SME

Najväčšiu "kariéru" zo slovenských novošľachtencov urobil Dunaj

Vypiplať novú odrodu trvá roky.

Odroda Danubius, ktorá vznikla krížením Castets x (Cabernet Sauvignon x Saperavi) x Dunaj.Odroda Danubius, ktorá vznikla krížením Castets x (Cabernet Sauvignon x Saperavi) x Dunaj. (Zdroj: FOTO KORPÁS)

Určite ste už pili Pálavu, Zweigelt či Dunaj. Nové odrody z Moravy, susedného Rakúska či vyšľachtené na Slovensku, nie sú známe len znalcom vína, ale aj bežným konzumentom.

Za viacerými slovenskými novošľachtencami stojí dvojica Dorota Pospíšilová a Ondrej Korpás. Šľachtiteľ a pestovateľ od Strekova vraví, že čas potrebný na vyšľachtenie novej odrody možno rátať na desaťročia.

"Je to zaujímavá, tvorivá práca. Treba však poznamenať, že aj piplavá a z hľadiska presnosti náročná. Človeka musí baviť," skonštatoval Korpás.

SkryťVypnúť reklamu

Oprava chýb

Napríklad najznámejší slovenský novošľachtenec Dunaj bol nakrížený ešte v roku 1958, pričom uznaný a zapísaný do Listiny registrovaných odrôd bol až v roku 1997. V súčasnosti patrí popri Frankovke modrej k najviac vysádzaným modrým muštovým odrodám.

Ondrej Korpás so synom sa aktuálne snažia niektoré vlastnosti Dunaja zlepšiť, respektíve odstrániť niektoré negatívne.

Súvisiaci článok Enologička: Aby víno zaujalo na súťaži, musí byť jedinečné. Aj degustátori z neho musia byť paf (rozhovor) Čítajte 

"V štátnych odrodových skúškach máme niekoľko krížencov. Merlot × Dunaj a tiež opačne Dunaj × Merlot. Skúšame tiež Cabernet franc × Dunaj. V skúškach máme aj jedného novošľachtenca z kríženia odrôd (Castets × (Cabernet Sauvignon × Saperavi)) × Dunaj," vymenoval Korpás.

Ak skúšky dopadnú dobre, o dva až tri roky by tieto odrody mohli byť zapísané do Listiny registrovaných odrôd. "Nehovorím, že nahradia Dunaj. Ukazuje sa však, že – najmä z pestovateľského hľadiska – niektoré majú pozitívnejšie vlastnosti, ako má Dunaj," tvrdí šľachtiteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci kvalitu vína z Dunaja je ťažké prekonať, aj prihlásené "zlepšovacie" odrody sú podľa Korpása veľmi kvalitné, umožňujú takmer každoročne produkovať veľké vína typu Merlot a Cabernet franc v našich podmienkach.

Novošľachtence u susedov

Najznámejším novošľachtencom v susednom Rakúsku je bez pochybností Zweigelt. "U nás až taký rozšírený nie je, pretože má určité nedostatky. Pestovatelia ho opúšťajú pre vädnutie strapcov," priblížil odborník. Aj na príklade Zweigeltu podľa neho vidno, že poznať a preveriť jednu odrodu trvá roky.

Na Morave sa podarilo vyšľachtiť Pálavu, ktorá v Českej republike patrí momentálne medzi najviac sadené a pestované odrody. "Je to vydarená odroda najmä z hľadiska kvality vína," skonštatoval Korpás.

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbený Tramín

V Maďarsku medzi novošľachtencami podľa Korpása dominuje aromatická odroda Cserszegi fűszeres, ktorá predstavuje kríženec medzi Iršai Oliver a Tramínom červeným. "Na druhom mieste majú Generosu, ktorá je krížencom Ezerjó a Tramínu," dodáva odborník.

V mnohých novošľachtencoch figuruje ako jeden z rodičov práve odroda Tramín červený. Pálava je výsledok kríženia Tramínu a odrody Müller Thurgau.

Slovenský novošľachtenec Milia je výsledkom spojenia Müller x Tramín, teda z hľadiska rodičovstva opačne ako Pálava. "Tramín sa dosť používa, pretože veľmi dobre prenáša kvalitatívne vlastnosti do potomstva," vysvetľuje Korpás.

Odolné proti chorobám

V súčasnosti sa šľachtitelia po svete snažia získať odrody, ktoré by lepšie odolávali vo vinohrade chorobám. Krížia pritom ušľachtilé a odolné druhy viniča. "Ide o medzidruhové kríženie, ktorého výsledkom sú takzvané interšpecifické odrody. Oficiálne sa im hovorí PIWI odrody," uviedol Korpás.

SkryťVypnúť reklamu

Nové rastliny majú určitú odolnosť predovšetkým proti peronospóre (plesňové ochorenie viniča, pozn. red.), ale aj niektorým ďalším chorobám a mohli by byť vhodné z hľadiska ekologického vinohradníctva.

"Je to veľká výzva, vyšľachtiť odrody, ktoré sú odolnejšie ako bežne pestované odrody u nás a pritom dávajú kvalitné vína, ktorých kvalita by sa približovala našim odrodám," dodáva odborník.

V štátnych odrodových skúškach z PIWI odrôd sú momentálne prihlásené predovšetkým odrody z Talianska, ktoré by v blízkej budúcnosti mohli byť uznané aj na Slovensku.

"Samozrejme, treba vyberať, pretože nie všetky sú vhodné pre naše ekologické podmienky. Sú však medzi nimi aj veľmi nádejné a pekné veci," dodáva Korpás.

Súvisiaci článok Vo vinárstve sa angažujem priveľa. Je to chyba (rozhovor) Čítajte 

Otepľovanie zatiaľ neprekáža

Hoci vinič zatiaľ pomerne dobre znáša otepľovanie, šľachtitelia hľadajú odpoveď aj na zmenu klímy. "Snažíme sa vytvoriť také odrody, ktoré majú vyšší obsah kyselín. Pretože čím vyššia teplota, čím vyššie intenzívne slnečné žiarenie, tým viac sa z hrozna odbúravajú kyseliny," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku podľa neho otepľovanie vinárom zatiaľ nemusí veľmi prekážať. "Skôr to môže byť určitá výhoda, pretože hrozno možno pestovať aj severnejšie ako doteraz. Niektoré stolové odrody si ľudia pestujú – najmä tie interšpecifické – už aj v Žiline či v Martine," dodáva.

Kto vyberá názov

Vyšľachtiť nové stolové odrody sa snažia aj Korpásovci. "Sú kvalitné aj pekné. Novošľachtencom pri stolových odrodách dávame väčšinou málo používané ženské mená, ako napríklad Zea, Hesna či Cintia. Ľahko sa vyslovujú prakticky v každom jazyku," hovorí Ondrej Korpás.

Právo pomenovať novú odrodu má jej šľachtiteľ. Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky však s názvom nemusí súhlasiť. Proti môže byť aj Európska únia. Dbá na to, aby názvy neboli priveľmi podobné a neviedli k omylu.

SkryťVypnúť reklamu

"V názve musia byť aspoň tri hlásky iné. Napríklad my sme chceli dať jednej odrode názov Cortona, ale Maďari už majú Koronu ako koruna, takže náš názov neodsúhlasili. Odroda sa volá Cabernet Cortona, to už mohlo byť," skonštatoval Korpás.

Nové odrody boli vyšľachtené pre slovenské klimatické podmienky

Dunaju sa mimoriadne darí v jeho rodisku v Strekove, Rosa má bujný porast a môže "prerásť" cez hlavu. Slovenskí vinári v ankete hodnotia novošľachtence. Odpovedali na otázku:

Ktoré odrody novošľachtencov sa vám osvedčili a prečo?

Dagmar Šebová, Shebo Winery

Sme vinárstvo s najširším portfóliom slovenských novošľachtencov vôbec. Odrody Rimava, Rudava, Dunaj alebo aj Hron nám pravidelne nosia zlaté medaily zo súťaží či sa umiestňujú v Národnom salóne vín SR. Takže ak chceme objektívne posúdiť úspešnosť jednotlivých odrôd, áno, tieto odrody sa nám osvedčili.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by som však chcela nejakú odrodu skutočne vyzdvihnúť, určite je to moja srdcovka Rosa. A to aj napriek tomu, že je mimoriadne pestovateľsky náročná, má veľmi bujný rast, preto v období zelených prác vyžaduje extrémnu pozornosť. V opačnom prípade dokáže až "prerásť" cez hlavu. Zároveň má v porovnaní s inými odrodami veľmi nízke výnosy. Možno z týchto dôvodov nie je medzi pestovateľmi veľmi rozšírená, a to je veľká škoda. Čo sa týka kvality suroviny, Rosu pestujeme v Strekove, ktorý sa nám pre väčšinu novošľachtencov osvedčil ako najvhodnejší terroir. V ročníku 2021 tu dosiahla Rosa cukornatosť 29° NM a krásne cibéby s ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea, v minulom roku 26° NM.

Nielen schopnosť dosahovať vysoké cukry však robí Rosu takou výnimočnou. Je to aromatika lupeňov bielych ruží, absolútne neobvyklá pri červených vínach, ktorá pochádza od jedného z rodičov Rosy z Tramínu červeného. Kvetinové tóny sa objavujú aj v hladkej zamatovej chuti. Pri Rose ešte treba zdôrazniť, že aby sa ukázala v plnej paráde, vyžaduje trpezlivosť a dlhšie zrieť v dreve. Archivačný potenciál má pokojne tri až päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Frtús, Frtus Winery

V našom vinárstve sme sa rozhodli vysadiť viacero novošľachtencov, z bielych odrôd je to Milia, Noria a z modrých Hron, Dunaj. Jeden z dôvodov, prečo sme pristúpili k tomuto kroku, je, že tieto odrody boli vyšľachtené pre naše klimatické podmienky. Naše vinohrady sa nachádzajú na hranici severnej (najchladnejšej) oblasti pestovania viniča, čo nám prináša viacero výhod. V chladnejších klimatických podmienkach sa pri bielych odrodách vytvárajú v hrozne buketnejšie látky. Pri modrých odrodách a správnej redukcii hrozna vieme dopestovať a vyrobiť pekné mohutné červené vína.

Noria je taký slovenský rizling rýnsky, keďže je vyšľachtená z Rizlingu rýnskeho a Semillionu. Aj pri vyššej cukornatosti má dostatok kyselín, čo ju predurčuje na dlhovekosť. Túto odrodu oberáme na viackrát. Pri nižšej cukornatosti, kde vie poskytnúť pekné mladé svieže vína a pri vyššej cukornatosti, kde je už hrozno vyzreté do úplnej fyziologickej zrelosti a následne takéto hrozno v pivnici spracúvame v drevených sudoch metódou sur lie. Táto odroda je veľmi variabilná na spracovanie v pivnici a patrí podľa nás medzi najlepšie biele novošľachtence.

SkryťVypnúť reklamu

Milia vo vinohrade nemá problém dozrieť až do cukornatosti 30° NM, s čím máme vlastné skúsenosti a to ju predurčuje na výrobu sladkých/dezertných vín. Víno odrody Milia je jemne aromatické, korenisté, extraktívne s príjemnými kyselinami. Z odrody Hron robíme červené aj ružové vína. Myslíme si, že patrí k jedným z najvydarenejších slovenských modrých novošľachtencov, najmä pre variabilitu. Dajú sa z nej spraviť krásne červené vína a tiež moderné aromatické ružové vína. Je to taký slovenský Cabernet Sauvignon a nie je náročný z pestovateľského hľadiska.

Dunaj je veľmi kvalitná slovenská modrá odroda. Čo sa týka pestovania vo vinohrade je náročnejšia, pretože je náchylná na spŕchavanie počas kvetenstva a tiež je náchylnejšia na hubové choroby, ako je múčnatka. Napriek tomu nám Dunaj dáva vína tmavočervenej farby s výraznou chuťovou plnosťou. V jej chuti a vôni nájdeme tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov. Táto odroda to už nie raz dokázala aj na svetových vinárskych súťažiach.

SkryťVypnúť reklamu

Samuel Waldner, Château Topoľčianky

Momentálne najobľúbenejší u našich zákazníkov je slovenský novošľachtenec Devín. Je to mimoriadne vydarená odroda s muškátovo korenistou vôňou. Dvojka je rozhodne Pálava, aj keď je to novošľachtenec s moravským pôvodom. Je krásne aromatická a naše sladké spracovanie bobuľového výberu dokonale dopĺňa jej chuťový profil.

Ďalej určite jedinečný Dunaj bohatý na sladké taníny, je plný južanskej chuti. Bol vyšľachtený pre naše klimatické podmienky a dokáže pekne vyzrieť, aj keď nie je až taká teplá jeseň. Momentálne portfólio rozširujeme aj o ďalšie modré slovenské odrody ako Váh, Hron alebo Nitria, všetky s veľkým potenciálom. Z bielych novošľachtencov určite za zmienku stoja Mília a Noria, ktoré veríme, že si tiež nájdu miesto v srdciach slovenských milovníkov vína. Dovolím si všetky tieto odrody označiť za slovenský vinársky poklad a vidím v nich budúcnosť slovenského vinohradníctva a vinárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Kecskés, Château Rúbaň

Vo vinárstve úspešne pracujeme s odrodami Svoj sen, Hossa, Noria, Milia, Dunaj a Hron. V prvých ročníkoch sme robili víno aj z odrody Devín, ale už sme ju vynechali zo sortimentu. Bolo to najmä preto, že z pestovateľského hľadiska je to veľmi problematická odroda, takže ju nepovažujeme za perspektívnu. Čo sa týka vyššie spomenutých odrôd, tak sa nám osvedčili a obľúbili si ich aj naši zákazníci. Navyše s nimi každoročne získavame aj prestížne ocenenia zo svetových súťaží.

Odroda Svoj sen ešte nie je u nás registrovaná, ale je to mimoriadne vzácny kríženec odrôd Rulandské šedé x Leánka x Rizling rýnsky. Pripravujeme z nej každoročne suché víno, ktoré niekoľko mesiacov vyzrieva na jemnom kvasničnom kale a časť z neho aj v malých súdkoch z kombinácie dubového a agátového dreva. Vzniká tak veľmi elegantné a expresívne víno, ktoré sa hodí na každú príležitosť. Charakter vína je každoročne veľmi vyrovnaný so stabilnými senzorickými vlastnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

S odrodou Hossa pracujeme o niekoľko rokov menej, ale vyzerá byť tiež veľmi perspektívna. Hrozno spracovávame priamo od šľachtiteľa Ondreja Korpása a patrí každoročne medzi najkrajšie a najzdravšie odrody. Vyniká senzorikou, ktorá pripomína rodičov Sauvignon blanc a Irsai Oliver.

Ďalšou úspešnou odrodou je Noria. Kríženie tejto odrody sa na mnohých miestach uvádza ešte nesprávne, ale na základe genetických testov sa už pred viacerými rokmi potvrdilo kríženie odrôd Ezerjó x Tramín červený. Pripravujeme z nej polosuché víno, ktoré je každoročne mimoriadne intenzívne a aromatické. Vo vôni aj v chuti plné citrusových tónov, pomela a jesennej hrušky s bohatými kyselinami, ku ktorým sa práve veľmi pekne hodí zvyškový cukor. Na tejto odrode je však najvzácnejšie, že vyniká mimoriadne dlhou životnosťou a pri prechutnávaní nášho archívu sa spomedzi bielych vín drží každoročne v najlepšej kondícii. Od pána Ondreja Korpása sme chutnali aj 20- a 22-ročné vzorky tejto odrody a prekvapujú mimoriadnou sviežosťou a odrodovým charakterom. Je to odroda, ktorá je predurčená na výrobu veľkých dlhovekých bielych vín.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším novošľachtencom je náš bestseller Milia. Tiež ju považujeme za jednu z najvydarenejších odrôd z nového kríženia. Jej rodičia sú Müller Thurgau a Tramín červený, podobne ako je to pri Pálave, kde je však poradie opačné a tzv. matkou je Tramín. Je to odroda, ktorá skoro dozrieva, každoročne kumuluje vysoké cukry a zachováva si mimoriadne širokú paletu aromatických a chuťových prvkov. A to najmä v podobe tropického a kandizovaného ovocia a korenistých tónov muškátového orieška. Čo je však najdôležitejšie, tak tieto vlastnosti nesie nielen v aromatike, ale aj v chuti a dochuti vína. Preto je mimoriadne perspektívna odroda, ktorá má navyše aj pevnú šupku a rada tvorí cibéby, teda hrozienka s ušľachtilou plesňou. Najvyššia cukornatosť, ktorú sme pri tejto odrode vedeli obrať, bola pred dvoma rokmi, a to 53,5 °NM, čo vo výsledku robí víno s vyššou koncentráciou, ako sú tokajské výbery či esencie. Toto vínko však zatiaľ ešte nemáme v predaji.

SkryťVypnúť reklamu

Červené víno z odrody Dunaj pozná vari každý, kto obľubuje vína. U nás, v jeho rodisku v Strekove sa mu darí mimoriadne dobre a vychýrený vinohradnícky hon Góre prináša každoročne jedny z najlepších Dunajov. Darí sa mu, samozrejme, aj inde, ale skutočnú hĺbku a telo dosahujú práve červené vína zo Strekova a okolia. Treba ho však vedieť citlivo spracovať, aby si zachoval sviežosť, ovocnosť a alkohol nebol vyšší ako 15 – 15,5 percenta. V opačnom prípade stráca iskru a dominuje mu už iba pálivý alkohol, ktorý mnohí vinári prekrývajú drevom, ale v konečnom dôsledku už tak stráca harmóniu.

Medzi najnovšie novošľachtence, s ktorými pracujeme, patrí Hron. Vyrábame z neho výrazné ťažké, červené víno. Hron dozrieva takmer o mesiac neskôr ako Dunaj, má radikálne nižšiu výnosnosť a rovnako vo všetkých fázach potrebuje viac času. V dobrých ročníkoch sa však odvďačí mohutným červeným vínom, ktorému svedčí dlhé vyzrievanie v sudoch a tiež oddych vo fľaši. Vie priniesť peknú ovocnosť a korenisté tóny, len ho treba nechať naozaj fyziologicky vyzrieť vo vinohrade, inak sa v ňom objavujú pyrazínové tóny pripomínajúce zelenú papriku, ktorá mu až tak nesvedčí. Má však naozaj veľký vyzrievací potenciál a rokmi vo fľaši sa jeho vlastnosti iba zlepšujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Montážna linka modelu automobilu Land Rover Defender vo výrobnom závode Jaguar Land Rover v Nitre.

Britská automobilka predá v USA ročne podľa vlastných údajov približne 400-tisíc vozidiel.


TASR
Ilustračné foto

Systém tlakovej elektrolýzy vody dokáže vyrobiť vodík aj kyslík.


TASR

Hodnota komodity stratila takmer 14 percent.


SITA
Nový britský premiér Keir Starmer.

Stratégiou vlády je zachovať pokoj a dosiahnuť dohodu s USA.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu