WASHINGTON. Americká centrálna banka (Fed) v stredu na záver dvojdňovej schôdzky svojho menového výboru ponechala základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta.
Sadzba sa nachádza na najvyššej úrovni za 22 rokov. Úroky menový výbor nezmenil už šiesty raz za sebou.
Nie je jasné, kedy príde k zníženiu
Vo vyhlásení banka naznačila, že sa stále prikláňa k prípadnému znižovaniu nákladov na úvery, upozornila ale na nedávne neuspokojivé údaje o inflácii.
Banka zopakovala, že neočakáva, že bude vhodné znížiť sadzby, kým nezíska väčšiu istotu, že inflácia sa trvalo pohybuje smerom k dvojpercentnému cieľu. To naznačuje, že ďalší pohyb sadzieb bude smerom nadol, nenaznačuje to však načasovanie prípadného zníženia.
Fed tiež oznámil, že od júna zníži tempo, akým zmenšuje svoju bilanciu. Každý mesiac tak vydá len 25 miliárd USD (23,3 miliárd eur) v dlhopisoch ministerstva financií, oproti súčasným 60 miliardám USD (56 miliárd eur). Tento krok má zabezpečiť, aby finančnému systému nedošli rezervy.
"Americkú ekonomiku sužuje vysoká inflácia v sektore služieb, čo sa premieta aj do očakávania znižovania úrokových sadzieb," povedal ČTK analytik XTB Tomáš Cverna.
Pokles inflácie sa zastavil
Fed dosiahol významný pokrok pri znižovaní inflácie späť k svojmu dvojpercentnému cieľu po tom, ako sa v roku 2022 inflácia dostala najvyššie za 40 rokov. V tomto roku sa však pokrok zastavil a dokonca hrozilo, že sa obráti, čo prinútilo predstaviteľov Fedu k opatrnejším vyjadreniam ohľadom toho, kedy by mohli začať so znižovaním sadzieb.
Investori už posunuli termín prvého zníženia úrokov, teraz dávajú šancu 50 percent tomu, že Fed zníži hlavný úrok o štvrť percentuálneho bodu v septembri. Niektorí sa domnievajú, že k tomu pristúpi až v decembri.
Na začiatku roka pritom analytici čakali tento rok až šesť znížení, celkovo o 1,5 percentuálneho bodu.