BRATISLAVA. Udržateľnosť dôchodkového systému sa ani po zmenách, ktoré vo štvrtok schválila Národná rada (NR) SR v novele zákona o sociálnom poistení, nezlepšila.
Na sociálnej sieti na to upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Okamžitý negatívny vplyv na verejné financie
Parlament v novele schválil zvýšenie 13. dôchodku, ktoré bude mať podľa RRZ negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť vo výške 0,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Zároveň v nej poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa opravujú podmienky pre priznávanie predčasných dôchodkov po odpracovaní 40 rokov. Toto opatrenie naopak zlepší dlhodobú udržateľnosť na úrovni do 0,4 percenta HDP a rada ho vníma pozitívne.
Vplyvy oboch opatrení na dlhodobú udržateľnosť sa teda vzájomne kompenzujú, je však medzi nimi dôležitý rozdiel, upozornila RRZ.
"Trináste dôchodky majú okamžitý negatívny vplyv, zatiaľ čo úspora z opravy nastavenia predčasných dôchodkov bude nabiehať len postupne na dlhodobom horizonte. Inými slovami, okamžité a trvalé náklady zavedenia 13. dôchodkov sa prvýkrát v rámci roka vykompenzujú opravou predčasných dôchodkov až o približne 25 rokov, pričom k úplnej kompenzácii všetkých nákladov na zavedenie 13. dôchodkov dôjde až o 50 rokov," vyčíslila rada.
Pripomenula, že verejné financie sa nachádzajú v pásme vysokého rizika a samotný dôchodkový systém nebol pred týmito zmenami tiež dlhodobo udržateľný.
"Z uvedeného dôvodu by bolo vhodné prijímať ozdravné opatrenia v dôchodkovom systéme bez toho, aby sa ich prínos využíval na kompenzovanie nových opatrení, ktoré jeho udržateľnosť súčasne zhoršujú," zdôraznila RRZ.
Trinásty dôchodok v novej podobe bude stáť v tomto roku 828 miliónov eur, vyčíslil vo štvrtok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš z Hlasu.
"Ale nie je to čiastka, ktorá je navyše, lebo na tento rok už bolo rozpočtovaných vyše 300 miliónov eur na predchádzajúci 13. dôchodok. Samotná RRZ priznala, že sa cez daň z pridanej hodnoty (DPH) do štátneho rozpočtu vráti asi 100 miliónov eur," priblížil s tým, že čistý náklad je pre tento rok 400 miliónov eur.
Niektoré prostriedky budú použité zo Sociálnej poisťovne, avšak väčšina pôjde podľa neho transferom zo štátneho rozpočtu.
Fico o splnenom sľube
Premiér Robert Fico v reakcii ocenil schválenie novely ústavnou väčšinou. Uviedol, že poslanci splnili "jasný sľub" strán vládnej koalície, že dôchodcovia dostanú plnohodnotný 13. dôchodok v plnej výške priemerného dôchodku v danej kategórii.
"Je to naplnenie programového vyhlásenia vlády, ale je to súčasne aj dôkaz, že robíme na diabolskom pláne. Na jednej strane hľadáme peniaze na konsolidáciu verejných financií, na strane druhej sme schopní nájsť takmer 900 miliónov eur. To je výdavok, ktorý budeme musieť použiť na realizovanie tohto obrovského sociálneho projektu," zhodnotil predseda vlády.
Pripomenul, že plnohodnotné 13. dôchodky už raz boli schválené, a to bezprostredne pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Nasledujúca vláda ich však zrušila.
"A dnes strany ako Progresívne Slovensko alebo SaS opäť ukázali, na ktorej strane sa nachádzajú. Je úplná istota, že keby sa títo ľudia dostali k moci, tak opäť 13. dôchodky zlikvidujú. Verím, že aj toto je dôkaz pre ľudí na Slovensku, aký význam má voliť vládnu koalíciu, ktorá má mimoriadne silný sociálny program," dodal Fico.
Za vládny návrh novely zákona o sociálnom poistení hlasovalo vo štvrtok dopoludnia 104 zo 146 prítomných poslancov.
Okrem zákonodarcov vládnych strán Smer, Hlas a SNS boli za aj poslanci z opozičných klubov Hnutia Slovensko a KDH. Poslanci PS a SaS sa hlasovania väčšinou zdržali, niektorí boli proti.