BRATISLAVA. Podiel Slovákov so záväzkami po splatnosti sa medziročne nezmenil.
Ukázal to aktuálny prieskum spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.
Zatiaľ čo v predchádzajúcom roku narástol podiel dlžníkov s dlhmi po splatnosti z ôsmich na takmer 13 percent, aktuálny prieskum uvádza rovnaké hodnoty, teda 13 percent.
Bez zmien zostal aj pomer mužov a žien, viac dlhov po splatnosti majú muži oproti ženám. Dlhy po splatnosti majú najčastejšie ľudia vo veku 25 až 34 rokov, kde ide o každého piateho dlžníka.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol podiel nesplatených dlhov u bankových subjektov zo 48 na 41 percent.
Nasledujú dlžné platby za služby typu telefón, či internet s medziročným nárastom z 24 na 26 percent a platby po splatnosti za bývanie, kde podiel klesol z 24 percent na súčasných 18 percent dlžníkov.
Na štvrtom mieste sú nesplatené nebankové úvery, kde v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom vidieť pokles z 23 na 17 percent. Skoro každý ôsmy nesplácaný záväzok predstavuje dlh voči príbuzným alebo priateľom.
Rovnako ako v minulom roku majú aj teraz dlžníci nesplácané záväzky najčastejšie vo výške 400 až 4 000 eur, ale ich podiel klesol z predchádzajúcich 43 percent na súčasných 37 percent.
Najčastejšie majú také nesplatené záväzky ľudia vo veku 25 až 34 rokov s vysokoškolským vzdelaním.
Mierne však vzrástol podiel dlžníkov so záväzkami po splatnosti vo výške nad 4 000 eur, a to z 24 na 26 percent, pričom spravidla ide o mužov bez maturity z Prešovského kraja.
Zvýšil sa aj podiel dlžníkov s nesplácanými dlhmi do 400 eur, z minuloročných 34 percent na súčasných 36 percent dlžníkov. Také dlhy po splatnosti majú najčastejšie dlžníci vo veku 18 až 24 rokov.
Rovnako ako v predchádzajúcom roku je zďaleka najčastejšou príčinou nesplácanie záväzkov strata zamestnania, avšak podiel tejto príčiny klesá z minuloročných 42 percent dlžníkov na súčasných 33 percent.
Ako druhú najčastejšiu príčinu nesplácania svojich dlhov uvádzajú respondenti prieskumu chorobu dlžníka alebo člena jeho rodiny, podiel 26 percent.
Na treťom mieste sa zhodne umiestnili vysoké splátky úverov, veľké nečakané výdavky a problémy s plánovaním rozpočtu.
Neschopnosť splácať svoje dlhy riešia Slováci najčastejšie obmedzením svojich výdavkov a dohodou s veriteľom o úprave výšky splátok a splátkového kalendára. Zároveň sa snažia nájsť si ďalšiu prácu alebo iný zdroj príjmov, aby mohli svoje záväzky začať opäť splácať.
„Predovšetkým mladší ľudia však veľmi riskujú a berú si na splácanie svojich súčasných záväzkov ďalšie úvery a skoro každý desiaty dlžník nad svojimi nesplácanými záväzkami zatvára oči,“ dodáva generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.