Bratislava 8. februára (TASR) - "V pozadí poklesu stavebnej produkcie v decembri o 8,2 % oproti rovnakému obdobiu roka 2000 môže síce stáť aj nepriaznivé počasie, ale dôvodom tohto vývoja sú investície do stavieb v súkromnom sektore. Tie zatiaľ nie sú na dostatočnej úrovni na to, aby zabezpečili rastúci trend produkcie."
Tento fakt podľa analytičky Kataríny Kohútikovej zo Slovenskej ratingovej agentúry patrí medzi korene problémov i decembrového oslabenia. Navyše, podotkla, stavebníctvo už päť mesiacov za sebou nedosahuje minuloročné hodnoty (v stálych cenách).
"Aj naďalej hlavným faktorom tohto vývoja," dopĺňa ju analytik Róbert Prega z Tatra banky, "zostáva predovšetkým nízky domáci dopyt po stavebnej produkcie zo strany štátu aj domácností." Negatívne sa na objeme produkcie domácich stavebných podnikov prejavuje aj rastúci podiel produkcie zahraničných stavebných firiem na celkovej stavebnej výrobe. O tomto vývoji, upozornil, svedčí aj nárast deficitu stavebných prác v bilancii služieb ako časti platobnej bilancie, ktorý podľa údajov NBS dosiahol za 11 mesiacov 3,7 miliardy Sk.
Potešiteľný nie je ani prudký pokles stavebných prác v zahraničí (medziročne o 18,2 %), ktoré ešte v októbri prevyšovali minuloročné hodnoty, dokresľuje situáciu K. Kohútiková. Čiastočne je to dané sezónnosťou tohto odvetvia, veľký podiel však na tom má podľa jej názoru aj oslabenie ekonomickej aktivity u našich najväčších dovozcov.
K skutočnosti, že za minulý rok sa stavebná produkcia medziročne zvýšila iba o 0,8 % (74,7 mld. Sk), uviedla, že "toto číslo dokazuje veľkú odkázanosť odvetvia na štátne zákazky, najmä čo sa týka veľkých podnikov." Aj z toho dôvodu v najbližšom období neočakávame výrazné zlepšenie, trend je totiž jednoznačne klesajúci, potvrdila. Nádej neprinášajú ani konjunkturálne prieskumy Štatistického úradu SR, ktoré hovoria, že očakávania podnikov sú už dlhší čas pesimistické.
O nevýraznom medziročnom prírastku stavebnej produkcie riaditeľ úradu Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Myron Majdák povedal, že "stavební podnikatelia vítajú, že vývoj stavebnej produkcie má rastovú tendenciu, ale zďaleka nie sú spokojní s jej úrovňou". Ich nespokojnosť súvisí s tým, že na Slovensku, kde stavebníctvo bolo jedným z nosných odvetví ekonomiky, sa súčasná úroveň stavebnej produkcie pohybuje na úrovni 5 % hrubého domáceho produktu, čo je úroveň polovičná oproti reálnym možnostiam tohto odvetvia. To sa týka, spresnil, domácej stavebnej produkcie, ako i reálnych možností pôsobiť v zahraničí, teda v obidvoch smeroch je žiaduce oveľa dôraznejšie úsilie zo strany vlády SR, vyzval na záver M. Majdák.
* ku zll