Dve jadrové elektrárne vyrábajú viac ako 60 percent elektriny na Slovensku. Sme tak závislí od energie zo štiepenia atómu. Namiesto pridania nových zelených zdrojov energie (slnko, vietor, geoterm) sa vláda rozhodla podporiť výrobu z jadra.
Argumenty v prospech nového jadrového reaktora vyzerajú dôveryhodne. Dopyt po elektrine sa v najbližších rokoch bude výrazne zvyšovať. Za predpokladu, že fabriky, napríklad U. S. Steel, masovo prejdú na výrobu založenú na elektrine namiesto spaľovania plynu či uhlia. Pribudne aj elektroáut.
Podľa odhadov energetikov nebudeme mať po roku 2030 dostatok vlastnej elektriny a budeme odkázaní na jej dovoz. Teraz sme, aj vďaka vlani spustenému tretiemu bloku v Mochovciach, čistým exportérom elektriny.

Premiér Robert Fico začiatkom týždňa tvrdil, že v nasledujúcich dvadsiatich rokoch môže stúpnuť spotreba elektrickej energie na Slovensku až o 80 percent. Preto zaúkoloval šéfku hospodárstva Denisu Sakovú aj financmajstra Ladislava Kamenického, aby na novú atómovú elektráreň našli do jesene peniaze (miliardy eur), investora (zrejme súkromného), technológiu a určili termíny jej začatia.
Zadlžený štát na nový jadrový zdroj nemá financie, keďže reaktory bežne stoja rádovo miliardy eur. Len cena tretieho bloku Mochoviec stúpla z 2,8 až na 6,2 miliardy eur. To je zdvihnutý prst pre verejné financie.
Investori by sa možno našli, najmä Francúzi, ale aj Američania by radi nahradili Rusov či Talianov, ktorí nám stavali bloky doteraz. Otázne je, čo a koľko za to budú pýtať. Technológia sa tiež vyrieši, keďže sa už derú do popredia malé modulárne reaktory.
Horšie to bude s termínmi. Politici nechcú sľubovať presné dátumy, keďže vedia z minulosti, že aj výstavba jadrových blokov vždy meškala. Roky, nie mesiace. Alarmom sú pre nich aj plané sľuby o dostavbe diaľnice do Košíc v roku 2010.
To, že Slovensko nebude mať dostatok elektriny, naznačujú aj ľudia z biznisu s obnoviteľnými zdrojmi (OZE). Len pripomínajú, že by mala byť zelená, keďže ju podporuje aj EÚ. Sťažujú sa najmä na pomalé schvaľovanie projektov na solárne aj veterné elektrárne.
Jasné je, že nový jadrový zdroj na Slovensku sa tak skoro nepostaví. Výstavba reaktorov aj vo vyspelej Európe trvá priemerne desať rokov. Veterné vrtule či solárne panely sa zmontujú za pár mesiacov.
Takže jadro prehráva so zelenou energiou súboj o čas. A toho pri stúpajúcej spotrebe elektriny nemáme veľa. Tak skúsme nerozprávať o jadre do vetra.