BRATISLAVA. Štát chce pomocou nového akčného plánu do roku 2030 ukončiť na Slovensku bezdomovectvo.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predložilo do medzirezortného pripomienkového konania akčný plán, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť situáciu ľudí prebývajúcich na ulici alebo v neadekvátnom bývaní. Na jeho realizáciu by sa malo vyčleniť takmer 100 miliónov eur.
Rezort práce vytváral nový akčný plán v spolupráci so štátnymi, regionálnymi, miestnymi a aj mimovládnymi pracovníkmi, ktorí pomáhajú ľuďom bez domova, približne rok.
Chýbal konkrétny akčný plán
Ako uviedla riaditeľka Vagus Alexandra Kárová, organizácie zaoberajúce sa touto problematikou považujú za prvý úspech to, že sa v minulom roku podarilo schváliť Národnú koncepciu prevencie a ukončovania bezdomovectva, na ktorú nadväzuje súčasný plán.

Poukázala na to, že Slovensko bola jedna z posledných krajín Európskej únie, ktorá tento dokument nemala. Teraz je podľa jej slov dôležité, aby sa schválil akčný plán, ktorý sa zameriava na konkrétnych aktérov, a jednotlivé kroky, ako zamedziť bezdomovectvu u nás.
„Zároveň je podstatné aj to, či po schválení bude vláda ochotná investovať energiu, financie a čas do tejto témy. Jedna vec je niečo schváliť, druhá je to reálne vykonávať tak, aby to malo efekt a nejaké reálne dopady na ľudí, v tomto prípade na ľudí bez domova alebo tých, ktorí sú ohrození stratou bývania,“ uviedla Alexandra Kárová.
Príspevok na bývanie, krízová intervencia
Nezisková organizácia Depaul Slovensko oceňuje to, že sa ministerstvo práce prihlásilo k záväzku zmeny príspevku na bývanie, ktorý je podľa riaditeľa Jozefa Kákoša jeden z kľúčových nástrojov pre ukončovanie bezdomovectva na Slovensku.
Ďalším z opatrení, ktoré by malo mať výrazný pozitívny dopad, je podľa šéfa organizácie reforma financovania služieb krízovej intervencie.
„Ako organizácia sa intenzívne venujeme téme dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova. V danej oblasti nám v dokumente chýba snaha o univerzálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení, čo by výrazne zjednodušilo našu prácu a prácu našich sociálnych pracovníkov,“ doplnil riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.
Finančné krytie zo štátu je minimálne
Akčný plán je podľa riaditeľky Proti Prúdu Niny Beňovej trochu málo ambiciózny. Napĺňanie niektorých opatrení je podľa jej slov naplánové neskoro, napríklad zmena príspevku na bývanie spadá až na rok 2026.
Ako prekážku vidí aj to, že väčšina dôležitých opatrení bude financovaná z eurofondov a finančné krytie zo štátu je minimálne. To obmedzilo podľa Beňovej naplánovanie ambicióznejších opatrení najmä v oblasti zdravia a bývania, bez ktorého nie je možné bezdomovectvo ukončiť.
„Je nevyhnutné zvyšovať dostupnosť bývania a zvyšovať infraštruktúru dostupného bývania pre všetky osoby v bytovej núdzi, teda seniorov, rodiny s deťmi, ľudí bývajúcich vo veľmi nevyhovujúcich obydliach, ktorých je podľa posledného sčítania viac ako 71-tisíc. Toto sú výzvy, s ktorými by sa mal vedieť takýto plán popasovať aspoň do budúcna,“ pripomenula Nina Beňová.
Ďalší plán bude potrebný už v roku 2026, preto podľa organizácie Proti Prúdu už teraz treba hľadať možnosti a prostriedky na zvýšenie finančného krytia tejto témy aj zo štátneho rozpočtu.
Taktiež podľa Beňovej treba začať hľadať spôsoby, ako zvyšovať dostupnosť bývania tak, aby to skutočne viedlo k prevencii a ukončovaniu bezdomovectva.