Európska centrálna banka (ECB) prikročila k prvému zníženiu úrokových sadzieb od septembra 2019. Základnú sadzbu okresala o štvrť percentného bodu na 4,25 percenta.
Tento krok by mal podporiť ekonomiku eurozóny, ktorá čelí slabému rastu najmä pre problémy Nemecka a Francúzska.
ECB začala zvyšovať úrokové sadzby v júli 2022 s cieľom dostať pod kontrolu infláciu. Vlani v októbri prerušila sprísňovanie menovej politiky a držala základnú sadzbu na úrovni 4,5 percenta, čo pocítili mnohí žiadatelia o hypotéky.
Šéfka ECB Christine Lagardová, ktorú v minulosti často kritizovali za nedostatok odborných znalostí v oblasti monetárnej politiky, tak vyhrala dôležitý súboj s infláciou. Vojnu však nie.
Inflačný cieľ, ktorým je dostať infláciu pod dve percentá, ECB stále nedosiahla.

Čisto technicky by mal krok ECB viesť k zníženiu úrokov na hypotékach. V skutočnosti je to komplikovanejšie. To, či budeme mať lacnejšie hypotéky, primárne závisí od krokov súčasnej slovenskej vlády a jej postoja k verejným financiám.
Navyše, pre nových žiadateľov o úver nehrá rolu, či úrokové sadzby na hypotékach klesnú, alebo nie, čo súvisí aj s podmienky Národnej banky Slovenska (NBS) pre takzvané stresové testovanie, ktorými všetci prechádzajú.
Aký bude efekt
Rozhodnutie ECB očakávali investori už dlhšie a je započítané do sadzieb produktov na finančnom trhu. Preto ak by malo viesť k zlacneniu slovenských hypoték, banky by úroky na nich znižovali už niekoľko mesiacov.

Tak totiž reagovali banky vo viacerých krajinách eurozóny, ktoré hypotéky zlacňujú od novembra minulého roka.
V Nemecku klesli priemerné sadzby zo 4,22 na 3,86 percenta, vo Fínsku zo 4,39 na 4,20 percenta, v Portugalsku zo 4,25 na 3,75 percenta.
Slovensko je ojedinelým príkladom krajiny, kde hypotéky od neskorej jesene naopak zdraželi v priemere zo 4,06 na 4,15 percenta. Je však v odlišnej situácii ako zvyšok eurozóny.