“ spomína podnikateľ z Hrnčiarskych Zalužian pri Rimavskej Sobote.
V súčasnosti je konkurencia na trhu oveľa väčšia. Na Slovensku v tomto segmente pôsobí dvadsať firiem. Ide najmä o menšie lokálne podniky, no sú medzi nimi aj väčšie, ktoré zastupujú známe značky ako Concorde a Hymer.
V článku sa dočítate:
- Koľko stojí prenájom a kúpa karavanu,
- aké sú dodatočné náklady na dovolenku v obytnom aute,
- prečo je v karavanoch populárnejši plyn ako elektrina.
V rezorte neobsedia
Jaroslav Vrábeľ začínal dovozom karavanov z Holandska, kde bola veľká ponuka ojazdených obytných vozidiel. „Keď som tam išiel cez víkend, na ceste som videl záplavu karavanistov a pochopil som, že som v správnej krajine,“ spomína.
Nový karavan stál vtedy okolo 20-tisíc eur, starší sa dal kúpiť za desať- až dvanásťtisíc. Dnes už Vrábeľ prenajíma a predáva aj nové karavany a prívesy, ktorých ceny išli rapídne nahor.
Keď sa mu biznis po pár rokoch rozbehol, jeho zákazníci začali karavany opravovať. Preto do ponuky svojej firmy Karavanovo pridal náhradné dielce a predaj príslušenstva. K obytnému autu sa tak dá prikúpiť kempový nábytok, markíza či stan.
Typický zákazník si zvyčajne karavan alebo príves najprv požičia. Potom ho na pár dovolenkách vyskúša a keď mu tento štýl cestovania vyhovuje, kúpi si vlastný.
„Sú to ľudia, ktorí milujú cestovanie, slobodu a nezávislosť. A majú dostatok času na cestovanie, a to viac ako len jeden mesiac v roku,“ hovorí majiteľ požičovne OK karavany Rastislav Lamoš.
Do dovolenky na kolesách sa zaľúbili mladí digitálni nomádi, rodiny s deťmi aj dôchodcovia. Skrátka všetky vekové skupiny ľudí, ktorí radi cestujú slobodne, nechcú byť viazaní na jedno dovolenkové miesto a zároveň im neprekáža, že tento druh oddychu je spojený aj s určitými povinnosťami okolo vozidla.

Majiteľ požičovne Karavancar Sven Vitáloš tvrdí, že zanietených karavanistov je čoraz viac: „Keď máte svoj karavan, máte ho ako svoj malý víkendový dom. Staráte sa oň, udržiavate ho v bezchybnom stave, máte ho zariadený a vybavený podľa vlastných predstáv.“
Sám sa k biznisu s karavanmi dostal cez rodičov, ktorí takto cestujú už dlhší čas: „Vyskúšal som to a veľmi sa mi to páčilo.“