BRATISLAVA. Pokrok v čistení kontaminovaných lokalít je na Slovensku pomalý.
Aj to obsahovala jedna z hodnotiacich správ Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) venujúca sa environmentálnej výkonnosti a jej kľúčovým trendom.
Nezasahuje sa voči znečisťovateľom
V správe organizácia uviedla, že do roku 2027 je na sanáciu potrebná viac ako jedna miliarda eur.
Medzi hlavné prekážky Slovenska patrili problémy okresných úradov pri identifikácii znečisťovateľov alebo zodpovedných subjektov.
Ďalej to boli nedostatočné prostriedky zo štátneho rozpočtu, chýbajúca legislatívna lehota na rozhodnutie, ktorým ministerstvo životného prostredia zabezpečí nápravu a dĺžku procesov verejného obstarávania.
Medzi ďalšiu výzvu označila OECD čistenie odpadových vôd a rozšírenie jej pokrytia.
Zlepšilo sa čistenie odpadových vôd
Ako zo správy vyplynulo, Slovensko je vo všeobecnosti vystavené nízkemu nedostatku vody, ale v dôsledku klimatických zmien je juhozápadný región vystavený vážnemu riziku sucha.
„Je potrebné vyvinúť úsilie na dosiahnutie dobrého stavu vody. Poľnohospodárstvo, hydromorfologické zmeny, nečistené odpadové vody, bodové zdroje znečistenia a zmena klímy sú najvýznamnejšími tlakmi na vodné útvary. Slovensko zlepšilo čistenie odpadových vôd v rokoch 2010 až 2021 z 59 na 70 percent. Avšak miera napojenia je stále jedna z najnižších v OECD,“ konštatovala organizácia.
Zaostávame v investíciách
Podľa správy sa Národný program implementácie smernice Európskej únie (EÚ) o čistení komunálnych odpadových vôd vo veľkej miere spolieha na finančné prostriedky EÚ.
Napriek tomu nie je financovaná takmer polovica jej investičných potrieb, čo predstavuje takmer 1,6 miliardy eur do roku 2027.
OECD doplnila, že sadzby za vodohospodárske služby sú príliš nízke na to, aby pokryli náklady na ich poskytovanie, najmä v prípade malých obcí. Na Slovensko 28 percent obyvateľov žije v obciach s menej ako dvoma tisíckami obyvateľov.
Hodnotiaca správa OECD o environmentálnej výkonnosti Slovenska 2024, v poradí už tretia, bola oficiálne predstavená na ministerstve životného prostredia 18. apríla. Správa OECD obsahovala údaje do roku 2023.