ATÉNY. Neregulované tankery, ktoré obchádzajú západné sankcie, predstavujú čoraz väčšie environmentálne riziko pre oblasť Stredozemného mora. Grécko preto prijíma opatrenia na ochranu svojho pobrežia.
Uviedol to minister lodnej dopravy Christos Stylianides.
Podľa odhadov expertov tzv. tieňovú flotilu tvorí až 850 tankerov. Prepravujú ropu z krajín ako Irán, Venezuela a Rusko, ktoré čelia viacerým obmedzeniam na vývoz komodity.
Lode, ktoré prevážajú tieto ropné náklady, však predstavujú obrovskú environmentálnu výzvu.
Je pritom ťažké ich sledovať pre neprehľadné vlastnícke štruktúry a používanie "nezápadného" poistenia a iných námorných služieb. Majú pritom len malú motiváciu snažiť sa o dodržiavanie ekologickejších štandardov v lodnej doprave.
"Vidím určité hrozby pre životné prostredie, najmä v Stredozemnom mori a veľmi blízko našej pevniny a ostrovov," povedal na margo týždňa lodnej dopravy Posidonia v Aténach Stylianides.
Podľa neho to predstavuje aj "veľký problém pre férový medzinárodný obchod s ropou".
Tieňové tankery boli doteraz zapletené do najmenej 50 incidentov vrátane požiarov, porúch motorov, kolízií, straty riadenia a úniku ropy, uviedla nemecká poisťovňa Allianz Commercial v správe minulý mesiac.
"Nemôžeme akceptovať túto situáciu tak blízko nášho pobrežia," povedal Stylianides.
Grécke námorníctvo minulý mesiac rozšírilo odporúčanie o účelovom zákaze lodnej dopravy pri pobreží juhovýchodného Peloponézu, ktorého cieľom bolo podľa dvoch zdrojov odradiť tankery od prečerpávania ruskej ropy z lode na loď pri pobreží Grécka.
"Prečerpanie ropy z lode na loď nie je zakázané. Niekedy je to nevyhnutné, je to súčasť obchodu. Ale vzhľadom na tento vývoj tieňovej flotily pretrvávajú naše obavy z možnej nehody s veľkým vplyvom na životné prostredie," dodal Stylianides.