PETROHRAD. Ruský súd v spore okolo plynárenského projektu nedokončeného kvôli protivojnovým sankciám zablokoval majetky nielen talianskej banke UniCredit, ale aj nemeckým Deutsche Bank a Commerzbank. Informujú o tom svetové médiá, podľa ktorých objem zhabaného majetku spolu predstavuje najmenej 700 miliónov eur.
Arbitrážny súd v Petrohrade rozhodol na základe sťažností jednej z dcérskych spoločností ruskej plynárenskej skupiny Gazprom, ktorá sa na neuskutočnenom projekte podieľala.
Západoeurópske finančné inštitúcie poskytli na plánovaný projekt bankové záruky a ruská spoločnosť RusChemAlliance, v ktorej má polovičný podiel Gazprom, si od nich teraz nárokuje stámilióny eur.
Aký majetok a prečo ruský súd bankám zablokoval
UniCredit súd nariadil zabaviť majetok za 463 miliónov eur, informovali v piatok zahraničné tlačové agentúry. V prípade Deutsche Bank ide podľa sobotňajšej správy denníka Financial Times o 238,6 milióna eur.
U Commerzbank podľa Financial Times požadovala RusChemAlliance zhabanie majetku za necelých 95 miliónov eur, pričom detaily o rozhodnutí súdu neboli jasné. Agentúra Reuters však napísala, že súd tejto banke zablokoval aktíva za 93,7 miliónov eur a tiež zabavil jej budovu v centre Moskvy.
Uvedené banky boli ručiteľmi pri dohode o stavbe závodu na spracovanie plynu medzi RusChemAlliance a nemeckou spoločnosťou Linde, píše Financial Times. Zmluva bola podpísaná v júli 2021, o rok neskôr ale Linde účasť na projekte pozastavila kvôli protiruským sankciám zavedeným na Západe pre ruskú inváziu na Ukrajinu.
Kvôli sankciám tiež banky stiahli svoje záruky spojené s projektom, uvádza agentúra DPA.
Jeden z najvýznamnejších krokov proti západným bankám
Podľa Financial Times intervencia arbitrážneho súdu predstavuje jeden z najvýznamnejších krokov proti západným bankám od začiatku plnohodnotnej vojny vo februári 2022. Prichádza po tom, čo Európska centrálna banka vyzvala poskytovateľov pôžičiek z eurozóny, aby urýchlili svoj odchod z ruského trhu, ak tam majú svoje pobočky.
Generálny riaditeľ talianskej UniCredit Andrea Orcel uviedol, že banka bude v krajine naďalej pokračovať v činnosti, ako to bude možné.
V prípade Deutsche Bank arbitrážny súd rozhodol, že spoločnosť nemôže svoje operácie v Rusku odpredať, čo by už skôr podľa Financial Times vyžadovalo súhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.
Banková skupina sídliaca vo Frankfurte uviedla, že si už v súvislosti s arbitrážou vyčlenila okolo 260 miliónov eur. "Budeme potrebovať vidieť, ako budú tento nárok implementovať ruské súdy, a vyhodnotiť bezprostredný dopad na operácie v Rusku," oznámila banka.
Commerzbank sa podľa Reuters k postupu súdu ihneď nevyjadrila.