Poľsko je malý ekonomický zázrak, napísal v roku 2021 nemecký denník Handelsblatt. Pandemickou krízou preplávalo najľahšie z členských štátov EÚ, hospodárskym rastom sa vzdialilo regiónu strednej Európy.
Už nie je len krajinou upratovačiek a robotníkov, ktorí odchádzajú za prácou do Spojeného kráľovstva. Veľký vnútorný trh poháňa domácu spotrebu, Poliaci sú premiantmi vo využívaní eurofondov, demografické výzvy vykrývajú efektívnou migračnou politikou.
Momentálne však krajina prechádza ekonomickým ochladením. Hrubý domáci produkt (HDP) stúpol vlani len na 0,2 percenta, čo je výrazne menej ako 5,3 percenta v roku 2022.
Kedysi lacné Poľsko sa pre zahraničných investorov stáva drahým. Pracovné pozície v ich fabrikách sú v ohrození, vo veľkom sa začínajú presúvať do Bulharska, Rumunska či do Indie.
Tisícky pracovných miest idú preč
Od začiatku roka ohlásilo redukciu personálu vo svojich poľských prevádzkach najmenej tridsať nadnárodných korporácií.
Automobilka Stellantis zatvorila v meste Bielsko-Biala továreň na spaľovacie motory. O prácu prišlo takmer 500 ľudí. Ďalších 128 pracovných miest tam zrušila spoločnosť Signify, ktorá vyrába LED osvetlenie.
Výrobca pneumatík Michelin zasa oznámil, že vo fabrike v Olsztyne prepustí 430 ľudí. Dôvodom sú vysoké náklady, pričom výroba sa presúva do Rumunska. V továrni výrobcu džínsov Levi Strauss v Płocku príde do júna o prácu osemsto ľudí. Rozhodnutie firma takisto vysvetlila vysokými nákladmi. Výrobu sťahuje do Ázie.
Fínska Nokia sa chce v rámci reštrukturalizácie v Poľsku zbaviť ôsmich stoviek pracovníkov. Technologická firma Infosys zatvára pobočku v Poznani a plánuje prepustiť 192 ľudí, ich pozície presunie do Indie.
V nasledujúcich dvoch rokoch mieni prepúšťať aj poisťovňa ING (1500 pozícií) a banka BNP Paribas (900 pozícií). Znižovať stavy chce aj spoločnosť PepsiCo, vo svojom centre zdieľaných služieb zruší dvesto z osemsto pozícií. Mimochodom, v tomto sektore aktuálne na Slovensku prepúšťajú IBM a AT&T.