
Gymnázium v Banskej Štiavnici bolo za minulého režimu priestorom pre talent, ambície a nádeje. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa v jeho laviciach stretli aj Jaroslav Haščák a Martin Kúšik.
Obaja snívali o tom, že sa dostanú na Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. Haščákovi sa to podarilo, Kúšikovi nie.
Napriek tomu ich stretnutie zásadne ovplyvnilo jeho biznisovú trajektóriu. Neskôr spoločne zakladali finančnú skupinu Penta, čo ho vynieslo medzi najbohatších Slovákov. Napokon sa ich dráhy zasa rozdelili, no darí sa mu aj sólo.
- Príbeh Martina Kúšika sledujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti.

Sklamanie v Štiavnici
Spočiatku to vyzeralo tak, že Martin Kúšik bude pokračovať v šľapajach svojich rodičov a prarodičov.
„Moja mama mala povesť Evičky s najkrajšími ružami v Bratislave. Starí rodičia ich pestovali, otec bol zodpovedný za logistiku a mama bola tá, čo naše nádherné kvety predávala na bratislavskom centrálnom trhovisku,“ vysvetľoval v roku 2008 pre Plus 7 dní.
Práve pri kvetoch si Kúšik podľa vlastných slov privyrábal ako študent: „Od strednej školy sme s bratom trávili letné prázdniny v záhrade alebo na trhu. O kvety sme sa starali s veľkou láskou. Bola to pre mňa obrovská škola.“
Rodák z Rovinky pri Bratislave musel vykazovať znaky talentu a šikovnosti. Inak by sa zrejme nedostal na prominentnú strednú školu.
Na banskoštiavnickom gymnáziu, ktoré za socializmu slúžilo ako prípravka na prestížne vysoké školy, absolvoval štvrtý ročník. Ako sme spomínali, stretol sa tam s Jaroslavom Haščákom. A tiež s Jurajom Herkom. Všetci traja neskôr spoluzakladali Pentu. Ale nepredbiehajme.
Haščák s Kúšikom chceli študovať v Moskve. „V sedemnástich rokoch je videnie reality trošku skreslené a človek vidí také veci ako diplomatická imunita, nápis CD na peknom aute, pekná rezidencia niekde v zahraničí,“ spomínal na svoje motivácie v rozhovore pre magazín Prečo nie?!