Kúpiť pozemky, postaviť projekt a čo najlepšie ho predať. Takto, zjednodušene, vyzerá biznisový model realitného developera.
Dôležitou premennou v tomto vzorci je čas. Je rozdiel, či svoj plán splní do štyroch, šiestich alebo desiatich rokov.
O časovom faktore by vedel rozprávať developer YIT Slovakia, ktorý sa snaží získať povolenia na pokračovanie projektu Rozeta v bratislavskej mestskej časti Ružinov.
Posledný rok musel čakať na rozhodnutie okresného úradu. Problémom neboli námietky miestnych obyvateľov, ale majiteľ malého susedného pozemku.

Zredukované plány
Korene projektu, ktorého sa týkajú doťahovačky s povoleniami, siahajú do roku 2006. Spoločnosť Atlas Real vtedy predstavila Olympiu, polyfunkčný komplex s bytmi, kanceláriami a obchodmi, ktorý mal vyrásť na rohu Bajkalskej a Záhradníckej ulice.
V komplexe, ktorého dominantou mal byť 115,5-metrový vežiak, nakreslil investor 265 bytov a denne v ňom malo pracovať 1500 ľudí. Rozpočet bol vyčíslený na 1,8 miliardy slovenských korún, v prepočte konverzným kurzom 60 miliónov eur.
Olympia však zostala len na papieri. Podpísala sa pod to ekonomická kríza a následné problémy developera, v dôsledku ktorých pozemky skončili v dražbe. V nej ich kúpila spoločnosť Tatra Residence, dcérska firma Tatra banky.
Nový majiteľ sa najprv vyjadril, že pozemky kúpil ako investíciu a že ak príde dobrá ponuka, je ochotný ich predať. Neskôr však zorganizoval architektonickú súťaž, ktorá určila, ako by sa toto územie malo rozvíjať.
Dvakrát zamietnuté námietky
Pozemky bol dlhé roky nevyužívané. Zmenilo sa to až príchodom developerskej spoločnosti YIT Slovakia, ktorá kúpila časť, na ktorej mala vyrásť rezidenčná časť pôvodnej Olympie.
Pred dvoma rokmi na nich dokončila prvú etapu svojho projektu Rozeta. V tom čase už prebiehali prípravy na realizáciu druhej etapy. Developer však zrejme nečakal, že získanie povolení bude také dlhé a problematické.
Počas územného konania sa k projektu vyjadrili spoločnosti Záhradnícka Property, ktorá chystá výstavbu kancelárskej časti bývalej Olympie , spoločnosť Drutechna, ktorá vlastí kancelársky objekt v susedstve, ako aj firma Alpex Turiec.

Stavebný úrad všetky ich námietky zamietol a vlani vo februári pre projekt vydal územné rozhodnutie.
Alpex Turiec sa proti tomu odvolal, a tak o námietkach rozhodoval Okresný úrad Bratislava. Firma namietala, že územné rozhodnutie vychádza z nesprávne zisteného skutkového stavu, že je v rozpore s platným územným plánom a že je neurčité, nezrozumiteľné a nepreskúmateľné.
Problém bol podľa Alpexu aj v tom, že územné konanie vykonávala pracovníčka, ktorá mala byť vylúčená a že firma bola postupom stavebného úradu poškodená.
Okresný úrad námietky preskúmal, ale sťažovateľovi za pravdu nedal. Vo svojom rozhodnutí poukázal na to, že stavebný úrad sa ustanoveniami zákona riadil dostatočne, námietky sťažovateľa označil za neodôvodnené a neopodstatnené.
„Odvolací orgán preskúmal podklady vydaného rozhodnutia a zistil, že predmetná stavba spĺňa kritériá všeobecných požiadaviek na výstavbu,“ napísal úrad s tým, že účastníci konania mali možnosť v konaní uplatniť svoje námietky a pripomienky, pričom niektorí toto právo aj využili.
Po 15 mesiacoch má teda YIT v rukách potvrdené územné rozhodnutie. INDEX oslovil aj vedenie spoločnosti, na naše otázky nereagovalo.
Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že realitní developeri opakovane poukazujú na to, že byty sú drahé aj preto, že pre prieťahy v úradných konaniach sa im zvyšujú náklady.

Kto je Alpex Turiec
Väčšinovým majiteľom spoločnosti Alpex Turiec je Miloš Sušarský. Na webovej stránke sa chváli tým, že pôsobil v štruktúrach Tatra banky. Sušarský je tiež predsedom tímu pre dopravu a výstavbu v politickej strane Republika.
Jeho meno bolo spojené s projektom, ktorý mal vyrásť na rohu Záhradníckej a Bajkalskej ulice, keď jeho realizáciu pripravoval pod hlavičkou dcérskej firmy Tatra banky. Odišiel z nej v roku 2016, no o tri roky neskôr sa do lokality, ktorú dobre poznal, vrátil.
Jeho Alpex Turiec podľa katastra kúpil v roku 2019 pozemky vedľa pripravovanej dvojice projektov pri areáli Drutechny. Využiteľnosť úzkeho pása s rozlohou 70 štvorcových metrov na developerské účely je otázna. Sušarského realitka ich v súčasnosti ponúka na predaj za „cenu dohodou“.
Sušarský: Je to pre nás dlhodobá investícia
Konateľ spoločnosti Alpex Turiec Miloš Sušarský pre INDEX odpovedá, prečo kupoval pozemky a aké má s nimi plány.
Prečo sa vaša spoločnosť rozhodla kúpiť malý pozemok pri Drutechne v bratislavskom Ružinove? S akým cieľom ste ho kupovali?
Je to pre nás dlhodobá investícia v jednom z posledných rozvojových území Ružinova. Z dlhodobého hľadiska uvažujeme k nemu dokúpiť ďalší pozemok a postaviť na nich menšiu polyfunkčnú budovu.
Myslíte si, že na tomto pozemku sa dá niečo stavať? Ak áno, čo?
Tento pozemok je podľa územného plánu určený na zastavanie – z právneho hľadiska ide o stavebný pozemok. Perspektíva jeho využitia je v širšom kontexte. Dá sa k nemu dokúpiť ďalší pozemok a následne ho zastavať – alebo sa dá predať niektorému z vlastníkov susedných pozemkov.