Čiernou stavbou nemusí byť len nehnuteľnosť, ktorá vyrástla niekde v pustatine a poznajú ju len miestni obyvatelia. Niekedy to môže byť aj objekt, ktorý je na očiach a denne ho využívajú stovky ľudí.
Platí to aj o prípade, ktorý riešia úradníci mesta Vysoké Tatry. V stredisku Bachledka Ski & Sun zistili, že jeho majiteľ nemá potrebné papiere pre jeden z lyžiarskych vlekov a priľahlú zjazdovku.
Vlastník strediska, spoločnosť Immobau, tak momentálne vybavuje všetky povolenia, aby svoju stavbu zlegalizoval.
Bez povolení
Bachledka Ski & Sun patrí medzi najväčšie lyžiarske strediská na Slovensku. Podľa vlaňajšieho rebríčka Largest in business (Najväčší v biznise) obsadilo ôsmu priečku.

Celkovo ponúka 8,5 kilometra zjazdoviek, ktoré obsluhujú vleky s dĺžkou 2100 metrov a lanovky s dĺžkou 2369 metrov. Stredisko sa pred poslednou sezónou chválilo tým, že otvára novú 920-metrovú zjazdovku s prevýšením 212 metrov.
Jeho majitelia však v uplynulých mesiacoch riešili aj iné problémy. Dôvodom bola kontrola úradníkov zo stavebného dohľadu.
Prebehla v apríli minulého roka a úradníci na základe nej zistili, že jeden z lyžiarskych vlekov nemal potrebné povolenia nielen na prevádzku, ale ani na výstavbu.
Konkrétne išlo o zariadenie s označením Tatrapoma FP 12 a súvisiace lyžiarske trate. Na mape strediska je označený ako Hrebeň.
Legalizácia
Majiteľ Bachledky požiadal o dodatočné povolenie stavby. Stavebný úrad vo Vysokých Tatrách rozbehol konanie, ktorého cieľom je zlegalizovať príslušný vlek aj zjazdovky.
Úrad vyzval vlastníka stavby, aby predložil „všetky potrebné doklady o tom, že dodatočné povolenie stavby nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom“.

Po doplnení podkladov momentálne prebieha konanie o dodatočnom povolení stavby, spojené s kolaudačným konaním. Tento postup je bežný, podobne sa dodatočne povoľujú aj iné stavby po celom Slovensku.
Majiteľom a prevádzkovateľom strediska Bachledka Ski & Sun je spoločnosť Immobau. Podľa Registra partnerov verejného sektora sú jej konečnými užívateľmi výhod Peter Struhár a Martin Paško.
Struhára sa v minulosti okrem iného zviditeľnil aj dlhoročnou spoluprácou s podnikateľom a bývalým predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom.