LUXEMBURG. Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v marci 2024 spomalilo na 2,4 z 2,6 percenta vo februári.
Stále však prekračuje cieľ Európskej centrálnej banky na úrovni dvoch percent.
TASR o tom informuje na základe spresnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s predbežným odhadom.
Pred rokom, v marci 2023, dosiahla miera inflácie v regióne, ktorý zaviedol euro, 6,9 percenta.
Eurostat ďalej uviedol, že v marci sa v eurozóne spomalil rast cien potravín, alkoholu a tabaku (na 2,6 z 3,9 percenta vo februári) aj priemyselných tovarov bez energií (na 1,1 z 1,6 percenta), zatiaľ čo ceny energií klesali miernejším tempom (-1,8 oproti -3,7 percenta). Tempo rastu cien služieb zostalo pritom stabilné na úrovni 4 percent.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií, v marci klesla na 2,9 percenta z februárových 3,1 percenta. Dosiahla tak najnižšiu hodnotu od februára 2022.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v marci zvýšili o 0,8 percenta po náraste o 0,6 percenta vo februári.
V celej Európskej únii (EÚ) medziročná miera inflácie v marci 2024 klesla na 2,6 percenta z 2,8 percenta vo februári a z 8,3 percenta vlani v marci.
Spomedzi členských štátov bloku, ktorých údaje za marec mal Eurostat k dispozícii, najnižšiu mieru inflácie vykázali Litva (0,4 percenta), Fínsko (0,6 percenta) a Dánsko (0,8 percenta).
A naopak, najväčšie medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien zaznamenali Rumunsko (6,7 percenta), Chorvátsko (4,9 percenta), Estónsko a Rakúsko (zhodne 4,1 percenta). V porovnaní s februárom ročná miera inflácie klesla v 13 členských štátoch, zostala stabilná v štyroch a vzrástla v desiatich.