
Je pondelok 30. mája 2005 a slovenské médiá informujú o tom, že za nevyjasnených okolností zmizol finančník Braňo Prieložný.
Polícia našla jeho čierne Audi A8 zaparkované na diaľničnom odpočívadle medzi Hlohovcom a Piešťanmi. Automobil mal defekt a kriminalisti v ňom našli kľúče.
V nasledujúcich hodinách vznikajú rôzne teórie. Špekuluje sa o únose, o vražde.
Práve tento moment dostal Prieložného do pozornosti médií zrejme najviac počas jeho kariéry, hoci v tom čase patril medzi najbohatších Slovákov.
Kto je Braňo Prieložný, ako zbohatol a prečo bol jedným z najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku? Jeho príbeh opisujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti .

Štart s Máriom Hoffmannom
Biznisová kariéra Braňa Prieložného je úzko spojená s finančnou skupinou Istrokapital, ktorého ústrednou postavou je finančník Mário Hoffmann. Na Slovensku „úradovala“ najmä v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď si dokázala vytvoriť podhubie pre ďalší rast.
V obchodnom registri sa však Prieložného meno prvýkrát objavilo v spoločnosti Capitalbrokers. Licencovaného obchodníka s cennými papiermi založil v roku 1994 s Tomášom Karasom.
Bolo to zaujímavé najmä z toho pohľadu, že Prieložný nemal ekonomické vzdelanie. „Som vyštudovaný učiteľ so zameraním na zjazdové lyžovanie, celý život som sa motal okolo športu,“ vysvetľoval v roku 2008 pre Hospodárske noviny.
Akú úlohu zohrával Prieložný pri zrode Istrokapitalu, nie je ľahké definovať. Oficiálne sa v ňom objavil až v roku 1999, keď sa stal členom predstavenstva akciovej spoločnosti Istrokapital.
O tom, ako sa do Hoffmannovej skupiny dostal, Prieložný nikdy verejne nehovoril. Vo všeobecnosti sa vyhýba médiám a dodnes neposkytol žiadny profilový rozhovor, ktorý by odhaľoval jeho postoje či mapoval jeho biznisovú dráhu.
Existuje však historka, podľa ktorej spolu s Hoffmannom skupovali kupónové knižky na bratislavskom trhovisku Miletičova. Neďaleko sídlil RM-Systém, vtedajší organizátor mimoburzového trhu s cennými papiermi.
Hoffmann v rozhovore pre Hospodárske noviny povedal, že ich dráhy sa prvýkrát stretli vo firme Family Brokers, hoci Prieložného v jej výpise z obchodného registra nenájdete. Firma vznikla v marci 1995 a čo bolo dôležité, získala licenciu na skupovanie akcií z prvej vlny privatizácie.
„Mali sme dílerskú sieť, ktorá pre nás získavala za dohodnuté provízie mandátne zmluvy. Uzavreté boli v rámci vtedy platného zákona o cenných papieroch a tieto umožňovali spravovať cenné papiere počas piatich rokov,“ tvrdil Hoffmann s tým, že 80 percent finančných zdrojov, ktoré použili na nákupy akcií, získali „od rodiny zo zahraničia“.

Ťah na investičné fondy
Finančníci z Family Brokers si získali povesť „nájazdníkov“. Súviselo to s tým, že ich praktiky neboli konvenčné a v mnohých smeroch by sme ich mohli nazvať aj agresívne.
Príklad ponúka trojica investičných fondov, ktoré vytvorili Slovenská sporiteľňa a Východoslovenské železiarne a zastrešovali 284 slovenských a 105 českých podnikov s účtovnou hodnotou 3,8 miliardy korún.