Inflácia je podľa neho výsledkom nezvládnutej práce centrálnych bánk a ekonomický úspech USA je nafúknutý obrovskými deficitmi.
Hovorí, že ak aj Európska centrálna banka zníži úrokové sadzby, nemusí sa to podpísať pod lacnejšie hypotéky, lebo tie závisia aj od rozpočtovej a zahraničnej politiky Ficovej vlády.
V investovaní vraj nie je „ani depešák, ani metalista“, ale z každého investičného nástroja si vyberá to najlepšie. Pre časť fanúšikov je evanjelistom bitcoinu, hoci upozorňuje aj na mániu, ktorá sa okolo tejto kryptomeny roztočila.
„Ak niekto hovorí, že investuje do bitcoinu, tak je to skôr lístok do lotérie,“ vraví v titulkovom rozhovore májového vydania mesačníka INDEX ekonóm Juraj Karpiš.
V rozhovore sa okrem iného dočítate, čo si myslí o zdraví slovenskej ekonomiky, prečo sa nehnuteľnosti u nás zmenili na fetiš a prečo v budúcnosti už investícia do nich nemusí fungovať.
Nie každý investor musí do hĺbky rozumieť tomu, ako fungujú ETF fondy, akcie a dlhopisy alebo ako do nich vhodne investovať. V takom prípade môže siahnuť po online platformách, ktoré mu portfólio vhodne namiešajú a pravidelne ho upravujú.
Zmyslom takéhoto automatizovaného poradcu, ktorý sa v angličtine označuje výrazom „roboadvisor“, je previesť laického investora celým procesom takzvaného pasívneho investovania.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobia štyri takéto platformy, a to Finax, Portu, Fondee a Indigo. Na každej z nich sme si otvorili investičný účet a porovnali sme ich. V májovom INDEXE zistíte, ako fungujú, aké služby ponúkajú a aké poplatky za ne pýtajú.
Neprídete ani o ďalšiu časť obľúbeného seriálu Magnáti. Tentoraz v ňom opisujeme príbeh podnikateľa Ladislava Reháka, ktorý bol v minulosti veľkým obľúbencom bulváru (hoci inak ako Boris Kollár) a sám sa v médiách vlastnícky angažoval.
Začiatky Rehákovej kariéry sú spojené so spoluprácou s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) a rozbeh jeho podnikania po Nežnej revolúcii zasa spoluprácou so štátnymi podnikmi.
Zbohatol však na projekte mobilného operátora, z ktorého vzišiel dnešný Orange. Vznikol v období vlády Vladimíra Mečiara a o pozadí tendra na jeho licenciu kolujú aj kontroverzné historky.

Nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku platí, že podnikatelia radi investujú do turisticky vyhľadávaných lokalít. Môžu v tom vidieť istú prestíž, ale najmä biznisovú príležitosť. Tieto atribúty spĺňa aj Tatranská Lomnica.
V májovom INDEXE sme sa pozreli na jej súčasnú majetkovú mapu. A našli sme tam viacero zaujímavých mien. Prezradíme, že pozemky v tomto tatranskom rezorte vlastní niekdajší smerácky poslanec parlamentu, majiteľ siete medicínskych laboratórií aj známi finanční „žraloci“.
Letná sezóna je na dohľad, a tak pre vás máme jeden tip. Ak patríte k dovolenkárom, ktorých nebaví ležať na pláži alebo pri bazéne, možno ste cieľovou skupinou pre karavany a obytné prívesy.
Dovolenka na kolesách má aj na Slovensku čoraz viac priaznivcov. V novom INDEXE sa dočítate, koľko stojí prenájom karavanu alebo obytného prívesu, aj to, aké možnosti poskytuje. Nečakajte však, že vás vyjde lacnejšie než letecký zájazd do Turecka. Totiž – s karavanom neušetríte, je najmä o slobode.
Z ďalších tém v aprílovom INDEXE vyberáme:
- Kto stavia najviac kancelárií: Rebríček top developerov sa premiešal
- Ako bojovať s korupciou: Na Slovensku chýba motivácia, v Rusku sa už stala súčasťou systému
- Kam sa dá letieť: Nové a osvedčené destinácie z letísk v Bratislave, Košiciach, Poprade a Piešťanoch
- Milióny z hazardu: Vlastníkmi stávkových firiem sú slovenskí finančníci aj českí miliardári
- Nepriateľ ho neodhalí: Slovenská firma vyvíja inovatívne drony pre sklady aj armádu
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Vopred ďakujeme za priazeň.