BRATISLAVA. Asociácia na ochranu práv pacientov SR nepovažuje zrušenie tzv. zubného benefitu za šťastné. Potvrdila to prezidentka asociácie Mária Lévyová.
Ako zdôraznila, chápu snahu ministerstva zdravotníctva vynakladať finančné zdroje z verejného zdravotného poistenia efektívne a ušetriť tam, kde sa dá, aby bolo dostatok prostriedkov na liečbu pacientov, na inovatívne lieky či mzdy zdravotníckych pracovníkov.
„Nepovažujeme však za šťastný návrh na okresanie benefitov zdravotných poisťovní na zubné ošetrenie, pretože bol spojený s absolvovaním preventívnych prehliadok u všeobecného lekára, gynekológa, urológa a stomatológa," upozornila.
Benefity zvyšovali prevenciu
Asociácia pripomenula výrazný nárast počtu preventívnych prehliadok, ako aj fakt, že benefit na zubné ošetrenia čerpalo až 75 percent poistencov.

„Je to dôkazom efektívneho vynaloženia finančných zdrojov v prípade príspevku na zubné ošetrenia, pretože v rámci prevencii sa mohlo zachytiť mnoho ochorení vo včasnom štádiu, a tým sa ušetrili ďalšie náklady vynaložené na liečbu, výdavky sociálnej poisťovne. Vo všeobecnosti platí, že jedno euro vynaložené na prevenciu sa nám trojnásobne vráti, nehovoriac o benefitoch pre pacientov, ich rodiny a spoločnosť v prípade ich vyliečenia," poukázala Lévyová.
Podľa nej je pritom otázne, či po zrušení uvedeného benefitu nájdu zdravotné poisťovne iné, zamerané na podporu prevencie a zdravého spôsobu života, ktoré budú mať z dlhodobého hľadiska pozitívny vplyv na zdravie poistencov a na úsporu nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Pomohlo by percento navyše z odvodov
Rovnako je podľa nej otázne, či ušetrené prostriedky zo zdrojov zdravotného poistenia za spomínané benefity bez dofinancovania zdravotníctva v tomto roku, uspokoja oprávnené požiadavky ambulantných poskytovateľov.
„Považovali by sme za efektívnejšie, ak by bol štát tento rok navýšil o jedno percento odvody nielen pre ekonomicky aktívnych poistencov, ale aj za svojich poistencov, za dôchodcov, deti, matky na materskej a nastavil jasné pravidlá, ktoré by boli v prvom rade benefitom pre pacientov - poistencov v rámci zlepšovania dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a liečby," uzavrela prezidentka asociácie.
Prevencia je vždy lacnejšia, tvrdí Krajčí
Poslanec Národnej rady SR a exminister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia Slovensko tvrdí, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková tak berie ľuďom motiváciu chodiť na preventívne prehliadky.
Podotkol, že zubné benefity boli zo všetkých najvyužívanejšie. "Do budúcna to môže mať fatálne následky, lebo ľudia si povedia, čo už z tých benefitov mám. Keď aj prestanem chodiť na preventívne prehliadky, v podstate o nič neprídem," skonštatoval.
Zároveň poznamenal, že vďaka prevencii možno pacientom v skorom štádiu zachytiť akúkoľvek zdravotnú komplikáciu, ktorá je liečiteľná. "Teda stoja aj zdravotnícky systém menej peňazí," dodal.
Ministerka podľa Krajčího zrušením benefitov ročne oberie pacientov, ktorí sa zodpovedne starajú o svoje zdravie, o stovky eur.
"V podstate zoberie ľuďom z vrecka tento rok 30 miliónov eur, budúci rok možno 45 až 50 miliónov eur," skonštatoval. Skritizoval, že tak robí ako ministerka "kvázi sociálnej vlády".
Peniaze do ambulantnej zdravotnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva v pondelok informovalo, že po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní.
Dotkne sa pritom poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami. Podľa rezortu zdravotníctva už splnil svoj edukačný a motivačný účel a jeho poskytovanie v súčasnej podobe bude ukončené k 30. aprílu tohto roka.
Zdroje, ktoré mali poisťovne plánované využiť na úhradu zubného benefitu do konca roku 2024, presunú na úhradu inej potrebnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.