WASHINGTON. Americká administratíva v pondelok oznámila, že pridelí 6,4 miliardy USD (6 miliárd eur) juhokórejskému technologickému gigantovi Samsung na rozšírenie závodu na výrobu polovodičov v Texase.
Dotácia je súčasťou širšej snahy Washingtonu priviesť výrobu špičkových čipov a polovodičov späť do USA.
Oznámilo to v pondelok ministerstvo obchodu. TASR o tom informuje na základe správ AP, DPA a Reuters.
Nechcú zaostávať
USA majú obavy zo zaostávania v pretekoch o vývoj najpokročilejších čipov, ktoré poháňajú systémy umelej inteligencie.
Balík financií súvisí so zákonom o čipoch a vede (CHIPS Act) z roku 2022, ktorého cieľom je podporiť výrobu čipov a posilniť národnú bezpečnosť, povedali novinárom predstavitelia administratívy USA.

"Návrat výroby špičkových čipov do Ameriky je veľkou a novou kapitolou v našom polovodičovom priemysle," uviedol ekonomický poradca Bieleho domu Lael Brainard.
Dotácia podporí výrobné zariadenia aj výskumné centrum Samsungu v Texase, uviedla ministerka obchodu Gina Raimondová.
Tieto investície podľa ministerky umožnia USA opäť získať vedúcu pozíciu nielen v oblasti dizajnu polovodičov, ale aj vo výrobe, výskume a vývoji.
Zníženie závislosti
Očakáva sa, že spoločnosť Samsung do konca dekády investuje približne 45 miliárd USD do výstavby a rozšírenia svojich prevádzok v Texase, dodali vedúci predstavitelia administratívy USA.
Samsung plánuje vyrábať v Texase dvojnanometrové čipy. Technológia na ich výrobu sa v súčasnosti nachádza výlučne v Ázii, najmä na Taiwane, kde ich produkuje líder na trhu - spoločnosť TSMC.
Investícia USA do domácej výroby čipov má pomôcť znížiť závislosť od Číny a Taiwanu.
Vzhľadom na geopolitické napätie okolo Taiwanu panuje totiž na Západe obava o dodávky high-tech čipov pre smartfóny a iné zariadenia.
Americký prezident Joe Biden podpísal zákon CHIPS Act v auguste 2022. Poskytuje štátnu podporu vo výške až 39 miliárd USD pre výrobcov, ktorí postavia závody v USA. Intel si takto zabezpečil 8,5 miliardy USD a TSMC nedávno získal 6,6 miliardy USD.