BRATISLAVA. V hoteloch, penziónoch, kúpeľoch a ďalších ubytovacích zariadeniach na Slovensku v marci prenocovalo aspoň jednu noc 410-tisíc osôb.
Celková návštevnosť ubytovacích zariadení cestovného ruchu na Slovensku medziročne stúpla o dve percentá.
Prázdniny pomohli
Jarné prázdniny pomohli navrátiť návštevnosť takmer na predkovidovú úroveň, ubytovateľom chýbalo už len necelých šesť percent, teda 24-tisíc hostí, do počtov z marca 2019. V pondelok o tom informoval štatistický úrad.
Hostia strávili v zariadeniach cestovného ruchu počas mesiaca viac ako 1,1 milióna nocí, čo bolo o tri percentá viac ako pred rokom. Priemerná doba pobytu bola 2,6 noci.
Takmer dve tretiny ubytovaných, teda 264-tisíc osôb, tvorili domáci návštevníci. Bolo ich o niečo málo viac ako pred rokom, ale stále päť percent pod úrovňou hodnôt z marca 2019.

Súčasne ubytovacie služby počas tretieho mesiaca na Slovensku využilo 145-tisíc zahraničných návštevníkov, ich počet medziročne stúpol o štyri percentá. Oproti turisticky vrcholnému marcu 2019 chýbalo ešte 6,5 percenta percenta cudzincov.
Počet návštevníkov medziročne vzrástol v šiestich krajoch, pričom rasty boli v rozmedzí od jedného až do 23 percent. Len dva regióny mali horšiu celkovú bilanciu návštevníkov ako vlani, a to Žilinský a Bratislavský kraj.
V porovnaní s predkovidovým marcom 2019 dosiahli vyššiu návštevnosť len ubytovatelia v Prešovskom kraji, na území ktorého sa nachádzajú Vysoké Tatry.
Prvý bol Bratislavský kraj
Najnavštevovanejším regiónom SR počas tretieho mesiaca roka 2024 sa po dvojmesačnej prestávke stal opäť Bratislavský kraj, v ktorom prenocovalo takmer 100-tisíc návštevníkov.
Je to jediný kraj v SR, kde majú cudzinci dlhodobo prevahu, v marci šesť z desiatich návštevníkov bolo zo zahraničia. V tomto kraji sa ubytovalo až 40 percent cudzincov, ktorí si v marci zaplatili ubytovanie na Slovensku.
V rebríčku návštevnosti regiónov nasledovali Žilinský kraj (vyše 93-tisíc návštevníkov), Prešovský kraj (takmer 75-tisíc hostí) a Banskobystrický kraj (48-tisíc návštevníkov).
Tieto tri regióny spojené s horským lyžovaním a prevahou domácej klientely tvorili 53 percent celkových a 62 percent z domácich ubytovaných hostí v krajine.
Za prvé tri mesiace roku 2024 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,2 milióna hostí. Išlo o medziročný nárast o štyri percentá, pričom dynamickejšie rástol počet cudzincov ako domácich.
V porovnaní s prvým štvrťrokom 2019 chýbali už len štyri percentá hostí, zaostávali najmä čísla návštevnosti domácich návštevníkov.
Ubytovacie zariadenia v prvom štvrťroku 2024 dosiahli tržby 132 miliónov eur (bez dane z pridanej hodnoty), išlo takmer o pätinový medziročný nárast. Prevažnú časť, až 60 percent, vygenerovali domáci návštevníci.
V prvom štvrťroku poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 4695 ubytovacích zariadení.
Návštevníkom bolo k dispozícii 69-tisíc izieb a 192-tisíc lôžok (vrátane kempingových miest). Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 24,5 percenta, využitie izieb 28,5 percenta. V priemere v jednom dni bolo k dispozícii 62-tisíc izieb a 143-tisíc stálych lôžok.