Hoci Slovensko má dlhodobé zmluvy na odber ruského plynu, konanie jeho dodávateľa, štátneho koncernu Gazprom, je nepredvídateľné. Momentálne sa súdi sa s viacerými európskymi odberateľmi, čo môže dodávky plynu v budúcnosti skomplikovať.
Najnovšie do médií prenikla informácia, že Gazprom, ktorý ruskému diktátorovi Putinovi slúži ako geopolitická zbraň voči oponentom na Západe, zrejme prehral na nemenovanom zahraničnom súde spor s veľkou európskou energetickou firmou za nedodanie plynu podľa zmluvy.
Odškodné voči Gazpromu si môže táto európska firma uplatniť na celom území EÚ. „To znamená, že sa môže realizovať aj na úkor platieb za dodávky plynu, ktoré od Gazpromu ešte prúdia na územie EÚ,“ napísal na sociálnej sieti exminister hospodárstva a energetický expert Karel Hirman (Demokrati).

Rakúska energetická firma OMV preto varuje, že Gazprom môže prerušiť dodávky plynu do Európy, ako to už v minulosti urobil. Ubezpečuje však zákazníkov, že plynu má dostatok, lebo si ho v minulých rokoch zabezpečila z Nórska, ako aj vo forme skvapalneného plynu z LNG terminálu v Rotterdame.
OMV tvrdí, že ak by na základe súdneho rozhodnutia mala za plyn namiesto Gazpromu zaplatiť firme, ktorá s ním vyhrala súdny spor, ruský podnik by jej mohol dodávky úplne zastaviť.
SPP: plynu máme dosť, najmä ruského
Ako je na takúto situáciu pripravený hlavný distribútor plynu na Slovensku, teda Slovenský plynárenský priemysel (SPP)?
Jeho hovorca Ondrej Šebesta tvrdí, že dodávky od Gazpromu prúdia v súlade s kontraktom. Plynárenský podnik je podľa neho pripravený aj na možnosť, že Gazprom vypne plyn skôr ako na konci tohto roka, kedy sa mu končí kontrakt.
Šebesta tiež uvádza, že SPP si v uplynulých dvoch rokoch okrem ruského zdroja zabezpečil ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov, a to BP, Exxon Mobil, Shell, RWE a Eni.
„Po teplej zime máme okrem toho už teraz v podzemných zásobníkoch na Slovensku naplnenú kapacitu na 70 percent,“ dodáva.
Vlani SPP v rámci bezpečnosti dodávok podľa neho nakúpil až 150 percent objemu spotreby jeho zákazníkov: „Boli sme pripravení na možnosť, že nám Rusko prestane dodávať surovinu.“

Hirman: plné zásobníky nie sú záruka
Hirman hovorí, že na 70 percent plné zásobníky sú na máj rekordné čísla, lebo bola nadpriemerne teplá zima. Podľa neho to však nemusí riešiť problém s plynulým prítokom plynu na dennej báze v nasledujúcej zime.
Ako pripomína, že aj v januári 2009 malo Slovensko plné zásobníky, ale keď Rusi zastavili export plynu cez Ukrajinu, takmer skolaboval slovenský plynárenský systém.
Krajiny EÚ sa vtedy stali rukojemníkmi v spore medzi Ruskom a Ukrajinou o cenách a dodávkach zemného plynu. Premiér Fico rokoval o situácii v Kyjeve a v Moskve, no neuspel.
Napokon nás zachránili Česi, keď rýchlo spustili reverzný tok plynu z ich územia na Slovensko. Plynová kríza sa napokon skončila po desiatich dňoch, keď sa dodávky z Ruska sa obnovili.
Azerbajdžan je na dlhé lakte
Dodávky ruského plynu do Európy sú obzvlášť nestabilné od vypuknutia vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Väčšina ruského plynu prestala prúdiť na Západ preto, že Gazprom zastavil dodávky cez plynovod Nord Stream 1. Plynovod Nord Stream 2 bol zasa zničený výbuchom ešte predtým, ako začal fungovať.
Niektoré západné krajiny sa medzičasom úplne odstrihli od ruského plynu. Jeho podiel na celkovom dovoze tejto energetickej komodity do EÚ preto klesol pod desať percent, pričom pred ruskou inváziou na Ukrajinu to bolo takmer 40 percent.
Okrem toho, Ukrajine sa koncom tohto roka končí kontrakt s Ruskom na jeho prepravu. Či bude obnovený, je otázne. Ukrajinskí politici už viackrát naznačili, že zmluvu s Ruskom nepredĺžia.
Iné možnosti, ako napríklad premiérom Ficom spomínaný nákup ruského plynu už na rusko-ukrajinskej hranici, má podľa Hirmana veľa praktických obchodno-technických otáznikov. Ale najväčším otáznikom je bezpečnosť.
„Rusko ostreľuje aj Sumskú oblasť na Ukrajine, ktorá je kľúčová pre tranzit plynu do Európy. Na dennej báze teda hrozí, že potrubia budú poškodené,“ povedal Hirman začiatkom marca v rozhovore pre INDEX.
Prípadné zastavenie ruského plynu promptne neriešia ani dodávky z Azerbajdžanu, kde bol nedávno rokovať Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková. Sami pripustili, že plyn z tejto krajiny pri Kaspickom mori by mohol prúdiť na Slovensko cez Ukrajinu asi o dva roky.
Hirman k tomu dodáva, že cena azerbajdžanského plynu by vzhľadom na transportné náklady bola vysoká. „Zabezpečiť si kapacity v nejakom LNG terminály v Európe s dostatočnou kapacitu je jediná možnosť ako diverzifikovať dodávky plynu,“ mieni.
Teoreticky by sa dal plyn dovážať cez plynovod Turkish Stream, ale ani v tomto prípade ešte nie sú dotiahnuté rokovania. Navyše, jeho kapacita je obmedzená.
ZSE sa súdi o deväť miliónov eur
S Gazpromom sa súdi aj Západoslovenská energetika (ZSE), konkrétne jej dcérska firma ZSE Energia. Na arbitrážnom súde v Ženeve chce od ruskej firmy vysúdiť deväť miliónov eur za nedodanie plynu.
Rusi už proti ZSE podnikli odvetné opatrenia. Súd v Petrohrade jej nedávno zakázal pokračovať v arbitráži s Gazpromom, v opačnom prípade mu má zaplatiť viac než deväť miliónov eur.
ZSE sa k sporu priamo nevyjadrila. Jej hovorkyňa Katarína Šulíková však uviedla, že v súčasnosti už nemajú žiadnu zmluvu s Gazpromom.
S ruskou firmou súdi aj česká energetická firma ČEZ a rakúska OMV. Tá už vyhlásila, že neuznáva Petrohrad ako miesto súdnej príslušnosti.