Braňo Prieložný, Mário Hoffmann, Pavol Krúpa, Radovan Vítek. To je len časť zo zoznamu prominentných mien, ktoré sa pohybovali okolo podnikateľskej skupiny Kovod.
Skrachovaná firma, ktorá sa zaoberala výkupom zberných surovín, napísala ďalšiu kapitolu svojho biznisového príbehu. Jeho jadrom je administratívna budova v priemyselnej štvrti na Kopčianskej ulici v bratislavskej Petržalke.
Konkurzný správca ju dlhé roky nevedel predať. Nakoniec sa mu to podarilo a dokonca lepšie, ako očakával.
O budovu sa totiž pretekali dvaja záujemcovia a z ich zápolenia vyšlo úspešnejšie meno, ktoré je v slovenskom biznise veľmi dobre známe.
Zošrotované milióny
Kým sa dostaneme k boju o petržalský areál, musíme sa pozrieť na to, čo mu predchádzalo. Na začiatku podnikateľského príbehu spoločnosti Kovod boli bratia Branislav a Slavomír Petrovci, ktorí sa rozhodli v Banskej Bystrici vykupovať šrot.

Aj keď sa výkup železa a kovov môže javiť ako podradné podnikanie, v priebehu rokov dokázali Petrovci vybudovať biznis, v ktorom točili milióny eur. Pomohlo im aj to, že podnikali neďaleko hlinikárne v Žiari nad Hronom, ktorá bola ich klientom. K zberu pridali spracovanie kovov a expandovali do viacerých miest Slovenska.
Petrovci nerástli len vďaka bežnému biznisu. Kovod patril medzi významných poberateľov štátnych dotácií. Podľa týždenníka Trend získal v rokoch 2002 až 2009 vyše polovicu z balíka 22 miliónov eur, ktoré Recyklačný fond vyčlenil na spracovanie starých vozidiel, teda takzvané šrotovné.