PEKING. Obchodný prebytok Číny v apríli klesol, aj keď menej, ako ekonómovia očakávali. K jeho poklesu prispel slabší nárast vývozu ako dovozu. Ukázali to vo štvrtok údaje čínskeho colného úradu.
Podľa týchto údajov vývoz z Číny v apríli 2024 vzrástol medziročne o 1,5 percenta na trojmesačné maximum 292,45 miliardy USD (272,22 miliardy eur). Ale dovoz sa zvýšil viac, o 8,4 percenta na 220,15 miliardy USD.
Očakával sa prebytok
Obchodný prebytok druhej najväčšej svetovej ekonomiky tak v apríli 2024 klesol na 72,35 miliardy USD z 86,46 miliardy USD v rovnakom období minulého roka. A zaostal za odhadmi trhu, ktorý očakával prebytok 76,7 miliardy USD.
Z údajov colnej správy ďalej vyplýva, že prebytok obchodnej bilancie Číny s USA sa v apríli zvýšil na 27,2 miliardy USD z 22,94 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci.
Colné údaje ukázali tiež, že čínsky export sa v apríli zotavil z poklesu o 7,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci a prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali, že stúpne len o jedno percento.
Tento výsledok odráža zlepšenie zahraničného dopytu. V rámci obchodných partnerov vzrástol vývoz do Japonska (10,9 percenta) a juhovýchodnej Ázie (8,1 percenta), ale klesol do USA (-2,8 percenta), Austrálie (-6,2 percenta), Južnej Kórey (-6,1 percenta) a Európskej únie (-3,6 percenta).
Aj import v apríli prekonal prognózy trhu, keďže vzrástol viac ako o 5,4 percenta, s ktorými počítali analytici po jeho znížení v marci o 1,9 percenta.
Vzrástol dovoz z USA
Aprílový nárast dovozu bol prvý za tri mesiace, keďže domáci dopyt zosilnel v dôsledku zlepšujúcich sa ekonomických podmienok.
Colné údaje odhalili, že v apríli vzrástol dovoz z USA (deväť percent), juhovýchodnej Ázie (päť percent) a EÚ (2,5 percenta).
Za prvé štyri mesiace roka zaznamenala Čína obchodný prebytok 255,66 miliardy USD, pričom export vzrástol o 1,5 percenta na 1,1 bilióna USD, zatiaľ čo dovoz sa zvýšil o 3,2 percenta na 843,91 miliardy USD.
Colná správa zverejnila tieto údaje v čase, keď sa vláda v Pekingu snaží podporiť zotavovanie hospodárstva, ktoré sa začalo koncom roka 2022 po zmiernení prísnych blokád spojených s ochorením COVID-19.
Čína však stále bojuje s krízou na svojom zadlženom trhu s nehnuteľnosťami, pričom ceny domov klesajú. A zároveň spomalenie globálnej ekonomiky oslabuje dopyt po čínskych produktoch v zámorí.