BRATISLAVA. Po pol roku ministrovania Zuzany Dolinkovej sa napĺňajú obavy, že jej príchodom sa na rezort zdravotníctva v plnej silne vrátila aj finančná skupina Penta. Tvrdí to hnutie Slovensko.
Podľa bývalého ministra zdravotníctva a poslanca za hnutie Mareka Krajčího totiž urobila niekoľko rozhodnutí, z ktorých je zrejmé, že povýšila záujmy Penty nad záujmy pacientov.
Návrh na odvolanie
Opozičná strana upozornila najmä na situáciu v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Tú mala podľa nej zvýhodniť na úkor ostatných zdravotníckych zariadení.
„To je tak arogantné, že náš názor, ale aj názor úradníkov na ministerstve zdravotníctva a dokonca aj názor Petra Kmeca je, že takéto zvýhodnenie pre Pentu ohrozí všetkých 216 mil. eur, ktoré Slovensko čerpá z plánu obnovu," zhodnotil exminister zdravotníctva.
Penta podľa hnutia Slovensko nestíhala projekt v spišskonovoveskej nemocnici, a preto mala tlačiť na ministerku, aby posunula dohodnuté termíny.
Tá napokon s nemocnicou uzatvorila dodatok, v ktorej jej umožnila posun z júna roku 2026 do decembra 2028. Za ďalšie „službičky" pre finančnú skupinu označil Krajčí odsun čakacích lehôt, ale aj zaradenie nemocnice Bory do vyššej úrovne zdravotníckych zariadení.
Práve tento krok by mal podľa opozičnej strany znemožniť vybudovanie novej veľkej koncovej štátnej nemocnice, keďže bude mať problém s personálom, ako aj so stanovením spádovej oblasti.

Zároveň upozornil, že podľa poslednej štúdie by mala nová štátna nemocnice stáť v Ružinove, a to až v roku 2038. Podľa Krajčího ide o nereálny projekt, ktorý je potrebné zniesť zo stola.
Ako doplnil Igor Matovič, polročné vysvedčenie Dolinkovej prezrádza, že pacient je na okraji jej záujmu. „Táto žena neurobila nič v prospech pacientov," vyhlásil. Hnutie chce preto podať návrh jej odvolanie.
„Pevne veríme, že Kresťanskodemokratické hnutie aj Progresívne Slovensko nebudú kryť slúžku Haščáka v role ministerky zdravotníctva," vyjadril sa k možnej podpore návrhu zo strany ostatných opozičných strán.
Klamete, odkazuje Dolinková
Ministerka Dolinková odkázala opozičným politikom, že zúfalo klamú. "Musím reagovať na viaceré lži, ktoré dnes zazneli na tlačovej konferencii tých, ktorí boli zodpovední za stav zdravotníctva predchádzajúce tri roky a nikam ho neposunuli. Naopak, prevzala som rezort v totálne rozvrátenom stave. Zo sľubov dnes vidíme prázdne reči a opäť klamstvá," povedala ministerka s tým, že zúfalí politici zúfalo klamú.
Zároveň deklarovala, že jej skutočne záleží na funkčnom zdravotníctve a dostupnej starostlivosti.
Podotkla, že rozpočet pre zdravotníctvo na tento rok sa zvýšil o 791 miliónov eur, nie o 1,2 miliardy ako tvrdí hnutie. Odmieta aj kritiku, že odložila maximálne čakacie lehoty na operácie v nemocniciach.
"Keby sme od 1. januára išli podľa pripravenej reformy, nefungovalo by nič a systém by skolaboval. My sme za tri mesiace urobili takmer všetko a od 1. januára 2025 ich spustíme," vysvetlila.
Nesúhlasí ani s kritikou, týkajúcou sa zvýhodňovania súkromných nemocníc v rámci reformy. Rezort chce podľa jej slov znižovať čakacie lehoty vo všetkých regiónoch. "Podmienky pre čerpanie prostriedkov sa zmenili ako pre súkromné, tak aj štátne nemocnice," dodala.
Ministerka odmieta tvrdenie, že by vláda "hodila Nemocnicu Rázsochy cez palubu". Podotkla, že práve bývalé vlády môžu za to, že nová univerzitná nemocnica v Bratislave nebude postavená z európskych peňazí.
Za klamstvo tiež označila vyjadrenia hnutia k hroziacim poplatkom v ambulanciách. "Skutočná pravda je taká, že rozdelenie peňazí z rozpočtu v zmysle programovej vyhlášky zaviedla Hegerovo-Matovičova vláda," dodala.