S blížiacim sa letom narastá aktivita ľudí pri hľadaní dovolenky. Najlepšie takej, ktorá veľa nestojí. Pri výbere z množstva ponúk zájazdov na internete a sociálnych sieťach vás však môže čakať nepríjemné prekvapenie.
Neziskovka Atlantis Levice ponúka na webe zážitky, zábavu a vzdelávanie. Už roky organizuje aj školy v prírode. Doteraz s ňou neboli žiadne problémy.
Tento rok zobrala zálohy od viac ako desiatich škôl v okolí Nových Zámkov. Tesne pred termínom zájazdu im jej riaditeľ Zoltán Szabó napísal, že z technických príčin sa pobyt školákov v Patinciach ruší.
V článku sa dozviete:
- prečo neziskovka nemôže robiť letné tábory,
- o koľko peňazí prišli školy za zrušenú školu v prírode,
- ako spoznať falošnú cestovku,
- kde sa dajú overiť podozrivé cestovné kancelárie.
Zaseknuté zálohy
Problém podľa riaditeľky jednej zo škôl (jej meno máme v redakcii) bol, že ubytovacie zariadenie nedostalo povolenie od hygienikov. A že aj školy, ktorých žiaci už pobyt absolvovali, neboli spokojné so stravou a s animátormi.
Riaditeľka školy vraví, že Szabó im navrhol preloženie školy v prírode na september. To však odmietli a požiadali Atlantis o vrátenie zálohy, ktorá predstavuje 2500 eur. Zatiaľ ju nedostali a riaditeľka si myslí, že o ňu pravdepodobne prišli.
Rovnakú skúsenosť majú na základnej škole vo Veľkom Lapáši. „Zoltán Szabó s nami už týždeň nekomunikuje. Zatiaľ sme mu poslali list, ale zvažujeme trestné oznámenie,“ hovorí jej riaditeľ Marián Ševčík.
Priznáva, že ho zlákala cena, Atlantis za týždenný pobyt v škole v prírode pýtal len 99 eur za jedného žiaka. Spočiatku vraj aj rozmýšľal, ako sa to dá zvládnuť, no keďže mal s Atlantisom v minulosti dobré skúsenosti, tak ponuku prijal. Škola teraz od neziskovky pýta späť zálohu vyše tisíc eur.
O vyjadrenie sme požiadali aj riaditeľa Atlantisu. Zoltán Szabó na náš e-mail, telefonát ani esemesku nereagoval.

Chýba im poistka
Slovenská asociácia cestovných kancelárií a agentúr (Sacka) tvrdí, že za posledný rok zaznamenala 53 podnetov na nelegálne predaje zájazdov a dovolenkových pobytov.
„Ide prevažne o občianske združenia, ktoré opakovane organizujú zájazdy pre verejnosť za komerčné ceny. Takto konajú v rozpore s platnými právnymi predpismi,“ hovorí prezident asociácie Roman Berkes.
Ako vraví, neziskovky sa tvária ako cestovná kancelária, hoci by nemali vytvárať zisk. Podľa neho to obchádzajú tak, že odmeny, ktoré si vyplatia, nazývajú príspevkami.
Niektoré neziskové organizácie podľa neho už medzičasom prešli na eseročky, ale nemajú napríklad povinnú poistku proti insolvencii, takže oproti štandardným cestovkám majú nižšie náklady.
Cena poistky sa pohybuje od stoviek po desiatky tisíc eur podľa výšky obratu firmy.
Poistku nepotrebuje len poskytovateľ, ktorý kombinované služby v cestovnom ruchu (teda dopravu, ubytovanie, stravovanie či animačný program) ponúka výlučne pre svojich členov a príležitostne.
Ide napríklad o športové kluby, ktoré organizujú letné tábory výlučne pre svojich členov a verejne ich nepropagujú.
Predseda Klubu detských cestovných kancelárií Pavol Bobošík predpokladá, že v poslednom roku absolvovalo rekreáciu prostredníctvom nelegálnych organizátorov až 40-tisíc detí.

Falošné cestovky lákajú na vysoké zľavy
Kým občianske združenia a neziskovky možno len nevedia, že porušujú zákon, v online prostredí sa objavujú aj reálni podvodníci.
Jednou z ich praktík je, že si vytvoria web, ktorá má podobnú adresu ako stránka známej cestovky. Napríklad web tiptravelgo.sk, ktorý sa podobá na názov cestovnej kancelárie Tip Travel.
Keď Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) preverovala firmu, ktorá za webom stojí, zistila, že eseročka Tiptravelgo Travel Agency nie je zapísaná vo verejných registroch a na adrese, ktorú na ňom uvádzala (na Jesenského ulici v Práznovciach), reálne nesídli. V súčasnosti už webstránka tiptravelgo.sk nie je aktívna.
SOI nedávno upozornila na viaceré rizikové cestovné kancelárie. V tomto roku už eviduje 13 podnetov na preverovanie nekalého podnikania v predaji zájazdov. Varuje, že ani internetová koncovka .sk, ani použitie slovenského jazyka automaticky neznamená, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu.
„Dovolenkárov lákajú na vysoké, až 70-percentné zľavy, pýtajú zálohy vopred a potom ich nevrátia. Webstránky sa po čase stanú neaktívne. Týchto podnikateľov by sme už mohli nazvať cestovní šmejdi,“ hovorí Berkes.
SOI tiež upozorňuje na podvodné ponuky zájazdov cez sociálne siete, najmä cez facebook. Ako poznávacie znaky uvádza nejasnú identitu predávajúceho, komunikáciu výhradne cez sociálne siete alebo telefonicky a požiadavku zaplatiť vopred bez poskytnutia zmluvy o zájazde.
Overiť, či predajca zájazdov má oprávnenie podnikať v tomto biznise, si môžete v zozname cestovných kancelárií na webe SOI.