Autor je analytik spoločnosti FinStat.
Zdravotníctvo je jedno z mála odvetví, ktoré v posledných rokoch neohrozila ani pandémia. Ponuka zdravotnej starostlivosti sa na Slovensku dlhodobo znižuje, čo sa odráža aj na finančných výsledkoch jej neštátnych poskytovateľov.
Celkovo v tomto odvetví podniká 11 538 obchodných spoločností, vyše dvetisíc neziskových, rozpočtových a príspevkových organizácií a viac ako šesťtisíc živnostníkov.
V našej analýze si všímame len obchodné spoločnosti, ktoré už podali daňové priznanie, a teda aj účtovnú závierku, za rok 2023.
Väčšinou pôsobia v oblasti zubnej lekárskej praxe, špeciálnej a všeobecnej lekárskej praxe a predaja liekov. Spolu s firmami, ktoré s poskytovateľmi ostatnej zdravotnej starostlivosti a služieb laboratórií ich je 6778. FinStat analyzuje týchto šesť sektorov.
Tržby v sektore za päť rokov stúpli o polovicu
Tržby zdravotníckeho sektora v posledných piatich rokoch rastú. Kým v roku 2019 predstavovali 2,3 miliardy eur, v roku 2023 už boli o polovicu vyššie, teda na úrovni 3,4 miliardy eur.
Tržby spoločností v spomínaných šiestich sektoroch v posledných troch rokoch rástli priemerným tempom vyše 12 percent ročne. Na porovnanie, v roku 2020 stúpli len o necelé dve percentá.
V jednotlivých sledovaných sektoroch sa pritom tržby vyvíjali odlišne. V roku 2020 medziročne klesli v špeciálnej lekárskej praxi (o necelé 1 %), ostatnej zdravotnej starostlivosti (o takmer 18 %) a zubnej lekárskej praxi (o 2 %). Naopak, tržby v službách zdravotníckych laboratórií stúpli o 18 percent a vo všeobecnej lekárskej praxi o dvanásť percent.
Dôvodom bola pravdepodobne covidová pandémia a s ňou súvisiace opatrenia. Naznačuje to aj fakt, že v nasledujúcom roku 2021 vzrástla všeobecná lekárska prax o vyše 20 percent a špeciálna lekárska prax o 13 percent.