BRATISLAVA. Slovensko ako krajina, ktorá pred 25 rokmi vyslala do vesmíru svojho jediného kozmonauta Ivana Bellu, sa chce v tejto oblasti presadiť aj inak.
Vypustilo už tri vesmírne objekty v súvislosti s rozvojom výskumných a vedeckých činností vo vesmíre.
Zákon o regulácii vesmírnych aktivít
Ministerstvo dopravy pripraví návrh zákona o regulácii vesmírnych aktivít, ktorý má prevziať záväzky krajiny z medzinárodných dohovorov Organizácie spojených národov v oblasti vesmírneho priestoru.
Má nastaviť systém regulácie objektov vypustených do vesmíru vrátane Mesiaca a iných vesmírnych telies pod slovenskou vlajkou.
Vyplýva to z legislatívneho zámeru zákona o regulácii vesmírnych aktivít, ktorý v stredu schválila vláda.
„Vzhľadom na to je potrebné upraviť vydávanie povolení pre výkon vesmírnych aktivít, ich zmenu a ukončenie, regresný nárok štátu pre prípad vzniku škody spôsobenej vesmírnym objektom a v neposlednom rade upraviť podmienky výkonu štátneho dohľadu a bezpečnosti," uviedlo ministerstvo dopravy.
Zároveň sa upraví proces registrácie vesmírnych objektov, pričom prijatie novej legislatívy má zabezpečiť právnu istotu v oblasti výkonu vesmírnych aktivít na národnej úrovni a vytvorí základ pre vznik nových subjektov, pre ktoré súčasné právne vákuum predstavuje investičnú neistotu.
Pripravovaný návrh zákona sa nedotýka práva Európskej únie v súvislosti s jej vesmírnym programom, keďže tá neupravuje reguláciu vesmírnych aktivít, zodpovednosť za ich výkon a nerieši ani registráciu vesmírnych objektov. Slovensko je zmluvnou stranou štyroch z piatich kľúčových dohovorov OSN, ktoré vytvárajú celosvetový základný právny rámec pre výkon vesmírnych aktivít.
Sú nimi Zmluva o zásadách činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru vrátane Mesiaca a iných nebeských telies, Dohoda o pomoci kozmonautom a ich návrate a o vrátení predmetov vypustených do kozmického priestoru, Dohovor o medzinárodnej zodpovednosti za škody spôsobené kozmickými objektmi a Dohovor o registrácii objektov vypustených do kozmického priestoru.
Slovensko neratifikovalo Dohodu o Mesiaci z roku 1979, ktorá globálne získala malú podporu.
Vlastné vesmírne zákony
V súčasnosti 11 členských štátov EÚ - Rakúsko, Belgicko, Grécko, Fínsko, Francúzsko, Luxembursko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko, Švédsko a Slovinsko - prijalo na národnej úrovni svoje vlastné vesmírne zákony, ktoré zaisťujú bezpečnosť a udržateľnosť vesmírnych aktivít.
Ostatné členské štáty EÚ sú v procese prípravy a schvaľovania národnej legislatívy.
Vláda schválila aj zmenu nariadenia o špecifických požiadavkách na stabilitu osobných lodí ro-ro. Zámerom je harmonizovať vnútroštátne právo s právom Európskej únie v oblasti technických požiadaviek na osobné lode a zjednotiť úroveň špecifických požiadaviek na stabilitu osobných lodí ro-ro a ich schopnosť plavby v prípade poškodenia následkom zrážky.
Aktualizáciu technických požiadaviek na osobné lode predpokladá aj európska smernica, pokiaľ ide o začlenenie požiadaviek na zlepšenú stabilitu a jej zosúladenie s požiadavkami na stabilitu podľa Medzinárodnej námornej organizácie. Upravené nariadenie nadobudne účinnosť 5. decembra 2024.
Z rokovania vlády
- Dlhodobo neuspokojivé výsledky slovenského zdravotníctva poukazujú na vážne systémové problémy fungovania tohto sektora. Konštatujú to Vybrané výsledky a kontroly Najvyššieho kontrolného úradu v oblasti zdravotníctva v rokoch 2022 a 2023, ktoré zobrala na vedomie vláda.
- Vláda zobrala na vedomie návrh na zabezpečenie podkladov pre zámer zlúčenia štátnych podnikov Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.
- Deti by mali byť viac chránené v digitálnom priestore, zároveň sa pomôže obetiam kyberšikany či groomingu. Vyplýva to z akčného plánu k Národnej koncepcii ochrany detí v digitálnom priestore na roky 2024 až 2025, ktorý schválila vláda.
- Štát ide riešiť akútny problém s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov, najmä členov ošetrovateľských tímov. Vláda schválila s pripomienkami novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
- Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov už bude patriť do systému vojenského zdravotníctva.
- Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Po jej vyhlásení by malo byť zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli prilákať veľké šelmy.
- Minister životného prostredia Taraba má v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia pripraviť a vyhlásiť výzvu na čiastkovú obnovu rodinných domov - Obnov Dom Mini do 30. júna. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.
- Vlani bolo na Slovensku sedem zemetrasení, z toho šesť s epicentrom na území SR. Vyplýva to z informácie o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia, ktorú vláda vzala na vedomie.