BRATISLAVA. Zmena financovania predprimárneho vzdelávania je pre členov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) neprijateľná.
V praxi bude mať negatívny dosah nielen na rozpočty samospráv, ale aj na zníženie kvality zabezpečovania predprimárneho vzdelávania na celom území Slovenska.
Informoval o tom predseda ZMOS-u Jozef Božik.
Prídu o kompetencie aj financie
Rada ZMOS-u na utorkovom online rokovaní prebrala návrh novely zákona z rezortu školstva, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Podľa návrhu by sa malo od januára 2025 zmeniť financovanie predprimárneho vzdelávania na normatívne financovanie a prejsť z originálnych kompetencií miest a obcí pod prenesený výkon štátnej správy.
ZMOS požaduje, aby sa legislatívny proces zastavil. "Takáto zmena sa zavádza do praxe na úkor rozpočtov miest a obcí," povedal Božik.
Samosprávy podľa neho doplatia na to, že im štát zoberie aj tie financie, ktoré si ukrajovali z iných rozpočtových položiek na úkor plnenia iných kompetencií.
Financie nestačili
Pripomenul nízke koeficienty, ktoré mnoho rokov dostávali samosprávy na dieťa v materskej škole zo strany štátu a hľadali vlastné zdroje na dofinancovanie a udržanie materských škôl, tiež zvyšovanie úrovne a ich modernizáciu.
"Je neakceptovateľné, aby teraz štát vďaka tomu, že samosprávam zoberie výrazne viac, ako im na materské školy doteraz posiela, si budoval dobré meno u rodičov a riaditeľov materských škôl tým, že 'dostatočný' normatív vykryje z toho, čo samosprávam vezme nad rámec doteraz zasielaných podielových daní," skonštatoval šéf ZMOS-u.
Ak sa má v budúcnosti prehodnotiť financovanie materských škôl, požaduje ZMOS riadny a konštruktívny dialóg o tejto zmene.
Ministerstvo školstva chce financovať materské školy a školské kluby detí zo štátneho rozpočtu. Nateraz sú financované z daní príjmu fyzických osôb.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.