Drony, ktoré vyvíja slovenský startup Airvolute, môžu slúžiť ako skladníci a zefektívňovať inventarizáciu, ale dokážu robiť aj prieskum terénu na bojisku. Riadi ich umelá inteligencia a kamery, sú autonómne, nepotrebujú ľudského pilota.
Sledujeme dron v sklade: vyletí k polici, oskenuje štítok a údaje pošle do inventarizačného systému. „Dron je robot, pri inventúre necíti únavu,“ hovorí vývojár Jozef Rodina.
Ukazuje nám aj prieskumný dron, ktorý lieta nad lúkou. Je mohutnejší, má kvalitné kamery, ktoré stoja tisícky eur. A funkcie, ktoré sú vhodné aj na armádne účely. Dokáže napríklad vypnúť rádiovú komunikáciu, aby ho neodhalili nepriateľské rušičky.
„Vie si poradiť aj s výpadkom a rušením GPS signálu, vtedy na svoju lokalizáciu používa len kamery,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX technický riaditeľ firmy Airvolute Jozef RODINA.
V rozhovore sa dočítate:
- Akú výhodu má autonómny dron oproti pilotovanému,
- čo dokáže dron urobiť v sklade a prečo nepotrebuje GPS,
- ako sa prieskumný lietajúci stroj dokáže vyhnúť rušičkám signálu,
- na aké typy dronov sa chce zamerať slovenský startup?
Ako ste sa dostali k vývoju dronov?
Od malička som sa venoval leteckému modelárstvu. Od roku 2005 boli populárne kvadrokoptéry, čo sú drony so štyrmi vrtuľami, začal som ich skladať. Študoval som robotiku a drony sú v podstate lietajúce roboty.
V čom sú vaše drony inovatívnejšie oproti konkurencii?
Drony sme začali vyvíjať spolu s kolegom Lukášom Palkovičom. Keďže sme chceli, aby mali praktické využitie, navrhli sme prototypy do skladov. Vedeli sme, že musia lietať autonómne, teda bez operátora, musia poznať priestor skladu a musia vedieť lietať bez GPS navigácie. To je veľký problém pri lietaní vnútri budovy.
Vývoj aj výroba sú na Slovensku
Ako prebiehal vývoj?
Prvý prototyp vyzeral ako špagetové monštrum, pretože mal v sebe veľké množstvo káblov. To bol problém aj pri lietaní, lebo sa na ňom stále niečo kazilo. Pochopili sme, že budeme musieť urobiť špeciálnu riadiacu jednotku, aby bol dron integrovaný a menší.
Čo všetko musí obsahovať autonómny dron?
Vizuálnu techniku ako kamery, počítačové videnie a umelú inteligenciu. Všetko je to nutné na to, aby vedel samostatne lietať. Vyvinuli sme preto jadro dronu, riadiacu jednotku, o ktorú bol veľký záujem.
Kto boli prví zákazníci?