Keď sme sa v auguste 2022 stretli na rozhovor s generálnym riaditeľom stavebnej spoločnosti Tubau Vladimírom Ondrišom, pri vstupe do jej areálu nás vítal banner, ktorý oznamoval, že budova na rohu ulíc Pribylinská a Staviteľská na bratislavskom Žabom Majeri, je na predaj.
Atmosféra v budove bola vtedy ponurá. Už sa vedelo, že firma skončí v konkurze, čo sa napokon o pár mesiacov aj stalo. Jedným z dôsledkov konkurzu je práve predaj nehnuteľnosti, v ktorej mal Tubau sídlo.
Osudové Višňové
Tubau pôsobil na trhu od roku 2006, špecializoval sa na diaľničné, cestné a železničné tunely a tiež na veľkopriestorové podzemné diela.
„Postavili sme desiatky tunelov, na Slovensku možno 40 až 50 percent z objemu prác, ktoré sa za posledných dvadsať rokov realizovali,“ vypočítaval v roku 2022 Ondriš v rozhovore pre INDEX.

V stavebnej branži patril Tubau medzi relatívne veľkých hráčov. V roku 2015 jeho tržby prevýšili 28 miliónov eur.
Zlom však prišiel na jar 2022, keď sa medializovali jeho nezhody so spoločnosťou Skanska pri výstavbe diaľničného tunela Višňové. Malí živnostníci sa obávali, že Tubau, pre ktorý ako sudodávatelia pracovali, im nepreplatí faktúry.
Tubau za vinníka situácie označil aj vtedajší minister dopravy Andrej Doležal: „Zmluvný partner Národnej diaľničnej spoločnosti je Skanska. My si plníme záväzky voči Skanskej, Skanska si plní záväzky voči Porru (bol jej sudodávateľom - pozn. red.). Porr si podľa informácií, ktoré máme od Skanskej, plní záväzky voči spoločnosti Tubau.“
Ondriš, naopak, videl problém na strane Skanskej a Porru. „Koordinovanými krokmi zamedzili fakturáciu našich oprávnených zmluvných nárokov v enormnom rozsahu. V dôsledku toho sme vyprodukovali neúnosnú stratu. Preklenúť ju bolo a je nad naše možnosti,“ naznačoval.
Podľa Ondriša sa Skanska a Porr snažili vytlačiť Tubau zo stavby a profitovať z prepadnutia bankových záruk, ktoré musel zložiť pred začiatkom prác. Skanska a Porr to odmietali a poukazovali na pochybenia na strate Tubau.
V konkurze
Medzičasom dlhy spoločnosti Tubau narastali, a tak bolo len otázkou času, kedy niekto požiada o jej konkurz. V auguste 2022 tak spravila firma C&T Advokáti. Súd vyhlásil konkurz začiatkom roka 2023.
V septembri 2022 sa Tubau premenoval na Projekt Sporrkanska, čím chcel jeho majiteľ naznačiť, že za jeho koncom stoja jeho dvaja bývalí obchodní partneri, pričom neuhradené faktúry a nároky voči nim vyčíslil na 15 miliónov eur.
Pred dvoma rokmi Ondriš v rozhovore pre INDEX hovoril, že dodávatelia, ktorým Tubau dlhoval peniaze, môžu byť uspokojení.
„Väčšina konkurzov sa končí tak, že dodávatelia nedostanú nič, alebo len zlomok toho, čo sa im dlhuje. Máme eminentný záujem získať peniaze zo súdneho sporu so spoločnosťami Skanska a Porr. Keď bude správca konkurznej podstaty rozumný človek, tak bude s nami spolupracovať, aby sme tých 15 miliónov dostali,“ tvrdil.
Ukazuje sa však, že dodávatelia Ondrišovej firmy, ale aj štát budú počítať veľké škody. Do konkurzu sa totiž prihlásilo 522 veriteľov s pohľadávkami v celkovej výške 37 miliónov eur.

Miliónové straty
Medzi najväčších veriteľov stavebnej firmy patria banky. Štátna Slovenská záručná a rozvojová banka si prihlásila pohľadávky za 18,5 milióna eur, UniCredit Bank za 3,3 milióna eur, ČSOB za tri milióny eur a 365.bank za 2,7 milióna eur.

Sociálna poisťovňa pri firme eviduje dlh vo výške 2,1 milióna eur. Všeobecnej zdravotnej dlhuje Tubau (respektíve Projekt Sporrkanska) 237-tisíc eur.
Konkurzný správca našiel v podniku majetok za 14,7 milióna eur. Medzi najhodnotnejšie položky patrí jeho administratívna budova na Pribylinskej ulici v Bratislave.
Hodnota nehnuteľnosti bola určená na niečo cez 893-tisíc eur. Konkurzný správca pred pár dňami vyhlásil prvé kolo ponukového konania na jej predaj.